Букерівська премія-2024 оголосила переможницю

Букерівська премія-2024 оголосила переможницю

Саманта Гарві стала лавреаткою Букерівської премії з літератури 2024 року за роман «Orbital». Про це повідомили на сайті премії. 

«Команда астронавтів на Міжнародній космічній станції збирає метеорологічні дані, проводить наукові експерименти і випробовує можливості людського тіла. Але здебільшого вони спостерігають. Разом вони дивляться на свою мовчазну блакитну планету, облітаючи її шістнадцять разів, пролітаючи над континентами та змінюючи сезони, проминаючи льодовики й пустелі, гірські вершини та океанські простори. Нескінченні дивовижні краєвиди, що постають перед ними за один день», — йдеться в анотації.

 

«Я хотіла б присвятити цю нагороду всім, хто виступає на захист Землі, а не супроти неї; на захист, а не проти гідності інших людей; за інші форм життя, а не проти них; а також усім, хто виступає за мир, закликає до миру та працює заради миру», — зазначила під час церемонії авторка.

 

The Guardian опублікували рецензію критикині Александри Гарріс, яка називає книжку «сповненою надії», і водночас іронічно відгукується про дружбу народів:  «”Будь ласка, використовуйте власний національний туалет», — читаємо на табличці в космічних вбиральнях, яку радісно ігнорують астронавти, п’ючи перероблену сечу одне одного. Росіяни, японці, американці, британці, італійці — всі вони є символами людської співпраці. Голос наратора з’являється, щоб упередити очевидну критику: “Надія не робить їх наївними”. Це досить переконливо, поки не відірвеш погляд від сторінки».

 

Літературна критикиня Ганна Улюра розкритикувала номінацію роману, який викликав хвилю обурення серед української спільноти. «У короткому списку цьогорічного Букера є один роман, від якого око смикається. І це при тому, що в довгому списку є стільки згадок про російську культуру, що до короткого око мало б і звикнути. В книжці про Лівію, наприклад. Чи от, скажімо, в книжці про Полінезію буде чувак-протагоніст – фанат Фьодорова, того самого, що воскресіння мерців, того самого, що один із китів руського миру. Але оцейво перебило всі ставки», — написала вона. За словами критикині, книжка розповідає про росіян-«голубів миру у вакуумі» і закликає до замирення і пацифізму.

 

Окрім Гарві, до короткого списку увійшли:

  • «James», Персіваль Еверетт;
  •  «Creation Lake», Рейчел Кушнер;
  •  «Held», Енн Майклз;
  • «The Safekeep» Яель ван дер Вуден;
  • «Stone Yard Devotional» Шарлотти Вуд.

 

Саманта Гарві — англійська письменниця, авторка п’ятьох романів, серед яких «The Wilderness», «All Is Song», «Dear Thief», «The «Western Wind» та книжки-дослідження інсомнії «The Shapeless Unease». У Великій Британії її книжки видає Jonathan Cape, у США — Grove Atlantic.

 

Букерівська премія (The Man Booker Prize) — одна з найпрестижніших літературних премій англомовного світу й світу загалом. Перше вручення відбулося 1969 року. На Букерівську премію художньої літератури можуть претендувати твори письменників будь-якої національності, написані англійською мовою та опубліковані у Великій Британії чи Ірландії.

 

Як відомо, у 2023 році Букерівську премію отримав ірландський письменник Пол Лінч.

 

 

Зображення: сайт премії

Оригінал статті на Suspilne: Букерівська премія-2024 оголосила переможницю

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Поезія Мусаковської і Андруховича — нові переклади за кордоном

У США вийшли поетичні збірки Set change («Зміна декорацій») Юрія Андруховича та The God of Freedom («Бог свободи») Юлії Мусаковської. 
Поетична збірка Юрія Андруховича вийшла в американ

У Львові одну з вулиць перейменували на честь Ірини Фаріон

У Львові вулицю Технічну перейменували на честь Ірини Фаріон — мовознавиці, громадської діячки та колишньої депутатки, вбитої у липні 2024 року. Рішення про це ухвалили на засіданні Льв

Переклади осені: іспанська фантастика, американський роман і політична сатира зі Шрі-Ланки

Цієї осені ледь не кожне українське видавництво стикнулося із затримками з друком. Втім, це не завадило порадувати читачів новинками, адже ідеальний сезон для проведення часу із книжкою

Російську літературу переробляють на туалетний папір на Волині

У Ковелі збирають російську літературу для подальшого перероблювання. Ініціаторами стали місцеві волонтери громадської організації UA Resistance Foundation.
Зібрані книжки активісти від

Лавреат Гонкурівської премії Камель Дауд опинився в центрі судового скандалу

Камеля Дауда, цьогорічного лауреата Гонкурівської премії, звинуватили у використанні реальної історії життя пацієнтки його дружини як основи для роману «Гурії».
Роман розповідає історію

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"