Відгук на збірник диктантів «Січеславщина: На варті слова»

Відгук на збірник диктантів «Січеславщина: На варті слова»

Свій відгук хочу почати з назви: «Січеславщина: на варті слова». Вона, на мою думку, досить вдала, адже саме на Дніпропетровщині дуже багато людей розмовляють або російською мовою, або ж, пробачте, «суржиком». Слід повертатися до рідних джерел, до рідного слова, стояти на його варті. Важливість цього видання – безперечна. Адже в ньому – наша історія, творчість наших видатних земляків. Українські  діти обов’язково повинні це знати, передавати своїм дітям, внукам та правнукам, щоб і вони знали, що ми козацького роду, сміливі та вільні люди. Пишучи диктанти, школярі будуть вникати у зміст тексту, отримувати нову інформацію про свою Вітчизну.

Цей методичний посібник присвячений дев’яностій річниці Дніпропетровської області для вчителів – філологів закладів освіти. У збірнику доречно розміщено методичні рекомендації щодо формування мовленнєвих компетентностей здобувачів освіти, таблицю обсягу диктантів, таблицю критерії оцінювання, правила п’яти пальців, мнемотехнічні фрази для кращого запам’ятання правильного написання слів. Під кожним текстом диктанту вказано кількість слів, правила правопису, що в ньому використовуються.

Диктанти розраховані  на учнів 5-12 класів. Дуже зручно, що на 6 сторінці збірника є таблиця «Обсяг диктантів», за якою учителю легко визначити, який диктант за кількістю слів до якого класу підходить. Добре, що в збірнику є «Короткий словник», за яким можна дізнатися лексичне значення слова.

Окрім того, наприкінці книги додаються біографії авторів, чиї твори увійшли до збірника та бібліографія.

Щодо актуальності текстів, то, на мій погляд, у наш час особливо важливо розповідати учням про наше українське коріння, козацьке походження, наші цінності, звичаї, традиції, українських характерників, наших знаменитих та талановитих людей, якими ми можемо та повинні пишатися, рівнятися на них. І, звичайно, зміст диктантів направлений на виховання справжньої любові до своєї Батьківщини, вірність та відданість їй. Адже діти повинні добре розуміти, що це завжди було важливо, а під час війни – особливо, бо від цього залежить, чи буде у нас наша Вітчизна.

Зупинюсь на тих творах, що сподобались/вразили/здались найбільш яскравими, вагомими. Це уривки з романів класика української літератури «Роксолана» Павла Загребельного, «Заграва» В. Веретенникова, сумна розповідь про війну 1941-1945років Сергія Завгороднього, «Чорнобильська мадонна» про дівчинку Лізу — Вишню М. Зобенко, «На березі Дніпра» (уривок із роману «Місто» Валер’яна Підмогильного, знаменитого письменника-класика про складні перипетії людської душі), «Убити Антиципатора» О. Репіної та Е. Заржицької про сумні моменти безповоротного каяття в нашому житті, «Шлюб із кухлем пільзенського пива» — про ностальгію попри те, що все чудово, та Батьківщину ніщо і ніколи не замінить Лесі Степовички.

Знала Олеся Завгороднього як прекрасного поета. Але у цьому збірнику побачила фрагмент казкової повісті Ено Рауда, перекладений з естонської Олесем Сергійовичем!

Упорядники знайомлять читача зі справжніми «квінтесенціями» творчості авторів. Це уривки з оповідань «Чаша ювеліра Карла Фаберже» та «Семенівка» Григорія Гусейнова; «Невидимі кульбабки» за В.Буряком, де автор ніжно та щемко описує сприйняття світу дитбудинівцями, порівнюючи їх із легким пушком кульбабок, яким для щастя  нічого не треба, крім сонця, неба та легенького вітерцю; про давнє козацьке урочище Половицю В. Заремби, «Оповідання про славне Військо Запорізьке низове» А.Кащенка і його «Козацькі поселення після Руїни», які пробуджують у нашій пам’яті козацьку славу, козацький вільний дух; «Дума про рідний край» М.Миколаєнка, що зачаровує гордістю за нашу Вітчизну; «Чолом до сонця» В.Сіренка…

Учні та пересічні читачі зацікавляться із фрагментом географічно-історичного нарису «Дніпрові пороги» Дмитра Яворницького,  гордості нашої Дніпропетровщини.

Можна також спробувати відгадати «Чому Сура мокра?» (таку складну загадку загадала Еліна Заржицька).

Про біль переживань нашої сучасної війни йдеться у мініатюрах Є. Яворської «Ми долетіли», «Відбиток війни», «Коли закінчиться війна».

Вибачте, що не зупинилась детально на розгляді кожного твору – справжніх перлин творчості січеславських письменників.
Перечитала на одному подиху. І чудувалася, і плакала, і сміялася, і думала: «Які талановиті наші земляки! Як потрібні нашим дітям їх твори, щоб знали: хто вони, якого роду, чому повинні пишатися тим, що вони українці та говорити рідною мовою і низенько вклонитися козацьким могилам».
 
В електронному вигляді збірник розміщено на сайті Дніпропетровської обласної бібліотеки для молоді.
 
 Учитель української мови та
літератури вищої категорії,
вчитель-методист
Криворізького ліцею № 4 КМР
Світлана Зіноватна
 
 

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Відгук на збірник диктантів «Січеславщина: На варті слова»

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Закон про мову зобов’яже місцеві друковані медіа виходити українською

З 16 липня для місцевих друкованих медіа набуває чинності 25 стаття закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», яка зобов’язує медіа мати версії держ

Лондонський книжковий ярмарок очолюватиме новий директор

Новим директором Лондонського книжкового ярмарку стане Адам Ріджвей. Про це Читомо повідомила заступниця виконавчого директора PR-компанії Midas Амелія Найт.
Раніше ярмарок очолював Гар

Оце кіно! Або як розповісти підліткам про кінематограф?

Ольга Бірзул. Твоя книга про кіно. — Львів: Видавництво Старого Лева, 2024. — 164 с. / 14+
 
Не кожен, хто вважає себе кіноманом, здатен відрізнити фільми нової французької хвилі від ар

Проєкт Читомо і PEN «Слова і кулі» вийде друком у форматі книжки

В Україні виходить друком збірка інтерв’ю з українськими письменниками та журналістами, які стали військовими та волонтерами «Слова і кулі».
До видання увійдуть розмови з людьми, які «р

Створили петицію щодо усунення Булґакова з публічного простору

Громадські активісти закликали підтримати петицію щодо усунення Міхаїла Булґакова з публічного простору Києва. Про це йдеться у петиції на сайті Київської міської ради.
Автор петиції —

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"