Виходить друком репринтне видання газети, редакторкою якої була Олена Пчілка

Виходить друком репринтне видання газети, редакторкою якої була Олена Пчілка

В Україні виходить друком новий том репринтного чотирнадцятитомного видання «Газета Гадяцького земства, 1906-1919 рр.». Про це голова Громадської спілки «Українська культурна спадщина» Олексій Новіков повідомив на своїй фейсбук-сторінці.

«Газету Гадяцького Земства» видавали у місті Гадяч Гадяцького повіту Полтавської губернії в період з 1 січня 1906-го до грудня 1918 року і з вересня до листопада 1919 року. Засновницею газети була Гадяцька повітова земська управа.

 

У період з грудня 1918-го до серпня 1919 року, коли Полтавщину захопили більшовики, газета не виходила, а з листопада 1919-го радянська влада остаточно її ліквідувала. Весь час свого існування газета розповідала про події, що відбувались як у Гадячі, так і в повіті й губернії, а також висвітлювала найбільш значущі події у державі та світі.

 

«У радянські часи більшість архівних документів та видань місцевої преси, в тому числі й “Газета Гадяцького земства”, були вивезені за межи України й знаходяться в архівах і бібліотеках росії, що позбавляє українців можливості вивчати власну історію з першоджерел. Ще до початку повномасштабної війни нам вдалося відсканувати, хоч й невеличку, але суттєву частину номерів газети», — розповів Новіков.

 

У листопаді 2022 року вже видали 12 том видання за 1917 рік. Саме того року посаду головної редакторки газети обійняла українська письменниця, фольклористка, публіцистка, громадська діячка Ольга Косач (Олена Пчілка), яка також була авторкою більшості статей. Крім того, 1917 року газета змінила назву і стала називатися «Рідний край».

 

У коментарі Читомо Новіков розповів, що 12 том видання присвячений Олені Пчілці. Він зроблений нашвидкоруч, адже його публікація припала на період повномасштабного російського вторгнення. Над виходом тому працювали  Гадяцький краєзнавчий музей, а також Центральний архів вищих органів влади та управління.

 

«З приходом Ольги Косач газета спрямувала вектор подачі інформації у бік популяризації України як держави, приділяючи особливу увагу національній українській ідентичності. Газета стала публікувати художні твори, розповідати про діяльність місцевої “Просвіти”, інформувати про вистави народного театру. Свою увагу газета звертала й на загальнодержавні події. На її шпальтах публікувались тексти Універсалів Центральної Ради, міжнародних договорів, інформація з фронтів. Не оминались увагою питання освіти, церкви, культури», — зазначає Олексій Новіков.

 

За його словами, наразі триває робота над створенням макета тому XIII-XIV 1918-1919 рр. «Газети Гадяцького земства, 1906-1919 рр.», а в планах на 2023 рік — підготовка до друку першого тому видання, який буде містити матеріали газети за 1906 рік, а також розповість про період, що передував виходу газети.

 

 

Фінансово підтримати репринтне видання можна за посиланням.

 

Як відомо, медіа «Читомо» оцифрувало знакові періодичні видання, що пов’язані з літературою і мистецтвом XX століття, які виходили на території України або в діаспорі за участі вихідців з України, у межах проєкту «Екземпляри ХХ».

 

 

Зображення: фейсбук-сторінка видання

Оригінал статті на Suspilne: Виходить друком репринтне видання газети, редакторкою якої була Олена Пчілка

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

90-ті, нульові й непокаране зло у романі «Хазяїн» Маркіяна Камиша

Маркіян Камиш — добре відомий читацькій спільноті як сталкер і автор романів про Чорнобильську зону. У його новій книзі «Хазяїн» не буде Чорнобиля, але будуть ландшафти української Півн

У Харкові перейменували вулиці на честь Семенка, Йогансена й Ушкалова

У Харкові перейменують 48 вулиць та 3 станції метрополітену. Про це повідомили на сайті Харківської міської обласної адміністрації.
На мапі Харкова будуть зокрема такі вулиці:

 вул. Гр

У Києві музей Булґакова знову облили червоною фарбою

19 липня будівлю Київського літературно-меморіального музею Булґакова облили червоною фарбою. Про це музей повідомив на своїй фейсбук-сторінці.
«Замість поваги до закону, участі у грома

Завдяки проєкту «Вільні читають українською!» вдалося зібрати 20 тисяч книжок

У межах всеукраїнського проєкту «Вільні читають українською!» вдалося зібрати близько 20 тисяч книжок для поповнення бібліотек та створення мобільних книжкових куточків у 6 деокупованих

У Мелітополі росіяни незаконно утримують журналістку Ірину Левченко

Журналістку з Мелітополя Ірину Левченко незаконно утримують в одній з катівень у місті. Про це повідомило медіа «Новини Приазовʼя».
За словами сестри журналістки Олени Руденко, Ірину дв

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"