7 найцікавіших фільмів про письменників і письменниць 2024 року

7 найцікавіших фільмів про письменників і письменниць 2024 року

Хиткість реальності та важливість досвіду – основні теми стрічок про письменників 2024 року. Для серйозної розмови на екрани повернулися визнані актори і акторки – Ніколь Кідман, скажімо, довелося зіграти письменниць двічі. 

Натомість юна авторка Каіро Світ, яку зіграла Дженна Ортеґа, зіштовхується з тим, що вона не має про що писати. А юний Ян Флемінг лише набирається досвіду для історій про Джеймса Бонда, спостерігаючи за героями нового фільму Ґая Річі «Міністерство неджентльменської війни».

І хоча Флемінг не потрапив до нашого списку, три з обраних стрічок розповідають про реальних письменників та поетів – Трумана Капоте, Семюеля Бекета з Джеймсом Джойсом, авторів українського Розстріляного відродження.

Та особливе місце у нашому переліку посідає історія про автора, який вигадує собі альтер-его, аби посміятися над сучасною літературною індустрією.

А на завершення – ексклюзив для читачів Читомо.

Американське чтиво American Fiction

  • США
  • Режисер Корд Джефферсон

 

 

Якщо обирати головний фільм про письменників цього року, а власне й не лише цього, а останніх років, – то це, безумовно, «Американське чтиво».

 

Чудова екранізація сміливої книги «Стирання» 2001 року американського автора Персіваля Еверетта, яка увійшла до переліку ключових американських творів XXI століття.

 

Письменника і педагога Телоніуса «Монка» Еллісона не влаштовує приреченість афроамериканських авторів бути на окремій полиці у книжкових магазинах. Він вирішує посміятися над читачами і всією індустрією – пише стереотипну «чорну» книгу, повну граматичних і стилістичних помилок, аби її з захватом назвали «справжньою» і «не підчищеною».

 

Події розгортаються інакше, ніж того очікував герой, – твір публікують більшим тиражем, ніж усі попередні його книги.

 

Монку доводиться вдавати вигаданого письменника, який, за легендою, переховується від поліції. Твір стає серйозним претендентом на літературну премію, ним зацікавлюються продюсери з Голівуду і поліція.

Фаворитка Міллера Miller’s Girl

  • США
  • Режисерка Джейд Гейлі Бартлетт

 

 

Альфред Гічкок казав, що фільм має починатися з землетрусу, а далі напруга повинна наростати.

 

Гемінґвей називав порожню аркуш – «білим биком», який несеться на тебе.

 

Перший кадр «Фаворитки Міллера» – чиста сторінка на екрані ноутбуку. Найпростіший і найбільш промовистий початок для фільму про письменництво. А далі напруга лише наростає.

 

Юну амбітну Каіро Світ, яка планує присвятити життя письму, зіграла Дженна Ортеґа, яка вже приміряла на себе роль школярки-письменниці в серіалі «Венсдей» про сімейку Аддамсів. 

 

Знуджена життям у провінції героїня Ортеґи зустрічає наставника – вчителя літератури, який свого часу, як часто буває, сам написав книгу. Дівчина характеризує його твір як «романтичний горор», водночас окреслюючи жанр фільму.

 

Прізвище у назві – одночасно прізвище вчителя літератури, Джонатана Міллера, якого зіграв Мартін Фрімен, й улюбленого автора героїні – одного з найбільш скандальних авторів американської літератури – Генрі Міллера. Саме під його творчість героїня стилізує свій шкільний твір, який спричиняє бурю в тихій провінційній школі. 

Спочатку танцюй Dance First

  • Велика Британія, Угорщина, Бельгія
  • Режисер Джеймс Марш

 

 

У стрічці оповідається ретельна, хоча й не завжди достовірна, біографія ірландського письменника Семюела Бекета – від дитинства і стосунків з матір’ю, воєнних років у Франції, знайомства з іншим визначним ірландським автором Джеймсом Джойсом до визнання й смерті.

 

Назва фільму – частина цитати з п’єси «Чекаючи на Ґодо»: «Можливо, він може спочатку танцювати, а думати потім», окремі епізоди стилізовані під творчість Бекета.

