«Бурхлива молодість» чи домагання: Винничука розкритикували за колонку про сексизм

«Бурхлива молодість» чи домагання: Винничука розкритикували за колонку про сексизм

Українського письменника, перекладача та журналіста Юрія Винничука розкритикували у мережі за колонку «Була колись розпусна епоха» про домагання та сексизм у вишах. 

Про що колонка?

 

26 лютого 2025 року в онлайн-газеті «Збруч» опублікували авторську колонку Винничука «Була колись розпусна епоха», у якій автор поділився своїми роздумами на тему абʼюзу, домагань та зміну сприйняття особистих кордонів молодим поколінням.

 

«За часів моєї бурхливої, а подекуди розпусної молодості ніхто з нас не чув таких слів, як сексизм, мізогінія чи, прости Господи, аб’юз. А вже інтегративні парадигми з імплікативним зв’язком, аксіологічними орієнтирами й дискурсом і близько не стояли, як тепер все це рясно стирчить з кожної літературознавчої праці. Таке враження, що без тих слів і наукова праця не праця», — йдеться у колонці.

 

Окрім того, письменник також торкнувся теми гомофобії та «традиційних цінностей».

 

«У грудні в КМА скасували лекцію відомого філософа лише через те, що він сповідує традиційні цінності, назвавши його гомофобом. Мені не вдалося знайти якісь його гомофобні висловлювання, хоча прогортав безліч сторінок інтернету. Але, очевидно, сповідувати традиційні цінності тепер небезпечно, бо агресивна меншість завше готова зацькувати ялову більшість. Там, на Заході, можуть навіть оштрафувати, якщо будеш залицятися до дівчини або надто відверто розглядати якусь красуню», — написав він.

 

Що передувало?

 

Колонкою Винничук відреагував на резонанс щодо звинувачення у домаганнях викладача факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка Йосипа Лося.

 

«Колишня студентка Львівського університету днями опублікувала спогад про викладача, з якого і його казьонного патріотизму ми не раз стібалися в «Post-Поступі», як він її завів до кабінету, гладив їй руку і плів якусь мачню, повчаючи, як вона має жити. Їй було неприємно, але вона цього йому не сказала і більше до нього в кабінет не заходила. Лосип Йось, як ми його називали, проробляв це з багатьма іншими студентками. Часом невдало, як у цьому випадку, а часом цілком вдало. Заохочений, очевидно, першим вдалим експериментом зі студенткою, він уже надалі просто робив це автоматично: вдасться, то вдасться, а не вдасться, то буде інша. Й інша завше знаходилася», — написав він.

 

Окрім того, письменник зазначив, що такі ситуації у часи його молодості були нормою. 

 

«Вірю, мені теж було б неприємно, якби мене спробувала погладити якась цьоця. Але в моїй юності усе це було буденною справою. Ні, мене ніхто не гладив, але вчителі не раз пригортали учениць, плескали їх по сідничках, щипали. Той викладач фізики – дуже милий дотепний дядечко – міг підійти до учениці і гладити її по спині, по шиї, навіть під шиєю, при цьому щось напучуючи. Весь клас сміявся, дівчина шарілася.

У соцмережах користувачів обурила така реакція письменника на домагання до студенток. Серед тих, хто критикував Винничука були медійниці та діячки культури», — додав Винничук.

 

Реакція культурної спільноти?

 

У соцмережах користувачів обурила така реакція письменника на домагання до студенток. Серед тих, хто критикував Винничука були медійниці та діячі та діячки культури.


«Я перепрошую, але усьому літературному процесу все одно на те, що Винничук пише відверту гидоту? Тобто людину досі кудись запрошують, щось питають, видають та навіть читають. Просто цікаво», — написала Головна редакторка та співзасновниця Divoche.Media Оксана Павленко.

 

«Бувають такі нудотні огидні висловлювання, що не маю навіть снаги й сили про них висловлюватися. Присвячую всім, хто ностальгує, що раніше нібито не було домагань і проблем з обопільною згодою, бо поняття й слів таких ще не знали. Нема слів — нема проблем», — зазначила українська журналістка, літературознавиця та феміністка Ірина Славінська.

