Імена репресованих футуристів повернуть в культурний контекст

Імена репресованих футуристів повернуть в культурний контекст

На літературній онлайн-конференції, присвяченій пам’яті репресованих письменників-футуристів, обговорили, як повернути їх імена у культурний контекст. Про це повідомляє видання “Голос України”.

Імена та твори найвідоміших представників українського футуризму — поетів Михайля Семенка, Миколи Скуби, Олекси Влизька, Гео Шкурупія — лише зараз повертаються до сучасного читача.

Ще в 30-ті роки минулого століття сталінський режим штучно вилучив письменників з історії літератури, а їхні твори знищили або ж зберігали під пильним оком КДБ. Лише нещодавно історики та літературознавці отримали доступ до раніше закритих архівів радянських спецслужб.

За словами дослідників, футуристи не мали такої видатної позиції в українській літературі, як неокласики чи символісти, проте вони збагатили поезію новим звучанням, темами, формами, експериментаторством.

“Футуризм не був відверто антирадянським, ворожим до тієї дійсності, яку вони (митці, — авт.) спостерігали, навпаки, його представники захоплювалися індустріалізацією, фабриками, заводами, промисловим зростанням. І радянська влада хотіла використати українських митців для своєї легітимізації, щоб остаточно взяти контроль над Україною і переконати західний світ у тому, що Україна в безпеці і спокійно існує у форматі Радянського Союзу”, — каже одна з ініціаторок заходу Тетяна Шептицька.

Український футуризм розвивався в європейському дусі, демонстрував чудові зразки оригінальних текстів, тому не мав майбутнього в радянській тоталітарній державі. Хоча футуристи мусили доводити вірність владі й почали писати на теми, які вимагала партія, їхню долю визначив колективний комісар у шкірянці.

Тетяна Шептицька наголошує: з футуристів зробили терористів, хоча у справах репресованих не знайдено жодних доказів чи фактів на підтвердження звинувачення, і “це демонструє цинізм і беззаконня тоталітарного режиму”.

Що відомо

Як повідомляє видання “Голос України”, час проведення літературної онлайн-конференції “Ми перемогли всі стихії й дощі” обрали не випадково — 20 квітня 1903 року народився Гео Шкурупій, поет і прозаїк, редактор, сценарист, твори якого друкувалися в багатьох часописах, газетах і альманахах, а 26 квітня 1937 року заарештували лідера українського футуризму Михайля Семенка.

Серед дослідників та ініціаторів заходу — Тетяна Шептицька, заступник генерального директора з наукової роботи Національно-культурного заповідника “Биківнянські могили”, директор видавництва “Смолоскип” Ростислав Семків, письменники Сергій Пантюк і Вано Крюгер та активістки Літературної майстерні “Божевільні риби”.

Оригінал статті на Читомо: Імена репресованих футуристів повернуть в культурний контекст

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Добрі поради від Всесвіту.

Добрий вечір, мої любі!

 Слава Україні дорогі читачі й колеги

Вітаю усіх, Сьогодні я виклала ще один розділ книги

Покликання або Добрі Поради від Всесвіту 

 і на який ви чекали. Трішки смакоти у блозі для тих

86% діячів культури очікують збільшення популярності української культури у світі

72% українських культурних діячів передбачають збільшення патріотичного ухилу в культурі всередині країни внаслідок повномасштабної російсько-української війни. Про це свідчать результа

«Гра на вибування»: презентація книги відомого письменника у Чернівцях зібрала повну…

У Чернівцях 12 травня відбулася презентація книги «Гра на вибування» відомого публіциста, перекладача, письменника та критика Олександра Бойченка.

Захід зібрав повну залу Літературного целанівського

Моє Ца прогресивні домогосподарки

Пишуть багато про цільову аудиторію. Мені хочеться бачити такою прогресивних домогосподарок. Не тих, що посудомийки, а ті що люблять свого чоловіка усією душею. Знають, як йому важко приходиться на роботі й у захисті батьківщини.

Остання знижка на передплату Грішна

Любі мої, історія Вара і Єви в книжці “Грішна” доходить до свого завершення. Через днів п’ять буде фінал, тому продаж на деякий час (редегування) зупиниться. 

Не пропустить можливість купити зараз по заниженній

Перейти до блогу

Нові автори

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Ірина Каспрук

Я – Ірина Каспрук. Поетеса, авторка поетичної збірки “Вплітаючи квіти у своє волосся”. Друзі часто називають мене Сонячна, тому більше моєї поезії ви знайдете у соцмережах за #sonyachna. Детальніше ознайомитись з моєю творчістю можна ось тут : https://www.facebook.com/irkaspruk/

Камелія Кількість робіт: 8 Перейти до "Нові автори"