“Василь Стефаник і світова культура”. На Франківщині відбувається міжнародний науковий конгрес

На Франківщині 14-15 травня відбувається міжнародний науковий конгрес “Василь Стефаник і світова культура”, присвячений 150-річчю з дня народження письменника. Про це Суспільному Карпати розповіли члени оргкомітету конгресу, професори Степан Хороб та Олександр Солецький.
Конгрес розпочався 14 травня у день ювілею письменника в Русові, а наступного дня він продовжиться в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника в Івано-Франківську.
Він проходить у комбінованому форматі – офлайн та онлайн. Це дало змогу об’єднати близько двохсот учасників з України та Польщі, Словаччини, Чехії, США.

“Василь Стефаник і світова культура”. На Франківщині відбувається міжнародний науковий конгрес
“Ми обрали нетрадиційний формат проведення: у формі дискусійних панелей, – розповів Олександр Солецький. – У такому дискусійному середовищі народжуються певні узагальнення щодо розуміння конкретних проблем інтерпретацій творчості Стефаника у сучасному науковому світі”.
За його словами, передбачено часові обмеження для кожної панелі. Час однієї дискусії – 67 хвилин. Шість доповідачів виступають за тематикою панелі по 7 хвилин, і відтак відбувається обговорення.
Актуальність Стефаника, на думку професора Солецького, проявляється на рівні тем (війна, її втручання в житя простих людей, сирітство, втрата дітей, еміграція), але також і в новаціях форми Стефаникових текстів, його художнього мислення.

“Василь Стефаник і світова культура”. На Франківщині відбувається міжнародний науковий конгрес
Зокрема, учений досліджує проблеми тілесного іконотропізму: як Стефаник відображає людське тіло і як воно стає елементом вираження певних сенсів.
“Для Стефаника синтез візуального і вербального був надзвичайно важливим, – розповів науковець. – Він сильно переживав за свій текст, часто його вдосконалював і переписував, і всі ці переробляння якраз були пов’язані з тим, що він намагався ретельно, детально й ефективно відтворити оцю трансформацію візуальних вражень у текстову форму”.

“Василь Стефаник і світова культура”. На Франківщині відбувається міжнародний науковий конгрес
За словами професора Степана Хороба, загальне спрямування конгресу відбите у назві.
“Ми говоримо не просто про геніального художника слова, майстра новели, а про людину, яка формувала український національний дух і європейськість українця, – зазначив професор Степан Хороб. – Стефаник навчався на медичному факультеті Ягеллонського університету, зустрічався з польськими письменниками європейського спрямування і переносив на український національний ґрунт модерні течії, модерне художнє мислення, яке розвивалося тоді в Європі”.
Найважливіше, що відбулося за 30 років української незалежності у стефаникознавстві, на думку директорки Центру досліджень “Покутської трійці” Наталії Мочернюк, це те, що вдалося вирвати Стефаника з лабет соціологічної і почасти навіть вульгарно-соціологічної критики.

“Василь Стефаник і світова культура”. На Франківщині відбувається міжнародний науковий конгрес
Зараз, за словами науковиці, творчість письменника досліджують і з позицій психоаналізу, і міфокритики, і знаходять інші несподівані ракурси.
“Нам важливо показати Стефаника зусібіч”, – розповів професор Хороб.
За його словами, матеріали конгресу надзвичайно різноманітні й за тематикою абсолютно різняться від попередніх конференцій. Степан Хороб каже, що на конгресі обговорюється ряд нових наукових проєктів, одним з яких може стати Енциклопедія Стефаника.
Оригінал статті на Читомо: “Василь Стефаник і світова культура”. На Франківщині відбувається міжнародний науковий конгрес
Блог
Карандєєв: Бібліотека – це простір, де поєднуються минуле, сучасне і майбутнєБібліотека – це простір, де поєднуються минуле, сучасне і майбутнє, заявляє т.в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.
Як передає Укрінформ з посиланням на Мініст
У селах України працює лише дві книгарні – УІКПереважна більшість книгарень в Україні зосереджена в обласних центрах та великих містах. Про це йдеться в переліку, укладеному Українським інститутом книги.
Загалом у перелікові станом
Львівський обласний осередок об’єднання «Українська спілка інвалідів – УСІ» завершує культурно-мистецький проєкт «Подолати минуле. Україна в подіях та особистостях», у межах якого шрифт
Незламні бібліотеки і синергія перемоги: як святкують День бібліотек в умовах війни30 вересня в Україні традиційно відзначають День бібліотек. Щороку бібліотекарі вигадують нові формати святкувань. 2019 року Українська бібліотечна асоціація разом з Українським інститу
Наталя Талалай. Мій ПамукЗа даними турецького видавництва «Yapı Kredi Yayınları», де виходять друком твори Орхана Памука, станом на 2021 рік Памук написав двадцять три книжки і отримав безліч міжнародних літературних премій —
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.