209 років з народження Євгена Гребінки: факти з життя і творчості літератора

Письменник та байкар Євген Гребінка прожив 36 років. Майже половину життя займався літературною діяльністю. За 15 років надрукував понад 50 повістей, романів та оповідань. До дня народження письменника Суспільне зібрало факти з життя і творчості літератора.
1. Євген Павлович Гребінка народився на хуторі Убіжище Пирятинського повіту. Батько письменника був штаб-ротмістром, учасником війни 1812 року. Початкову освіту хлопець здобував вдома. З 1825 навчався у Ніжинській гімназії вищих наук, де й почав писати вірші.
2. 1829 року розпочав перекладати українською поему Олександра Пушкіна “Полтава”. Разом з товаришами-гімназистами створював студентську бібліотеку, видавав рукописні журнали “Аматузія” та “Пафія”.

3. 1831 року, після закінчення гімназії, Гребінка повернувся додому. У цей час пережив особисту драму через любов до сестри товариша з гімназії. Описав її у “Записках студента”. Цього ж року на сторінках “Украинского альманаха” в Харкові під псевдонімом Е. Гребенкин вийшов його перший друкований твір “Рогдаев пир”.
4. 1834 року Гребінка переїхав до Петербурга. Викладав там російську словесність у військових училищах. Писав батькам: “Тіло моє було в столиці, а душа далеко − в рідному степу, під солом’яною покрівлею маленького будиночка”.
5. У червні 1835 року Іван Сошенко познайомив Гребінку з Тарасом Шевченком. Євген Павлович підтримував Шевченка матеріально, допомагав із самоосвітою, долучився до викупу поета з кріпацтва.
6. Гребінка збирав твори українською мовою й випускав їх у додатках до журналу “Отечественные записки”. Однак у 1839-му видавець Андрій Краєвський відмовився публікувати додатки українською. Згодом із зібраних матеріалів Гребінка уклав альманах “Ластівка”.
7. У 1842 році письменник відвідав село Рудка. Там написав відомий романс “Очи чёрные”, присвятивши його своїй коханій – Марії Василівні Ростенберг.
“Очи черные, очи страстные,
Очи жгучие и прекрасные!
Как люблю я вас!
Как боюсь я вас!”

Євген Гребінка та Марія Ростенберг
8. 1843 року Євген Гребінка разом із Шевченком побував у маєтку Тетяни Вільхівської в селі Мосівці. Того ж року в журналі “Отечественные записки” надрукували роман “Чайковський” з епіграфами із творів Тараса Григоровича.
9. Помер літератор від туберкульозу 15 грудня 1848 року у Санкт-Петербурзі. Його прах перевезли і поховали на батьківщині – біля хутора Убіжище.
10. Українською мовою усі твори Євгена Гребінки вперше опублікували 1878 року.
Оригінал статті на Читомо: 209 років з народження Євгена Гребінки: факти з життя і творчості літератора
Блог
Флешмоб “Це і моя війна”Я вирішила відновити свій допис, який було видалено ( сподіваюся, помилково). Також у список будуть додані всі твори учасників флешмобу, у тому числі й ті, яких зараз немає на сайті. Але, можливо, автори матимуть бажання
Остання знижка на “Я тобі не крихітка!”Любі друзі! Самій не віриться, але моя перша на Букнеті передплата – сучасний міський роман Я тобі не крихітка! – добігає кінця! Уже зовсім скоро ви дізнаєтесь фінал історії. І тому сьогоднішня знижка на цю книжку буде останньою,
В гостях у Анни КаничЛьвівська обласна організація Національної спілки письменників України започаткувала нову традицію — провідувати з квітами і теплим вітальним словом від спілчанського товариства уродинників-старійшин.
В Україні зареєстрували петицію, щоб забрати совєтський напис з могили Лесі УкраїнкиВ Україні просять реконструювати меморіал Лесі Українки та родини Косачів на Байковому цвинтарі в Києві й усунути совєцький напис на могилі Лариси Косач із фрагментом некрологу, опублік
Всім проміків!Зараз буде роздача проміків від мене, багато візуалізацій та інших веселих картинок, тож запрошую. Заходьте буде весело, пзнавально та дууууууууууже цікавезно й головне корисно.
Що відбувається? Спроба пояснити мою позицію,
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.