Ярослав Мельник

Ярослав Мельник

Біографія

Ярослав Йосипович Мельник (нар. 6 лютого 1959, Смига, Дубенського району, Рівненської області) — український і литовський письменник, філософ, критик.

Закінчив українську філологію Львівського університету та аспірантуру Літературного інституту імені Горького. Член Спілки письменників України з 1989 р. Автор більше десяти книг. Пише різними мовами (крім української, зокрема, і литовською).

Живе між Литвою та Францією. Всі його книги прози українською мовою стали фіналістами “BBC Книги року” (2012, 2013, 2014, 2016), також “Книжки року”, а роман “Далекий простір” – Книгою року 2013 за версією BBC. Він також отримав премію Валерія Шевчука. За межами України більше відомий як автор прозових книг, які потрапляли в короткі списки «Книги року» в Литві, були номіновані на Європейську літературну премію, а також визнавалися Книгою року у Франції Його творчість перекладалася англійською, французькою, німецькою, італійською, есперанто, азербайджанською, румунською, хорватською, російською та іншими мовами. Роман «Парії раю», схвально прийнятий паризькими критиками, видало французькою мовою одне з найбільших французьких видавництв Robert Laffont.

В 2017 р. видавництво Agullo editions видало роман “Далекий простір” французькою мовою (Espace lointain). Роман отримав високу оцінку центральних французьких ЗМІ (Le Monde, Telerama, Point та інші) і став Книгою року у Франції та франкофонських країнах (премія Libr’a nous). В 2018 р. “Далекий простір” увійшов у п’ятірку фіналістів Європейської премії Utopiales, разом з романами двох англійських, німецького та шведського письменників.

В 2018 р. його збірка прози “Останній день” (Last Day) вийшла в Англії у видавництві Noir press і отримала захоплену оцінку англійських критиків.

У 2012 р. за творами Я. Мельника випускники середніх шкіл Литви здавали екзамен на атестат зрілості.

В 2018 р. Міністерство освіти і науки України включило роман “Далекий простір” в обов’язкову пограму з української літератури для 11 класу середніх шкіл країни.

За творами Я. Мельника “Телефонуй мені, говори зі мною”, “Вдома у Бога”, “Книга доль” зняті фільми (відпвідно “Говори зі мною”, “Вдома у Бога”, “Останній день”).

Творчість через призму химерної біографії. Дослідження докт. філологічних наук Ю.Я.Барабаша “На пограничье реальностей. Случай Ярослава Мельника”