Імена репресованих футуристів повернуть в культурний контекст

Імена репресованих футуристів повернуть в культурний контекст

На літературній онлайн-конференції, присвяченій пам’яті репресованих письменників-футуристів, обговорили, як повернути їх імена у культурний контекст. Про це повідомляє видання “Голос України”.

Імена та твори найвідоміших представників українського футуризму — поетів Михайля Семенка, Миколи Скуби, Олекси Влизька, Гео Шкурупія — лише зараз повертаються до сучасного читача.

Ще в 30-ті роки минулого століття сталінський режим штучно вилучив письменників з історії літератури, а їхні твори знищили або ж зберігали під пильним оком КДБ. Лише нещодавно історики та літературознавці отримали доступ до раніше закритих архівів радянських спецслужб.

За словами дослідників, футуристи не мали такої видатної позиції в українській літературі, як неокласики чи символісти, проте вони збагатили поезію новим звучанням, темами, формами, експериментаторством.

“Футуризм не був відверто антирадянським, ворожим до тієї дійсності, яку вони (митці, — авт.) спостерігали, навпаки, його представники захоплювалися індустріалізацією, фабриками, заводами, промисловим зростанням. І радянська влада хотіла використати українських митців для своєї легітимізації, щоб остаточно взяти контроль над Україною і переконати західний світ у тому, що Україна в безпеці і спокійно існує у форматі Радянського Союзу”, — каже одна з ініціаторок заходу Тетяна Шептицька.

Український футуризм розвивався в європейському дусі, демонстрував чудові зразки оригінальних текстів, тому не мав майбутнього в радянській тоталітарній державі. Хоча футуристи мусили доводити вірність владі й почали писати на теми, які вимагала партія, їхню долю визначив колективний комісар у шкірянці.

Тетяна Шептицька наголошує: з футуристів зробили терористів, хоча у справах репресованих не знайдено жодних доказів чи фактів на підтвердження звинувачення, і “це демонструє цинізм і беззаконня тоталітарного режиму”.

Що відомо

Як повідомляє видання “Голос України”, час проведення літературної онлайн-конференції “Ми перемогли всі стихії й дощі” обрали не випадково — 20 квітня 1903 року народився Гео Шкурупій, поет і прозаїк, редактор, сценарист, твори якого друкувалися в багатьох часописах, газетах і альманахах, а 26 квітня 1937 року заарештували лідера українського футуризму Михайля Семенка.

Серед дослідників та ініціаторів заходу — Тетяна Шептицька, заступник генерального директора з наукової роботи Національно-культурного заповідника “Биківнянські могили”, директор видавництва “Смолоскип” Ростислав Семків, письменники Сергій Пантюк і Вано Крюгер та активістки Літературної майстерні “Божевільні риби”.

Оригінал статті на Читомо: Імена репресованих футуристів повернуть в культурний контекст

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

В закарпатській кузні «Гамора» відкрили барельєф відомому словацькому письменнику

Барельєф кодифікатору словацької літератури Людовіту Штуру встановили на будівлі відомої кузні в селі Лисичево за кошт уряду Словаччини. Про це повідомляє mukachevo.net.

Закарпатське село Лисичево дл

Прокляття в картинках)

Хоча уже промайнуло понад десять днів, як історія Юрія та його прокляття завершилась, але в мене виникло бажання показати вам моїх героїв.

Тому прошу зустрічати:

Юрій

Панас

Як вам? Чекаю ваших коментарів. Чи такими

Промокоди вихідного дня!

Доброго дня, мої чудові! Є у мене для Вас кілька подаруночків!)

Розіграємо сьогодні два промокоди до пристрасного роману «Донор»!

Два промокоди до веселої любовної історії «До нестями»!

Та один промокод до

В Україні запустили опитування про умови праці й гонорари ілюстраторів

Ілюстраторка Женя Олійник і аналітикиня незалежного аналітичного центру Cedos Тетяна Жерьобкіна запустили онлайн опитування для ілюстраторів, яке присвячене умовам праці у книговидавнич

Ефір щодо нової збірки о 20.00

Сьогодні у моєму інстаграмі невеличкий ефір про нову підліткову збірку моторошних історій від ВЦ «Академія»(не самвидав) під назвою «Очі з чорного дзеркала», в якій є моє оповідання «(Не) відпускаю тебе»
Подивитися

Перейти до блогу

Нові автори

Обиденна Марія

Обиденна Марія – письменниця, авторка науково-популярних праць, перекладачка. Народилась у місті Чернігові. Закінчила Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченко за фахом історія, англійська мова та література. У Київському Міжнародному Університеті отримала ступінь магістра за спеціальністю англійська філологія. Мешкає у місті Києві. 15 років працює перекладачкою, авторкою науково-популярних та публіцистичних статей. Пише прозові твори і […]

Маргарита Проніна

Авторка двох романів: «Звичайна» 2015р. та «Закони дива» 2020р. Дехто називає мій основний жанр “інтелектуальна жіноча проза”. Веду невелику community для письменників: I.Publish та групу на ФБ «Як написати книгу?» – для мотивації молодих авторів та перших кроків у сфері літератури. Також є співаторкою збірки “Приготуй мені гарячого глінтвейну”. Замовити книги та поспілкуватися запрошую в […]

Zoriána Bezodnia Кількість робіт: 1 Тетяна Зінченко

Я – Тетяна Зінченко, журналістка, фольклористка, за другою освітою – психолог. Маю збірку поезій “Твоя щаслива пора року”, готується до виходу роман у новелах.

Сергій Ущапівський

Посилання на мій авторський сайт: poeziya-dushi.com Посилання на авторську сторінку в Фейсбук: Ushchapivskyi.Serhii Посилання на сторінку в Інстаграм: ushchapivskyi.serhii

Перейти до "Нові автори"