Асоціація видавців закликала президента України підтримати книговидавничу галузь

Асоціація видавців закликала президента України підтримати книговидавничу галузь

Президент Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів Олександр Афонін надіслав президенту України відкритого листа. Його опублікували на сайті організації.

У документі йдеться про кризову для галузі ситуацію, що виникла через пандемію коронавірусу та недостатню підтримку книговидавництва державою.

 

«Минулий пандемічний рік призвів до падіння на 25 % виробництва різножанрової вітчизняної літератури, припинення діяльності понад 300 видавництв, закриття близько 50 книгарень і звільнення 15 % персоналу. Фінансова підтримка, надана державою: 82 мільйони гривень інституційної допомоги та 48 мільйонів на закупівлю книжок для поповнення фондів бібліотек, на жаль, виявилася замалою для того, щоб компенсувати величезні втрати галузі, зазнані внаслідок пандемічної кризи», – пояснюють в УАВК.

 

Асоціація констатує, що цього року криза у національному книговиданні поглибилась, а видатки на підтримку книговидання у держбюджеті на 2021 рік становили лише 60,7 % від закладених на 2020 рік. За її прогнозом, 2021 рік, у порівнянні з попереднім, завершиться втратою 25-30 % видань за назвами і 50 % за накладами. Передумовами такої ситуації стали брак доступу видавництв до кредитних ресурсів, невідповідність розмірів державної підтримки тій ситуації, в якій опинилося книговидання.

 

«Цей рік з погляду втрат може стати найтрагічнішим за всі 30 років незалежності України. Наслідки такого провалу не складно передбачити. Образно кажучи, Україна стоїть на порозі повного оголення книжкового фронту, що неприпустимо в умовах інформаційної війни з агресором. Тобто чинити спротив пропагандистській машині Російської Федерації за таких обставин не буде кому», – вважають в УАВК.

 

Організація припускає, що «така ситуація комусь вигідна, і дії, спрямовані на знищення вітчизняної книги, цілком свідомі».

 

«В оприлюдненому проєкті Державного бюджету України на 2022 рік коштів на закупівлю книжок для поповнення фондів бібліотек та оплату сертифікатів для старшокласників на придбання вітчизняної літератури не передбачено взагалі, хоча ці потреби були чітко прописані Міністерством культури та інформаційної політики України в бюджетній пропозиції й подані до Кабінету Міністрів», – обґрунтовує свою позицію Асоціація.

 

Також у листі припустили, що уряд проігнорує реалізацію Стратегію розвитку читання на 2021-2025 роки «Читання як життєва стратегія».

 

«З огляду на вищевикладене, звертаємося до Вас, пане Президенте, з надією, що, розуміючи непересічну значущість книги для розвитку людської особистості, а відповідно, й нації та держави, Вами буде вжито всіх доступних заходів задля того, щоб 2022 рік не став останнім для вітчизняної книговидавничої галузі, а навпаки, дав поштовх її динамічному розвитку завдяки повномасштабній реалізації заходів, закладених у проєкті Стратегії розвитку читання «Читання як життєва стратегія», а також фінансуванню наступного року з державного бюджету програм Українського інституту книги в сумі 728 мільйонів гривень відповідно до бюджетного запиту Міністерства культури та інформаційної політики України», – заявили автори листа.

 

Нагадаємо, 15 вересня оприлюднили проєкт державного бюджету на 2022 рік. У ньому на статті, пов’язані з книговиданням, передбачили 180,5 мільйона гривень, з яких 152 мільйони 511 тисяч − на роботу Українського інституту книги, підтримку книговидавничої справи та популяризацію української літератури у світі. Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної політики не підтримав скорочення видатків на культуру.

 

Український інститут книги роз’яснив ситуацію щодо формування бюджету установи на наступний рік та відсутність у проєкті державного бюджету коштів на закупівлю книжок для бібліотек. Установа очікує, що у 2022 році їй загалом виділять 728 мільйон гривень за обґрунтованими потребами, замість 151 мільйона, який виділили цього року.

Оригінал статті на Suspilne: Асоціація видавців закликала президента України підтримати книговидавничу галузь

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

90-ті, нульові й непокаране зло у романі «Хазяїн» Маркіяна Камиша

Маркіян Камиш — добре відомий читацькій спільноті як сталкер і автор романів про Чорнобильську зону. У його новій книзі «Хазяїн» не буде Чорнобиля, але будуть ландшафти української Півн

У Харкові перейменували вулиці на честь Семенка, Йогансена й Ушкалова

У Харкові перейменують 48 вулиць та 3 станції метрополітену. Про це повідомили на сайті Харківської міської обласної адміністрації.
На мапі Харкова будуть зокрема такі вулиці:

 вул. Гр

У Києві музей Булґакова знову облили червоною фарбою

19 липня будівлю Київського літературно-меморіального музею Булґакова облили червоною фарбою. Про це музей повідомив на своїй фейсбук-сторінці.
«Замість поваги до закону, участі у грома

Завдяки проєкту «Вільні читають українською!» вдалося зібрати 20 тисяч книжок

У межах всеукраїнського проєкту «Вільні читають українською!» вдалося зібрати близько 20 тисяч книжок для поповнення бібліотек та створення мобільних книжкових куточків у 6 деокупованих

У Мелітополі росіяни незаконно утримують журналістку Ірину Левченко

Журналістку з Мелітополя Ірину Левченко незаконно утримують в одній з катівень у місті. Про це повідомило медіа «Новини Приазовʼя».
За словами сестри журналістки Олени Руденко, Ірину дв

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"