Вікторія Амеліна й Салман Рушді стали лавреатами норвезької премії за свободу слова

Письменники Салман Рушді й Вікторія Амеліна отримали премію Норвезької асоціації письменників за свободу слова. Про це повідомили на сайті організації.
Вікторію Амеліну нагородили посмертно, це перший випадок в історії премії, коли відзнаку присуджують після смерті письменника чи письменниці.
Як повідомили в Міжнародному комітеті Норвезької асоціації письменників, нагородження Вікторії Амеліної — спосіб привернути увагу до України й подій російсько-української війни, що суперечить міжнародному праву: «Україна зараз веде боротьбу не на життя, а на смерть за виживання як нація, за право просувати і зберігати свою мову і культуру — і не в останню чергу за право будувати суспільство з демократією і свободою вираження поглядів. Вікторія Амеліна виступає — в теперішньому часі — як представниця всього цього. Навіть після смерті вона залишається живим голосом для всіх українських письменників».
«Сильним і чітким голосом вона змальовує українську перспективу неймовірної ситуації, в якій вони опинилися, і змушує нас по-новому побачити її наслідки. Хоча її більше немає серед нас, вона промовляє до нас все більш виразно», — описала асоціація письменників творчість Вікторії Амеліної.
Салмана Рушді нагородили за те, що він — «ікона в боротьбі за свободу літератури та мистецтва, а також у критиці самого поняття “богохульство”» та «принциповий захисник свободи слова та вільної поезії, а також прихильник мирного співіснування між різними релігіями, між східними та західними культурними течіями, які зливаються разом у його літературних творах».
Церемонія нагородження відбулася 9 березня в Осло на щорічному зʼїзді Спілки письменників Норвегії. Приз вручила міністерка культури Норвегії Лубна Джафері. Вікторію Амеліну вшанували хвилиною мовчання й оплесками.
Премію Норвезької спілки письменників за свободу слова заснували в 1993 році за досягнення у боротьбі за свободу слова, у 2024 році відбулася тридцята церемонія нагородження. Премію можуть присудити як норвезьким, так і іноземним авторам за свободу думок і толерантність у їхніх текстах. Лавреатів обирає міжнародний комітет та члени спілки письменників Норвегії.
Салман Рушді — британський письменник, критик та публіцист індійського походження, колишній президент американського PEN-центру.
Вікторія Амеліна — українська письменниця, авторка романів «Синдром листопаду, або Homo Compatiens», «Дім для Дома» та книжок для дітей. Була волонтеркою, громадською діячкою. Від початку російсько-української війни здійснювала волонтерські поїздки на деокуповані території Україні.
Як повідомлялося, Вікторія Амеліна посмертно отримала орден «За заслуги» ІІІ ступеня. Упродовж 2023 року Салмана Рушді нагородили премією від Центру Вацлава Гавела та премією миру німецьких книгарів.
Чільне зображення: колаж Читомо
Фото: PEN Ukraine
Оригінал статті на Suspilne: Вікторія Амеліна й Салман Рушді стали лавреатами норвезької премії за свободу слова
Блог
Відомі переможниці премії Women in Arts-2025Оголосили лавреаток премії Women in Arts-2025. Про це повідомила кореспондентка Читомо.
Переможницею у номінації «Жінки в літературі» стала Олена Герасим’юк.
Олена Герасим’юк — поетка
П’єса «Баланс» драматургині і ветеранки Аліни Сарнацької перемогла в конкурсі «Драма.UA». Про це повідомили на сторінці конкурсу.
До фіналу конкурсу також увійшли п’єси:
«Брідські явищ
У Польщі, Канаді й Португалії відкрили нові «Українські книжкові полички»У червні 2025 року нові «Українські книжкові полички» з’явилися одразу в трьох містах: португальському місті Коїмбра, польському Рибніку та канадському Бремптоні. Про це повідомили у по
У Фінляндії зафіксували найвищу активність у бібліотеках за майже 20 років2024 рік став рекордним для публічних бібліотек Фінляндії: кількість позичань друкованих книжок досягла найвищого рівня з 2005-го. Про це повідомляє національна телерадіомовна компанія
Відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».17 червня у нас відбулася зустріч «Діджитал і душа: створюємо українське майбутнє».
Цього вечора до нас завітала чудова українська сім’я — Юрій Пероганич і Тетяна Череп‑Пероганич. Він — активний учасн
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.