 

Однак фільм вийшов досить консервативною біографією, зробленою за голлівудськими традиціями – не зіставно з революційністю письменника, який став об’єктом оповіді.

 

Головною принадою фільму є чудова акторська робота Ґебріела Бірна, який виконав роль Бекета у старшому віці, й Ейдана Ґіллена, у чиєму виконанні Джеймс Джойс егоцентрично перетягує на себе всю увагу.

 

Ворожнеча: Капоте проти Лебедів Feud: Capote vs. The Swans

  • США
  • Режисери Ґас Ван Сент, Макс Вінклер, Дженіфер Лінч

 

 

У першому сезоні “Ворожнечі”, який вийшов на екрани кілька років тому, йшлося про сварку акторок Бетт Девіс та Джоан Кровфорд протягом знімань стрічки «Що сталося з Бебі Джейн?», який став фінальним акордом для обох видатних актрис.

 

Другий сезон зосереджується на ворожнечі Трумена Капоте і представниць нью-йоркського «вищого суспільства» (саме їх письменник називає своїми «лебедями»), які мали з ним близькі стосунки і про брудні секрети яких він опублікував оповідання, й до кінця життя намагався написати книгу.

 

Про Капоте з більшою повагою згадують у контексті його книги «Холоднокровне убивство», яка далася йому великими зусиллями, коли він протягом кількох років спілкувався з обвинуваченим, поки той чекав смертельного вироку.

 

Про той етап життя і творчості автора є кілька фільмів, зокрема чудовий «Капоте» (2005), де роль письменника виконав Філіп Сеймур Гоффман.

 

У «Ворожнечі» роль автора зіграв Том Голандер, а «лебедів» – Діана Лейн, Хлоя Севіньї та Наомі Воттс, яка грає дружину американського медіамагната і вихідця з України Вільяма Пейлі. А героїня Демі Мур стає першою жертвою написаного Труменом – не чекаючи публічного осуду, який викличе текст Капоте, скоює самогубство у день публікації.

Ідеальна пара The Perfect Couple

  • США
  • Режисерка Сюзанна Бір

 

 

Роль письменниці у серіалі виконала Ніколь Кідман, цього ж року актриса зіграла письменницю у фільмі «Сімейна справа». І хоча він повен професійних дрібниць, але письменництво є лише зручним тлом для любовної історії героїні Кідман з молодшим на 16 років суперзірковим актором у виконанні Зака Ефрона.

 

В «Ідеальній парі» може здатися, що письменництва теж не багато, але воно є частиною ключової теми серіалу: жінка, яку експлуатує вся сім’я, вимушена торгувати тілом і розумом. «28 бестселерів за 28 років щасливого шлюбу», аби бути фінансовою опорою розкішного життя усієї родини на мальовничому острові Нантакет, звідки у море відправлялися герої Германа Мелвіла на пошуки білого кита Мобі Діка.

 

Сюжет розгортається довкола смерті дружки нареченої сина Кідман, а заразом і юної коханки її чоловіка. Детективна історія є приводом для деконструкції сімейних зв’язків – що може нагадати «Ножі наголо» (2019), де письменника зіграв Дональд Сазерленд, а голову сім’ї – Джимі Лі Кертіс.

 

Кульмінація конфлікту між Кідман і її чоловіком відбувається на презентації нової книги – публічний скандал руйнує так добре продаваний образ «ідеальної пари» (схоже, читачі більше цінують саме цей образ, а книги лише дають змогу відчути себе причетними). Поки рекламники вирішують, як обернути все на користь, Кідман намагається шукати власний письменницький голос на попелищі сімейного затишку.

Арґайл Argylle

  • Велика Британія, США
  • Режисер Метью Вон

 

 

Режисер, відомий серією фільмів про «Кінґсменів», – майстер шпигунських бойовиків, який, однак, часто перегинає палицю. «Арґайл» – його звичне творіння – швидке, захопливе, стильне подекуди аж до несмаку. Цього разу – про письменницю, яка опиняється у центрі шпигунської змови.

