«А що, як мене проковтне кит?». Книжка, яка допоможе дітям долати страхи

Дитяча уява — це інструмент пізнавання світу та генерування творчих ідей. Але іноді фантазія заводить малюків зовсім в інший бік — у світ страхів та тривог. І тоді це стає проблемою, адже обробити усю небезпечну інформацію, яка поступає ззовні у вигляді загрози життю, дитяча фантазія не в змозі. Тож під звуки повітряних тривог і вибухів вона генерує тривожність і хвилювання, з якими дитина не може впоратися сама. Малечі можуть допомогти батьки або інші значущі дорослі. А ще — дитячі книжки, створені психологами!
Наприклад, видавництво «Каламар» пропонує видання «А якщо мене проковтне кит?». Ця книжка — результат роботи каталонського тандему двох творчих особистостей: дитячої психотерапевтки, письменниці та авторки численних дитячих книжок Сусанни Ісерн та професійної ілюстраторки Росіо Бонілли.
Сусанна Ісерн. А якщо мене проковтне кит? — Каламар, 2024. — 36 с.
Купити книжку
Психологи й ілюстратори приходять на допомогу
Авторка книжки Сусанна Ісерн викладає курс психології в університеті та має приватну психотерапевтичну практику. Її перша книжка з малюнками вийшла у 2011 році, і відтоді вона видала понад 30 книжок для дітей.
Ісерн багато років допомагає своїм клієнтам знаходити шлях до внутрішніх суперсил, які має кожен, треба тільки встановити з ними зв’язок. Ось чому її дитячі книжки — це місток до себе, який будують дитина і дорослий під час читання, долають його з пригодами, які не тільки розважають, а і допомагають.
Ілюстрації в книзі вартують окремої уваги. Стиль Росіо Бонілли — впізнаваний, дуже ніжний, водночас енергійний та сучасний. Він сформувався під впливом багаторічного захоплення живописом, фотографією, педагогікою і навіть створенням муралів у дитячих просторах.
На сьогодні у доробку Росіо Бонілли — близько 30 дитячих книжок, а деякі з них неодноразово ставали лауреатами та номінантами численних премій.
Яким боком кит до вибухів?
І чим ці дві прекрасні каталонки можуть зарадити українським дітям під час війни? Насправді багато чим і це стає зрозуміло вже з анотації: «У книжці в головного героя, хлопчика Мартіна нестримна уява, яка інколи грає з ним злі жарти. Він уявляє собі катастрофи і так хвилюється, що тремтить, як кисіль. Але одного разу його мама вирішує перевернути страхи хлопчика з ніг на голову… А якщо попереду найцікавіше?»
З цією книжкою батьки, які читають з дитиною і розглядають вже на першій сторінці, які іграшки Мартін розкидав по своїй кімнаті, зможуть зімпровізувати ідеї підтримки під час повітряної тривоги чи після відбою, у сховищі чи в коридорі, вдома або ж за кордоном, по відеозв’язку чи телефоном, і навіть з бліндажа або ж з окопу.
Коли немає сил фантазувати, і все, що пропонує уява — це перетворити виття сирени чи звук вибухів, на ревіння здихаючого монстра у вигляді країни сусіда, якого привалило астероїдом, — авторки підкидають варіанти, оптимістичні та теплі. Діляться своїм професійним досвідом, підтримують впевнено і дуже включено саме в дитяче сприйняття тривог і страхів. Щедро перекидають ідеї зі сторінки на сторінку, як страхувальні канати, немов ідуть з батьками в одній зв’язці цим небезпечним і таким слизьким схилом дитячих страхів, які може підкинути багата уява розвинутої й творчої дитини. А зараз — ще і реальність.
Сміятися, читати, співати? Усе разом, аби тільки не боятися!
Чим сильніша дитяча уява, тим вище можна забратися на гору побудови картин жахіть чи хвилювань, які не дають дихати й вийти з дому, навіть туди, де має бути дуже цікаво. Так, у книзі мама намагається переконати сина в тому, що під час шкільної прогулянки у лісі його не викрадуть пірати, не захоплять марсіани та не проковтне кит, а навіть, раптом, якщо таке і станеться, малює йому усі плюси, які можна отримати за таких обставин і пропонує насолодитися пригодами. Це дійсно міцний інструмент в трансформації дитячих страхів і переживань у менш руйнівний напрямок.
