17 березня 1917-го в Києві утворено Українську Центральну Раду (УЦР)

17 березня 1917-го в Києві утворено Українську Центральну Раду (УЦР)

Це був представницький орган українського народу, а після проголошення УНР  перший парламент.

Наприкінці зими 1917-го до України дійшла звістка про повалення в Петрограді царської влади, викликавши велику радість серед національно свідомих українців. Насамперед у Києві. У місті одразу почали утворюватися ради робітничих і солдатських депутатів, а глибинку сколихнули масові мітинги й демонстрації. Їхні учасники палко вітали повалення самодержавства та перемогу демократичної революції, сподіваючись на національне відродження України. А вже 16 березня в Києві відбувся «День свята революції» — велелюдна маніфестація, у якій окремою колоною під жовто-блакитними прапорами йшли представники українських організацій. Цього ж дня на Думській площі демонтували пам’ятник колишньому прем’єр-міністрові Росії Петру Столипіну. Про це пише armyinform.com.ua.

Увечері в будинку Євгена Чикаленка зібралося 27 активістів Товариства українських поступовців (ТУП). Загалом ситуація була непевна, тому помірковані не поспішали з радикальними рішеннями, схиляючись до тактики вичікування. Урешті вирішили збиратися щодня в клубі «Родина». На одній із таких зустрічей зібралося понад 100 представників українських організацій, студентства, військовиків, духовенства. Тоді і з’явилася ідея заснування Центральної Ради, сформованої на паритетних засадах між українськими організаціями.

«Із ТУП спільної мови не знайшли, — згадував потім Дмитро Антонович. — Але вирішили вкласти поки що тимчасову Центральну Раду з ядра до 25 осіб із тим, щоб її далі доповнювали головним чином делегати не з Києва. Українська Центральна Рада мала скликати Національний конгрес, який остаточно вибрав би Центральну Раду як постійний український парламент». На цьому зібранні головою УЦР обрали вченого-історика Михайла Грушевського, який на той час перебував у Москві в засланні та після зречення російського царя повернувся на рідну землю. Заступниками голови стали Федір Крижанівський, Дмитро Дорошенко і Дмитро Антонович. 

17 березня УЦР телеграмою повідомила Тимчасовий уряд, що почав діяти в Петрограді, про своє утворення.

Наприкінці березня 1917-го в Києві відбулась велелюдна демонстрація, у якій узяло участь понад 100 тисяч осіб. Вони щиро вітали Центральну Раду й виголошували вимоги до Тимчасового уряду надати Україні автономію.

«Одностайно й однодушно потрібно стати всім на велике діло, — закликав Михайло Грушевський. — І не спочити, і рук не спустити, доки не збудуємо тої автономії вільної України».

На початку квітня 1917 року зібрався Всеукраїнський національний конгрес із приблизно 700 делегатів. Вони підтримали Центральну Раду й суттєво розширили її склад та представництво. Головою переобрали Михайла Грушевського, а його заступниками — відомого письменника Володимира Винниченка й літературознавця Сергія Єфремова. У квітні-травні відбулися селянські з’їзди у різних містах, які теж висловили підтримку Центральній Раді.

Уже навесні 1917-го за ініціативою УЦР почалася українізація військових частин. Водночас представники майже півтора мільйона українських військових зібралися на І Всеукраїнському військовому з’їзді, майже одностайно висловивши підтримку Центральній Раді. Ухвалили рішення про утворення Українського генерального військового комітету, який очолив Симон Петлюра.

Селяни й військові делегували своїх представників, тож чисельність УЦР значно зросла. Тому створили окрему Малу Раду — виконком, що координував діяльність усієї Центральної Ради. Її очільники, зважаючи на широку соціальну підтримку, вирішили, що «з’явилася нагода заявити про права на національну автономію». І відрядили Володимира Винниченка в Петроград на переговори з Тимчасовим урядом. Там йому заявили: «ні про яку автономію не може бути мови»…

У червні 1917 року Центральна Рада оприлюднила свій І Універсал, зміст якого можна передати ключовими словами: «Автономія України». Кілька днів потому Центральна Рада підтвердила серйозність намірів, задекларованих в Універсалі, було створено Генеральний Секретаріат — національний уряд, який мав займатися втіленням у життя її рішень. Очолив його Володимир Винниченко. Тепер уже представники Тимчасового уряду змушено їхали на переговори в Київ.

У липні 1917 року на врочистому засіданні Центральної Ради Володимир Винниченко проголосив ІІ Універсал. За умовами цього документа, Тимчасовий уряд визнавав Центральну Раду і Генеральний секретаріат, але як свої представництва в Україні. Визнавалася і можливість надання Україні автономії, дозволялося створення українських військових частин, але у складі російської армії.

Третім Універсалом — після захоплення в Росії влади більшовиками — проголошувалося створення Української народної Республіки. Після цього більшовицький уряд на чолі з Леніним висунув УЦР ультиматум, вимагаючи відмови від проголошених гасел. Його відкинули, після чого більшовицька орда розпочала наступ на Україну. Це не злякало членів УЦР: IV Універсалом 22 січня 1918 року встановили: УНР стає самостійною суверенною державою.

28 квітня 1918-го, коли до влади в Україні за допомогою німецьких військ прийшов гетьман Павло Скоропадський, стало останнім днем існування УЦР. Цього дня на її засідання ввірвався німецький загін зі зброєю в руках…

Сергій Зятьєв

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: 17 березня 1917-го в Києві утворено Українську Центральну Раду (УЦР)

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Букерівська премія обрала назву для своєї статуетки

Букерівська премія оголосила результати відкритого голосування, під час якого обирали ім’я для її статуетки. Про це йдеться на сайті The Booker Prize.
 
До короткого списку імен увійшли

ТНМК записали трек на вірш Кіплінга у перекладі Стуса, щоб зібрати на дрон

Гурт ТНМК презентував новий кліп та композицію «Коли», створену на слова поезії “If” Редьярда Кіплінга у перекладі Василя Стуса.
 
За словами одного з лідерів гурту Олександра (Фоззі) С

Конкурс Best Book Design from all over the World оголосив переможців

Конкурс книжкового дизайну Best Book Design from all over the World оголосив переможців 2023 року. Про це повідомляється на сайті фонду Stiftung Buchkunst, його організатора.
 
Головний

У боях під Бахмутом загинув культуролог і перекладач Євген Гулевич

У боях під Бахмутом 31 грудня 2022 року загинув редактор, перекладач та магістр культурології Євген Гулевич, якого донині вважали зниклим безвісти. Про це на своїй фейсбук-сторінці пові

Розпочато прийом творів на здобуття літературно-мистецької премії імені Миколи Томенка

Щорічна літературно-мистецька премія імені Миколи Томенка (далі – Премія) засновується Лип’янською сільською радою з метою пошанування талановитого поета, популяризації його творчості.

Премія є творч

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"