 

Оскільки йдеться про письменницю, яка ніби проживає власні твори – стрічка дещо нагадує «Роман з каменем», де у подібній ситуації була героїня Кетлін Тернер, а її супутником – красень свого часу – Майкл Дуглас, а не Генрі «Супермен» Кевілл.

 

Письменниця у «Арґайлі», яку зіграла Брайс Даллас Говард, чи то передбачає, чи то провокує події у шпигунському світу – чим приваблює до себе увагу негідників і героїв. Причини збігів дійсності з книжками, як у справжньому гостросюжетному фільмі, кілька разів мінятимуться, кілька реальностей виявляться вигадкою, як і кілька вигадок – реальністю.

 

Подібно до героїні Кідман з «Ідеальної пари», авторка в «Арґайлі» матиме переоцінити своє життя, цінності й вирішити, що для неї значить писати.

Будинок «Слово». Нескінченний роман

  • Україна
  • Режисер Тарас Томенко

 

 

«Будинок «Слово» – це українські «Месники», «Спайдермени». Не через те, що українські письменники 20-30-х років мали надможливості (хоча, щоб вижити у ті часи, вони були б у пригоді) – а тому, що авторам фільму вдалося збити з пантелику глядачів.

 

«Будинку «Слово» передував однойменний документальний фільм, який зараз доступний для перегляду у мережі , назву кілька разів змінювали, а спорадичні покази відбувалися з 2021 року — і до того моменту, як фільм таки опинився у широкому прокаті цьогоріч, склалося враження, що кілька разів уже могли його бачити.

 

У картині така кількість героїв, що й справді можна було би заповнити кінофраншизу чи принаймні серіал – Микола Хвильовий, Остап Вишня, Майк Йогансен, Іван Багряний, Володимир Сосюра, Михайль Семенко, Лесь Курбас, Павло Тичина, Михайло Яловий.

 

Автори стрічки ґрунтовно дослідили тему й старанно відтворили трагічну епоху, але також поставили собі за мету олюднити письменників. «Ви що не бачили класика в трусах?» – запитує новоприбулого героя, а з ним і глядача, Микола Хвильовий. Ні, не бачили, а якщо й бачили – то не достатньо. Чекаємо й наступних фільмів.

 

Особлива згадка

Керуак у кіно

Особлива згадка цього року – радше особиста: п’ятихвилинний відеоколаж, який змонтував автор статті, про присутність у кіно культової книги «На дорозі» американського письменника Джека Керуака. Запрошуємо подивитися, використавши пароль «Chytomo».

Оригінал статті на Suspilne: 7 найцікавіших фільмів про письменників і письменниць 2024 року

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У Британії до бібліотеки повернули книжку Джорджа Орвелла через півстоліття

У Великій Британії до бібліотеки в місті Галл повернули роман Джорджа Орвелла, який мали віддати ще 50 років тому. Про це повідомляє BBC.
Примірник «Дороги на Віґан-Пірс» у твердій палі

В Івано-Франківську відбудеться презентація книжок про Роксолану

Кандидатка мистецтвознавства Олександра Шутко, володіючи турецькою мовою, на підставі османських архівних документів написала низку досліджень – «Роксолана: міфи та реалії» (вийшла 2017 року в стамбульсь

У столиці перейменують ще одну бібліотеку

У Києві перейменують бібліотеку ім. О. Герцена, що у Святошинському районі, на бібліотеку імені Сергія Вакулишина. Про це повідомили на сайті Київської міської ради.
Ця книгозбірня вход

Індія, Словаччина, Австрія, США: нові переклади за кордоном

Переклади творів чотирьох українських авторів вийшли чи невдовзі вийдуть друком за кордоном: Сергія Жадана й Анни Сєдих, Валеріана Підмогильного і Віктора Домонтовича.
Збірка вибраних в

Білоруським видавцям дозволили публікувати «Гаррі Поттера»

Білоруське видавництво «Янушкевіч», що працює в Польщі, отримало дозвіл від правовласників серії книжок Джоан Ролінґ про Гаррі Поттера. Про це повідомили на фейсбук-сторінці видавництва

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"