Інтуїтивний метод творчості (світогляд)

Інтуїтивний метод творчості (світогляд)

Інтуїтивний метод творчості (світогляд)

Відмінності “конструкторського” та “інтуїтивного” сприйняття тексту.

 

Бачення світу

Конструкторський метод

Погляд ззовні. Часто ототожнюють авторську владу з владою бога, вважають, що можуть змінювати у своєму тексті й у своєму світі все, що забажають. Що й роблять принагідно, викорінюючи будь-яку неоднозначність у трактуванні подій чи образів персонажів.

Інтуїтивний метод

Погляд із середини. Коряться світу, який створюють, намагаються зрозуміти його і розкрити, а не змінювати за першої-ліпшої можливості. Асоціюють себе з героями, часто можуть сприймати себе в якості “спостерігачів”, які лише “записують” те, що відбувається.

 

Базовий підхід до створення тексту

Конструкторський метод

Керуються свідомістю, доцільністю і логічністю. Складають текст зі шматочків, конструюють, тому можуть писати одночасно кілька сцен або розділів, незалежно від того, яке місце вони займають у лінії оповіді. Можуть змінювати безболісно для тексту будь-який фрагмент або частину сюжетної лінії. Сприймають текст як мозаїку, кубики або фрагменти, які легко поміняти місцями.

Інтуїтивний метод

Керуються підсвідомістю та інтуїцією, ставляться до тексту як до живої, природної структури. Пишуть так, немов самі читають від першої сцени і до останньої, під час роботи над конкретною сценою рідко відволікаються на інші фрагменти тексту. Після написання твору не часто змінюють сцени або їхні частини. Сприймають текст як єдине ціле, неподільне і практично незмінне утворення, яке руйнується, якщо втручатися в його структуру.

 

Попередня інформація, накопичена до початку роботи над текстом

Конструкторський метод

Майже завжди мають план, в якому розписані якщо не всі повороти сюжету, то основні моменти і характеристики героїв. Вважають наявність розлогого плану головною ознакою письменницької майстерності.

Інтуїтивний метод

Думка про написання плану з’являється дуже рідко, оскільки створення плану дуже швидко стає даремною працею. Робота над твором великого обсягу може розпочатися з одного рядка, абзацу або однієї сцени, яку побачив автор.

 

Сюжет

Конструкторський метод

Повністю опрацьований, закінчення твору майже напевно відоме до початку роботи, сюжет прописаний так, що сюрпризів і непередбачених труднощів трактування не виникає. Визнають тільки тактичні зміни у прописаному заздалегідь сюжеті, стратегічні – ніколи.

Інтуїтивний метод

Закінчення часто залишається загадкою для автора до самого кінця твору, може не збігтися з його очікуваннями і баченням світу, але буде підкорятися логіці тексту, світу, розвитку сюжету. Якщо раптом дізнаються, чим завершиться твір, часто кидають роботу над ним, бо втрачають інтерес до написання цього сюжету.

 

Ставлення до ідеї

Конструкторський метод

Ідея – головний елемент тексту. Вона має бути ясною, чіткою і зрозумілою по можливості всіма читачами однозначно й однаково. Якщо ідей кілька, що небажано, то другорядні ідеї мають підкорятися магістральній ідеї, а не відводити у бік і не плодити асоціації.

Інтуїтивний метод

Ідея – тільки один із елементів. Часто вона реалізується через підсвідомий вплив, вимагає багатого особистого досвіду читача, особливо важливим є емоційний досвід. Ідея може мати кілька рівноправних трактувань, кожне з яких буде важливим для різних груп читачів. Магістральна ідея відсутня в принципі, замінюється гармонійним комплексом кількох ідей.

 

Ставлення до героїв

Конструкторський метод

Образ героя відомий і прописаний до початку роботи над текстом, іноді навіть створюються “справи” героїв, куди входить уся або майже вся інформація про їхній характер, зовнішність, минуле тощо. Герой – виразник ідеї, повністю залежний від волі автора, пішак на шахівниці, який грає відведену йому роль.

Інтуїтивний метод

Образ героя, як і сам світ, розкривається в процесі написання. Герой – особистість, яка може не підкорятися автору і не поділяти його переконань. Перебуваючи у значно тіснішій взаємодії зі світом, герой впливає на текст набагато більше, ніж його творець-автор.

 

 

Ставлення до читачів

Конструкторський метод

Донести до читача свою ідею – ось головне авторське завдання. Тому такі важливі однозначність і передбачуваність, залізна логіка автора, який веде свого читача від початку і до кінця твору. Всі відступу запрограмовані. В ідеалі читач не має побачити в тексті більше, ніж його творець.

Інтуїтивний метод

Головне – дозволити читачеві увійти до створеного світу і дати можливість пройти його дорогами самостійно без допомоги автора, залишити читача наодинці з текстом, щоб він став співавтором. Якщо автор домагається цього, то кожен читач знаходить у творі щось своє, вважаючи, що саме це автор і прагнув насамперед висловити.

 

Завдяки цим ознакам ви можете визначити, до якого методу в творчості найбільше схиляється письменник. Хоча слід пам’ятати, що в таблиці представлені крайні характеристики, а “чисті” типи авторів майже не зустрічаються. Хоча є окремі твори, написані із застосування одного з цих методів.

 

Читати книгу повністю – https://booknet.com/uk/book/ntutivnii-metod-tvorchost-b302130

Оригінал статті на Букнет: Інтуїтивний метод творчості (світогляд)

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Букерівська премія обрала назву для своєї статуетки

Букерівська премія оголосила результати відкритого голосування, під час якого обирали ім’я для її статуетки. Про це йдеться на сайті The Booker Prize.
 
До короткого списку імен увійшли

ТНМК записали трек на вірш Кіплінга у перекладі Стуса, щоб зібрати на дрон

Гурт ТНМК презентував новий кліп та композицію «Коли», створену на слова поезії “If” Редьярда Кіплінга у перекладі Василя Стуса.
 
За словами одного з лідерів гурту Олександра (Фоззі) С

Конкурс Best Book Design from all over the World оголосив переможців

Конкурс книжкового дизайну Best Book Design from all over the World оголосив переможців 2023 року. Про це повідомляється на сайті фонду Stiftung Buchkunst, його організатора.
 
Головний

У боях під Бахмутом загинув культуролог і перекладач Євген Гулевич

У боях під Бахмутом 31 грудня 2022 року загинув редактор, перекладач та магістр культурології Євген Гулевич, якого донині вважали зниклим безвісти. Про це на своїй фейсбук-сторінці пові

Розпочато прийом творів на здобуття літературно-мистецької премії імені Миколи Томенка

Щорічна літературно-мистецька премія імені Миколи Томенка (далі – Премія) засновується Лип’янською сільською радою з метою пошанування талановитого поета, популяризації його творчості.

Премія є творч

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"