За свідченнями науковців людина не може одночасно боятися і сміятися, або співати, бо інакше працює дихання. Можна звісно порадити не просто читати книжку, а ще і співати її вголос, але достатньо буде просто сміятися разом з того, що пропонує мама Мартіна, і яка вона винахідниця у справі обернути ситуації на свою вигоду.
Такі батьки на сторінках книжок — і є опорою й психологічним інструментом в роботі з дитячої тривожністю. Обидві авторки є мамами й кожна має, крім професійного, також вагомий емпіричний щоденний досвід спілкування з власними дітьми.
Психологічні скарби для читання від каталонського дуету
Результатом такої суперсильної комбінації досвідів двох видатних каталонських авторок і стали книжки, які змінюють дітей. Крім «А якщо мене проковтне кит?» видавництво «Каламар» для української аудиторії пропонує ще 4 їхні видання.
У «Великій книжці суперсил» авторки розважають і захоплюють пошуком талантів, і кожен читач або читачка разом з ними може поміркувати, а яка ж суперсила захована в середині саме в нього чи в неї? Сусанна Ісерн і Росіо Бонілла знають відповіді та допомагають батькам надихнути своїх малюків поговорити під час читання про їхні сильні сторони та додати впевненості в собі.
До цієї книжки є доповнення — «Зошит суперсил». Це практичний додаток для розвитку дитячих «суперсил», де кожен талант можна роздивитися з усіх боків і спробувати «приміряти» на себе.
«Велика книжка суперскарбів». Кожна з 18 історій на сторінках цієї книжки знайомить дітей з одним суперскарбом, який може бути частиною життя і наповнювати його сенсами й радістю.
Ще одна книжка каталонського дуету — «Це ж не джунглі!». Завдяки цьому виданню діти дізнаються, чому часом варто поступатися власними «хочу» і «не хочу» і слухати/ся не тільки книжки, а і тих самих батьків, які їм їх читають.
До речі, вищезгадані книжки каталонського дуету Сусанни Ісерн і Россіо Бонілли видані за підтримки Інституту імені Рамона Ллюля (Institut Ramon Llull). У такий невимушений спосіб, через дитячі книжки та підтримку батьків у складних темах, інститут популяризує каталонську мову і культуру, прагне встановити діалог каталонської культури зі світом.
Оригінал статті на Suspilne: «А що, як мене проковтне кит?». Книжка, яка допоможе дітям долати страхи
Блог
У Публічній бібліотеці ім. Лесі Українки відбулася творча зустріч із Лесею…Шановні друзі, щиро дякую всім, хто завітав на мою творчу зустріч в Публічній бібліотеці ім. Лесі Українки!
Спасибі привітній бібліотекарці Ксенії Палій за запрошення! Поетесі, педагогу й співачці Тетяні
У бібліотеці Намсан у Сеулі, яка працює вже понад сто років, відкрили ще одну «Українську книжкову полицю». Про це повідомили на фейсбук-сторінці посольства України в Республіці Корея.
Тиждень незалежних книгарень: як читачам взяти участь в акціях і подіях?Із 24 до 30 червня в Україні вперше відбудеться Тиждень незалежних книгарень, в межах якого понад 20 книгарень із різних міст проведуть серію подій, запустять книжковий челендж і запроп
Журналіста Владислава Єсипенка звільнили з російського ув’язнення в КримуУкраїнський журналіст і фрилансер проєкту «Крим.Реалії» Владислав Єсипенко вийшов на волю після більш як чотирьох років незаконного ув’язнення в тимчасово окупованому Криму. Про це пові
Засуджений за наведення удару по Краматорську, від якого загинула Вікторія Амеліна, попросив передати його до росіїВолодимир Синельник, засуджений до довічного ув’язнення за коригування російського ракетного удару по кафе в Краматорську, внаслідок якого влітку 2023 року загинула письменниця Вікторія
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.