Google присвятив дудл Йоганну Ґутенберґу

Google присвятив дудл Йоганну Ґутенберґу

Пошуковик Google 14 квітня присвятив дудл видатному німецькому винахіднику Йоганну Ґутенберґу, який розробив перший у світі механічний друкарський верстат рухомого типу.

 

Цього дня 2000 року Музей Ґутенберґа у Майнці відкрив ретроспективну виставку на честь винахідника.

Достеменно про рік народження і перші роки життя Ґутенберґа невідомо. Він народився у Майнці між 1397 та 1400 роками. Закінчив школу і навчався ювелірного ремесла у Страсбурзі. Між 1434 та 1444 роками він шліфував напівдорогоцінне каміння та заробляв на життя виготовлення дзеркал. Історики свідчать, що весь цей час він виношував ідею створення друкарського верстата. Приблизно у 40-х роках 15-го століття він зробив з металу опуклі літери, що рухалися, і відлив їх у оберненому вигляді (у дзеркальному відбитті). Йоганн набирав з них рядки і за допомогою спеціального ручного преса відтискував на папері.

 

Сам верстат було створено на базі модернізованого винного преса. Цей апарат відрізнявся від традиційних друкарських машинок, адже не мав дерев’яних літер та графічних блоків, різьблених вручну. Литі металеві літери були розташовані окремо одна від одної та були не тільки змінними, а й рухомими.

  

У 1448-му Ґутенберґ повертається до Майнца, де у лихваря позичає гроші для втілення свого задуму у життя. У період до 55-го він вже створив близько п’яти різних друкарських шрифтів. У 50-х відбувається справжній прорив – Йоганн друкує «Біблію» латинкою. У вдалі дні завдяки верстату Ґутенберґу вдається друкувати до трьох тисяч сторінок на день, що свідчить про справжнє виробництво книжок у Європі. Упродовж століття, після винаходу верстату, було надруковано понад 200 мільйонів книжок, які зіграли важливу роль у просвітництві.

 

Як відомо, у старій частині німецького міста Майнц розташований один з найстаріших музеїв друкарства у світі – Музей Ґутенберґа. Заклад заснований 1900 року групою ентузіастів з метою відзначити 500-річчя від дня народження Йоганна Ґутенберґа, представивши його технічні та художні досягнення широкому загалу. Редакція Читомо свого часу також ознайомилась з експозицією музею.

 

Нагадаємо, в Інституті журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка три роки поспіль (2010-2012) проходив фестиваль молодих видавців і редакторів «Штурмові загони Ґутенберґа». Ініціаторами проведення фестивалю були співзасновниці Читомо Ірина Батуревич та Оксана Хмельовська.

 

Програму «Штурмових загонів Ґутенберґа» складали різноманітні лекції, дискусії, майстер-класи, виставки та презентації студентських робіт.

 

Оригінал статті на Suspilne: Google присвятив дудл Йоганну Ґутенберґу

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Добрі поради від Всесвіту.

Добрий вечір, мої любі!

 Слава Україні дорогі читачі й колеги

Вітаю усіх, Сьогодні я виклала ще один розділ книги

Покликання або Добрі Поради від Всесвіту 

 і на який ви чекали. Трішки смакоти у блозі для тих

86% діячів культури очікують збільшення популярності української культури у світі

72% українських культурних діячів передбачають збільшення патріотичного ухилу в культурі всередині країни внаслідок повномасштабної російсько-української війни. Про це свідчать результа

«Гра на вибування»: презентація книги відомого письменника у Чернівцях зібрала повну…

У Чернівцях 12 травня відбулася презентація книги «Гра на вибування» відомого публіциста, перекладача, письменника та критика Олександра Бойченка.

Захід зібрав повну залу Літературного целанівського

Моє Ца прогресивні домогосподарки

Пишуть багато про цільову аудиторію. Мені хочеться бачити такою прогресивних домогосподарок. Не тих, що посудомийки, а ті що люблять свого чоловіка усією душею. Знають, як йому важко приходиться на роботі й у захисті батьківщини.

Остання знижка на передплату Грішна

Любі мої, історія Вара і Єви в книжці “Грішна” доходить до свого завершення. Через днів п’ять буде фінал, тому продаж на деякий час (редегування) зупиниться. 

Не пропустить можливість купити зараз по заниженній

Перейти до блогу

Нові автори

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Ірина Каспрук

Я – Ірина Каспрук. Поетеса, авторка поетичної збірки “Вплітаючи квіти у своє волосся”. Друзі часто називають мене Сонячна, тому більше моєї поезії ви знайдете у соцмережах за #sonyachna. Детальніше ознайомитись з моєю творчістю можна ось тут : https://www.facebook.com/irkaspruk/

Камелія Кількість робіт: 8 Перейти до "Нові автори"