 

«Останнім часом думаю про те, як швидко деякі колеги, скажімо так, старшої генерації перекреслюють все те добре, що вони колись створили, певними діями та висловлюваннями. Я вважаю текст “Була колись розпусна епоха” Юрія Винничука вкрай огидним й аморальним. Окремі питання виникають до Збруча, що надає місце для подібних міркувань», — написала українська письменниця та режисерка Ірина Цілик.

 

«Почитав-таки колонку Винничука. Що читав — що в гімні купався.

Ось у чому суть. Будучи в позиції авторитету, методом перебору шукати сприйнятливих, незрілих, ламких, саме для того, щоб із цих властивостей користати — метод тоталітарних сект і хижаків. Вони просто шукають слабших», — додав український письменник та перекладач Остап Українець.

 

Обурення користувачів

 

Також користувачі залишали Юрію Винничуку негативні коментарі під дописом, де автор розповідав про свою колонку:

 

Хто підтримав Винничука?

Діячі культури та користувачі, які погодились з міркуваннями Винничука, висловили свою підтримку у мережі: 

 

Що каже сам письменник?

 

Винничук зазначив, що у колонці він не виправдовував сексизм та домагання, а лише «порівнював з тим, як було колись». Окрім того, він зазначив, що життя 50 років тому було «бридким», але це не означає, що не варто про це писати.

 

Реакція «Збруч» та «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА»

 

Користувачів також обурило те, що видання «Збруч» опублікувало у себе цю колонку, яка видалась образливою для багатьох:

 

 

Також деяких користувачів обурила відсутність реакції на висловлення Винничука видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», яке публікує книжки письменника, та поставили під сумнів перемогу видавництва у номінації «Видавничий імідж року» у всеукраїнському рейтингу «Книжка року-2024».

 

 

Наразі ні «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», ні «Збруч» не надали офіційних коментарів щодо ситуації.

 

Як повідомлялось, викладача факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка Йосипа Лося відсторонили від роботи через звинувачення у домаганнях.

 

Нагадаємо, 27 лютого всеукраїнський рейтинг «Книжка року» оголосив переможців у семи номінаціях — книжка «Наречена вітру» Юрія Винничука перемогла у номінації «Жанрова література», а видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» отримало одну з головних відзнак рейтингу — «Видавничий імідж року». 

Оригінал статті на Suspilne: «Бурхлива молодість» чи домагання: Винничука розкритикували за колонку про сексизм

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Видавництво 21 зняло з продажу роман про танцівницю Донбасу, «ополченців» і переслідування євреїв в Україні

Видавництво 21 ухвалило рішення зняти з продажу роман «Танцівниця з Донбасу» чеського письменника Міхала Шефари через поширення в книжці російських наративів, антиукраїнських стереотипі

Адміністрація Трампа обмежила використання сотень термінів

Адміністрація президента США Дональда Трампа наказала федеральним відомствам обмежити використання або повністю уникати близько 200 термінів. Про це повідомляє видання The New York Time

У США припинили фінансування Міжнародної програми з письменства Університету Айови

Американська міжнародна програма письменників (International Writing Program, IWP) університету Айови втратила фінансування у розмірі 1 мільйона доларів. Відповідне рішення ухвалило Бюр

Поезію Тараса Шевченка вперше переклали бенгальською мовою

До 211-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка в Індії вийшов перший переклад його поетичної збірки бенгальською мовою. Про це перекладачка Мрідула Гош повідомила на своїй фейсбук-

Проти невігластва та стереотипів: книжка про права жінок Ірини Славінської «Слово на літеру “Ф”»

Для дорослих, підлітків і дітей – нова книжка Ірини Славінської, що вийшла у Видавництві Старого Лева, подає «особисті нотатки щодо фемінізму та певних сумнівів, які можуть виникати при

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"