7 підліткових книжок 2020 року, які ми радимо прочитати

7 підліткових книжок 2020 року, які ми радимо прочитати

Вивчивши видання для молодших підлітків, які вийшли друком 2020 року, оглядачка дитячої літератури Валентина Вздульська радить сім книжок, які вирізняються важливою проблематикою й непересічним стилем. У добірці — художні й пізнавальні книжки про дорослішання, нон-фікшн про радянський побут і Чорнобильську катастрофу, а також пронизливі романи про голос крові і справжні дива.

10+

Світлана Фус, Маша Сердюк. Невже це все через їжу?! Лайфхаки з правильного харчування для підлітків.

Харків: «Читаріум»: 2020. — 72 с.

Можна скільки завгодно переконувати дітей і підлітків їсти гречку й капусту, відмовившись від картоплі фрі й бургерів з майонезом, та все це матиме вигляд постійного контролю й порушень, доки в дітей природним чином не сформується свідоме ставлення до свого раціону.

 

«Невже це все через їжу?!» може сприяти початку його формування. Ця книжка простою мовою, буквально на пальцях пояснює, як пов’язані їжа і зовнішній вигляд, їжа і настрій, їжа і здоров’я, їжа й краса. Лікарка-дієтологиня Світлана Фус добирає посутню інформацію, цікаву саме підліткам, а письменниця Маша Сердюк легко й динамічно адаптує її для цільової аудиторії.

 

Жваві ілюстрації Аліси Тремполець, а також приклади здорового раціону на тиждень — іще дві родзинки в цьому дуже корисному кексі, що обіцяє стати бестселером.

Купити книжку.

Юмі Стайнс, Мелісса Кан. Поговоримо про місячні!

Пер. Антоніни Ящук/ Харків: «Крокус», 2020. — 164 с.

Так, це ще одна пізнавальна книжка про дорослішання для дівчат, яких останнім часом вийшло друком немало на тлі ще недавньої порожнечі. Утім, на відміну від інших видань, її цілковито присвячено лише одній темі — менструації. Це дуже відверта книжка, яка чесно й просто відповідає на «незручні» чи «дивні» запитання, які виникають в головах не лише дівчаток, а дорослих жінок, хлопців і чоловіків.

 

Насправді ж незручних чи дивних питань не існує, підводять до думки авторки книжки: якщо хочете бути здоровими й не травмованими сімейними чи суспільними табу, маєте знати про своє тіло якомога більше та сформувати здорове і свідоме до нього ставлення.

 

Перед нами закордонний бестселер, якому варто аплодувати і який хочеться порадити в кожну книгозбірню.

Купити книжку.

Девід Алмонд. Скелліґ

Пер. Дарини Березіної/ Харків: Vivat, 2020. — 176 с.

Англієць Алмонд починав як автор дорослої прози, а потім 1998 року несподівано написав роман для юних читачів «Скелліґ». Цей новий дебют приніс йому Медаль Карнегі, найповажнішу британську премію у сфері літератури для дітей і юнацтва. За книжкою зняли фільм з Тімом Ротом в головній ролі, створили оперу й поставили спектакль. 2010 року Алмонд за свої дитячі й підліткові книжки став лауреатом найпочеснішої Премії імені Г.Х.Андерсена.

 

«Скелліґ» досі викликає масу суперечок, адже книжку не знають як інтерпретувати. Хто цей загадковий персонаж, що ховається в старому гаражі? Як розуміти дива, які починають відбуватися в житті дітей — головних героїв книжки? Роман називали м’якою дитячою версією магічного реалізму зразка Г.Г.Маркеса, інтерпретували і як фантастику, і як притчу.

 

Як це завжди буває з по-справжньому глибокими книжками, цей текст розкривається багатогранно, для кожного читача по-своєму. А ще це дуже добра і сповнена любові книжка, яка вчить дивитися на світ широко розплющеними очима і прислухатися до нього, щоб чути навіть те, чого не можуть почути вуха.

Купити книжку.

Джуді Блум. Ти тут, Боже? Це я, Маргарет

Пер. Марти Госовської/ Львів: «Видавництво Старого Лева», 2020. — 208 с.

Ця книжка вийшла друком в США 1970 року й наробила галасу в колах консервативних батьків, оскільки в ній досить відверто, як на свій час, йшлося не тільки про пубертат дівчаток, але й про невдалий пошук релігійної самоідентифікації.

 

Нині рівень «відвертості» книжки може викликати лише теплу усмішку. Утім, як і колись, вона залишається напрочуд добрим зразком підліткової прози із живими голосами 11-12-річних дівчат. Настільки добрим, що час до часу книжка Джуді Блум неодмінно потрапляє до того чи того списку найкращих англомовних книжок ХХ століття за версіями різних видань. Дивовижно теплу і глибоку, повість Джуді Блум хочеться радити і молодшим підліткам, і всім, хто пам’ятає себе в цьому віці, а надто ж тим, хто не пам’ятає.

Купити книжку.

12+

Петро Яценко. Союз радянських речей

Київ: «Портал», 2020. — 152 с.

