Великодній початок

Великодній початок

Великодній початок

 Сьогодні тяжкий , i трагічні для нашого народу час. Але ми, Українці, не перша нація яка потрапила в такi важкі обставини. 
 Сьогоднішня моя розповідь буде присвячена Ірландському народові. Їх важкому шляху по здобутті  незалежності. 
 Починаючи з дванадцятого століття , i аж до початку двадцятого тривала боротьба Ірландії проти Британської імперії. Повстання виникали, але криваво придушувалися. Але зараз я розповім про фінальний акорд цієї  багатовікової драми. 
 24 квітня 1916 року почалося повстання . Свою назву “Великоднє” отримо через те, що в той рік на 24 квітня припадав Великдень. Розрахунок ірландців був на наступне – йшла перша світова війна. Британські війська в подавляючий більшості своїй, знаходилися на континенті. В самій Британії, i в найближчій її колонії Ірландії ,залишилися не великі гарнізонні частини, для підсилення поліції. 
  На певний час, Ірландцям вдалося вибити окупантів зі своєї землі. Імперія відповіла швидко, і жорстоко. Розвернувши війська , які мали йти на фронт, і гарматами відновили свою владу на острові. Ірландці засвоїли кривавий урок, i на певний час притихли. 
 Перша світова війна закінчилася 11 листопада 1918 року.  В грудні того ж року, в Ірландії відбулися вибори, які було відмінено на час війни . Перемогу на них отримала партія , з красномовною назвою “Ми самі”. Вже 21 січня, нового ,1919 року ,був сформований уряд,  i проголошено курс на незалежність від імперії. 
 Лондон, вирішив діяти стандартною схемою – ввести війська. Але те, що називалося армію в дев’ятнадцятому році, це вже було не військо шістнадцятого. В казармах почалися бунти. Ветерани, які отримували повістки, відмовлялися знову одягати форму. Мирне населення виходило на протест, прекрасно пам’ятаючи як дорого їм обійшлася минула війна. Багатьох військові збори i додаткові податки просто розорили. 
 Зігнані частини, якщо їх ще вдавалося пригнати в Ірландію, були фактично небоєздатні. Солдати масово дезертирували, кидали зброю, часті були захоплення  кораблiв, дорогою на острів . Бойові дії фактично вели гарнізони Британії, які посилили після “Великоднього повстання” , частини поліції, і такі формування як “Чорні пегити”. 
 В сім’ї не без урода. Не всі Ірландці підтримували незалежність. Були і ті, кому і під окупантами не погано. Таких було зігнано в загони “Чорних пегитив”. Самі ж британці, про місцевих союзників відзивалися так -“Купка мародерів, яких перевішати треба” . 
 Але в Британії був козир – багаті аристократи, для яких імперська ідея була принципова, зуміли проплатити найманців. Після війни, в Європі було багато солдатів, які не могли пристосуватися до мирного життя. Слово “пост воєнний синдром”, в нас більш відомий як “Афганський” , тоді ще не знали. Про те і в Ірландії був свій туз в рукаві, під назвою Сполучені Штати Америки. 
 В Америці була не просто велика діаспора, Ірландці це одна з тих націй , яка створила Сполучені Штати. Під час “Великоднього повстання” Америка, яка була союзником Британії, не могла надати допомогу. Але після війни , руки в них були розв’язані. 
 Ірландці чисельна, але не єдина нація в Сполучених Штатах Америки. Прямої вiйськової допомоги добитися не вдалося. Але йшла зброя, йшли добровольці, але найсуттєвішою допомогою стало визнання США Ірландії, як не залежної , суверенної держави. 
 Це стало сильним ударом  по імперії. Америка в той час почала набувати своєї ваги, i якщо США визнає державу, то це багато чого значило. Британська імперія була змушена піти з Ірландії. Але давати спокій не збиралися. 
 Зібравши колабораціоністів , i залишки своїх частин на півночі країни, яка була найбільш економічно розвинута,  закріпилися там. Аби не мати проблем з Америкою, Лондон заявив що північ Ірландії  , сам хоче лишитися під їх владою. I це не їх недобитків вибивають, а йде громадянська війна. Тоді, в такі байки ще вiрили. 
 З 1922 року , на карті світу з’явилися дві Ірландії. Вільна і незалежна , і окупована Британією. Імперія була змушена визнати не залежність своєї колишньої колонії. 
 Про всяк випадок , уточню ще раз. Я не проти Британців, як нації. Я проти імперії, де б вона не зародилася.

 Слава Україні!!! Єднаймося і тримаймося!!!
 

Оригінал статті на Букнет: Великодній початок

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У Рівному проведуть урочистості з нагоди 300-річчя Григорія Сковороди

До 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди, українського філософа-містика, богослова, поета, педагога, у обласному центрі відбудуться заходи.

30 листопада – відео-розповідь «Григорій Сковород

Відійшла у вічність мама відповідальної секретарки Львівської обласної організації НСПУ Лесі…

Із сумом повідомляємо, що вчора відійшла до довічності мама
нашої письменниці, відповідальної секретарки Львівської обласної організації
НСПУ Лесі Бернакевич – Надія Іванівна. Письменницька спільнота ви

Без світла та зв’язку: як відбулася Чорна п’ятниця в українських видавництвах

Чорна п’ятниця в Україні цього року видалася дійсно чорною: через постійні обстріли росією важливих інфраструктурних об’єктів Україна щодня вимушена перебувати без електроенергії значну

У луцькій бібліотеці плетуть маскувальні сітки: потрібна допомога

У Луцьку волонтери руху «Меценати для солдата» плетуть маскувальні сітки у приміщенні Волинської обласної бібліотеки для юнацтва. 

Волонтери працюють тут із початку повномасштабного вторгнення. Тут р

Найважливіші дитячі книжки 2022 року: на що звернути увагу

У грудні настає час підбивати книжкові підсумки року. Традиційно Читомо в цей час формує свій редакційний топ дитячих книжок. Ми акцентуємо увагу на виданнях для дітей і підлітків від у

Перейти до блогу

Нові автори

Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Софія Заяць

Мій роман піднімає декілька тем: 1 Тема сексуальних домагань , через чоловіків і призму винуватий сам. 2 Ціна людського життя. 3 Тема технологій за якими люди не бачать людей. В мому фентезі є 4 основних легенди які формують його кістяк. 1 Мору (малі деталі є в Арці Істина ангела , один з найулюбленіших персонажів бо […]

Тоня Твіст

м. Київ Письменниця, перекладачка, авторка освітніх програм в «Lucky Academy». Пише для дітей та дорослих. Також пише детективи. Випускниця літературних шкіл, курсів та академії детектива. Публікується під псевдонімом в різних літературних журналах та збірниках. Лавреатка та фіналістка багатьох літературних конкурсів, серед яких: міжнародний літературний конкурсу до Дня Студента, (Канів, 2019); міжнародний літературний конкурс «Коли наблизитися…» […]

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Перейти до "Нові автори"