Українська підліткова література нарешті почала по-дорослому рефлексувати над життям за часів СРСР. Після «Вбивства п’яної піонерки» Сергія Оксеника, в якому майстерно показано життя дітей радянського села 1950-х, літературні боги обдарували нас іще однією знахідкою.

 

Петро Яценко, знаний насамперед як дорослий автор, пірнає з головою в культуру радянських речей, щоб у формі динамічного квесту видобути для юних читачів живі, яскраві, об’ємні образи знакових речей і явищ повсякденного життя минулого: від шоколаду «Оленка» до автомобіля «Волга», від радянської шкільної форми й пісень Софії Ротару до контрабандних джинсів і ядерного наплічника.

 

Чимало тих радянських речей «будять веселий гнів». Тож письменник описує культуру побуту «радянів» жартівливо, з іронією, але водночас уникаючи і демонізації, і ностальгії, достатньо «на відстані», але водночас і дуже близько, щоб показати: навіть у найважчі часи люди здатні творити невеличку магію — олюднювати неприязний простір довкола себе.

Купити книжку.

13+

Володимир Аренєв. Заклятий меч, або Голос крові

Київ: «А-ба-ба-га-ла-ма-га», 2020. — 168 с.

Це сюжетно проста, але семантично щільна історія, в якій філігранно й дуже природно переплетено скандинавську і слов’янську міфологію, корені народної казки та численні алюзії на вітчизняну культуру й історію аж до останніх битв.

 

Усю цю соковиту розкіш переосмислено по-українськи й нанизано на конфлікт, співмірний з «Володарем перснів». І так само, як героям важко позбутися закляття меча (якого ніколи не буде скинуто в жерло вулкана), так і читачам важко відірватися від книжки, доки не буде перегорнуто останньої сторінки.

 

Глибоке інтертекстуальне й міфотворче фентезі від майстра жанру, які не часто пишуться на наших теренах, і яке хочеться радити підліткам і дорослим.

Купити книжку.

Катерина Міхаліцина, Станіслав Дворницький. Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи

Київ: «Портал», 2020. — 104 с.

Великі книжкові ринки рефлексують над своїми трагедіями в режимі нон-стоп, однак це не про Україну. У дитячій і підлітковій літературі ми лише починаємо занурюватися в прірву потенційних наративів, зокрема, довкола Чорнобиля. «Реактори не вибухають» — ґрунтовна спроба осмислити тему у форматі пізнавальної книжки, проте із сильним ліричним струменем (у чому відчувається рука саме Катерини Міхаліциної), а також непересічними ілюстраціями і дизайном студії seri/graph, які підкорили серця, зокрема, і фахової аудиторії (видання перемогло в дитячій номінації конкурсу «Найкращий книжковий дизайн» 2020 року).

 

Книжка-must-have для шкільних і міських бібліотек, в якій чітко й водночас по-філософськи окреслено зв’язок між минулим і теперішнім, наївністю і скорботою пізнання, свободою і тоталітаризмом, антропоцентризмом і розплатою за нього. Щемко, глибоко, моторошно й абсолютно необхідно.

Купити книжку.

Оригінал статті на Suspilne: 7 підліткових книжок 2020 року, які ми радимо прочитати

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Знижка на дилогію!

Доброго здоров’ячка, мої любі! Хочу звернути вашу увагу, що сьогодні діє знижка на найкарколомнішу історію! Особисто я її люблю за особливий ірландський гумор, яким насичена друга частина) Перша частина «Позичене кохання»

Знайомство та візуал до “Випадкової нареченої”

Привіт, мої любі читачі!

 

Трохи про те, як наважилась написати любовний роман.

Це, до речі, мій перший в житті!

Тому щиро дякую за теплі відгуки, чисельні зірочки та коментарі. Це дуже надихає та підтримує. Авторські

Придбай обкладинку – допоможи Зсу

ДОБРОГО ЧАСУ ДОБИ, ВСІМ БУКНЕТІВЦЯМ!

Для тих, хто чує про мене вперше, певно, трішки розкажу про себе. Я – Анна Тейлор, або ж Анна Тей, якою мене знають як дизайнера обкладинок для електронних книг. Не кажу, що я профі, але вже

Такий шанс не варто упускати!

Залітайте)Знижка на мою книгу!!!Всім гарного проведення часу за прочитанням даної історії!

Подаруй мені кохання

Я привела до хати небезпечного чоловіка. Познайомила його з сім’єю і дозволила наразити нас на небезпеку.

Анонс новинки! Запрошую до читання!

Вітаю вас, мої любі читачі! Роман “Лерд дав слово” досяг екватора. І з цієї нагоди презентую новий твір – короткий любовний роман “Ти завжди будеш в моїх обіймах”. Автор обкладинки Asteriya Wind

Чесно кажучи, не думала,

Перейти до блогу

Нові автори

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Ірина Каспрук

Я – Ірина Каспрук. Поетеса, авторка поетичної збірки “Вплітаючи квіти у своє волосся”. Друзі часто називають мене Сонячна, тому більше моєї поезії ви знайдете у соцмережах за #sonyachna. Детальніше ознайомитись з моєю творчістю можна ось тут : https://www.facebook.com/irkaspruk/

Камелія Кількість робіт: 8 Перейти до "Нові автори"