Меню

Як написати Шедевр

Букнет Як написати Шедевр

Як написати Шедевр

На жаль, натхненні поети цінуються менше, ніж вмілі текстовики-витівники. В умінні заробляти Словом, пристосовувати його за чиєюсь примхою всупереч Красі і Гармонії присутні орієнтири однієї з «найдавніших професій», і це зараз популярно. А ось в Стародавньому Китаї до Володіння Словом підходили дуже серйозно. Там на державну посаду брали тільки тих, хто міг створювати Поезію. Причина подібного підходу, на мій погляд, очевидна: людина, мозок якої здатний не тільки сприймати, а й генерувати поетичні вібрації, дуже близько знаходиться до розуміння навколишнього світу, людей і подій, що відбуваються через смислову та емоційну першооснову, тобто, особистість може бачити, відчувати і створювати Гармонію.

 

Мудрець сказав, що «все нове — добре забуте старе», тому що все дійсно геніальні і помітні шедеври, думки створюються з матеріалу, схожого за своєю структурою — подібних одна одній частинок (фракталів), з яких складається Краса і Гармонія. У сфері свідомості, сприйняття: першооснова всього сущого — радість, щастя, умиротворення в різній тональності. Біль, страждання, смуток — не самоціль (як запевняють релігійні догмати), а — інша сторона палітри, яка домішується в життєві фарби для компенсації, контрасту, що картає. Ось народжується людина, і на її вселенський рахунок кладеться «сума» радості і щастя, яка для всіх людей приблизно однакова. За ідеєю, ніщо не повинно заважати насолоджуватися життям; рай на землі можливий, але є дієвий, вагомий і чільний фактор — свобода волі.

 

Людям, як наркоманам, мало тієї «дози» радості і щастя, яку вони отримують, зберігаючи спокій навіть в моменти захоплення і не посягаючи на чуже. Тому «рахунки» людей і цілих народів до того змішалися в комплекс претензій і недомовок, що зрозуміти «хто винен» практично неможливо. В тій чи іншій мірі винні — все. Тільки — люди, що здатні розкладати емоції і думки на складові, краще за інших пізнають Закон, який керує життям, тому роблять менше «справжніх помилок», вміють їх усвідомлювати і вміють прощати. Володіння Словом на рівні поетичних вібрацій наближає людину до розуміння Закону гармонії та краси. Саме тому в Стародавньому Китаї в період його розквіту чиновниками ставали ті, хто — не просто дружив з головою, а — доклав зусиль для розвитку тонких розумових процесів.

 

Тому закономірно, що в сучасному суспільстві споживання, помноженому на погоню за насолодами «тут і зараз», Поезія і заробіток — погано сумісні. Адже будь-яка комерція пов’язана з орієнтуванням на попит, що стосовно «поетичному бізнесу» робить віршування кон’юнктурним. А коли Творець продався, відвернувся від світла дороговказною зірки заради блискучих стразиків, тоді він, по суті, нічим не відрізняється від представників інших професій, що продають суто особисте, інтимне за гроші (і повії в «класичному розумінні», до речі — не найгірший варіант).

 

Тут і починається дилема для людини, яка хоче Володіти Словом. З одного боку, дуже приємно і наповнює життя чудовим змістом, коли заробляєш тим, що тобі подобається робити. З іншого боку, поезія заради Поезії визнається і набуває широкої популярності часто тільки тоді, коли творче світло не помічає тільки сліпий. Але парадокс полягає саме в тому, що справжні Творці на кілька світлових років, а то і десятків, сотень парсеків випереджають середньостатистичне людство. Це означає, що, коли в очах більшості відбивається світло яскравого метеора, саме Джерело, швидше за все, вже згасло, розбилося, розчинилося в вакуумі. В образотворчому мистецтві так було з Гогеном, Ван Гогом. У літературі, особливо, радянського періоду було стільки світлоносних, але затоптаних Метеорів, що і уявити страшно.

 

Це я все до того, що Поезія щодо матеріальної винагороди — невдячне заняття: люди, які присвячують себе Володінню Словом, часто витрачають так багато часу і зусиль на натхненне, не кон’юнктурне вдосконалення поетичних діамантів, що залишком життєвого ресурсу можуть забезпечувати тільки свої найнеобхідніші потреби (та й то — не завжди). Наприклад, Ліна Костенко, яка визнана в Україні за життя класиком, має досить скромний достаток, не кажучи вже про менш знаменитих колег. І нехай натруть грубої наждачкою свої язики ті, хто скажуть, що злидні і бідність для Художника — благо! Бути щирим Творцем, Майстром Слова (принаймні, в сучасній Україні) — означає свідомо приносити в жертву задоволення споживання, не позбавляючи себе від природного і обгрунтованого прагнення до благополучного життя (вимушене самообмеження, аж до відвертих злиднів). У цьому полягає матеріалістичний парадокс: лаври «Бродських, Пастернаків» не дають спокою багатьом бізнесменам від літератури або просто марнославним особистостям, це породжує прагнення до поетичного блиску, до користолюбськой стороні творчого процесу, а не до самої Поезії. Викликає симпатію, якщо людина пише без претензії на досконалість і з щирим жалем визнає це. Але ж є і такі автори, які вимагають обожнювання за фактом «свого народження» і ображаються, якщо не отримують бажаного.

 

Коли формат подачі «любов, яка потрапляє в кров і б’є в голову знову» підноситься з самовідданим пафосом, це навіть не дратує, а викликає посмішку. Дратує інше — перетворення Поезії в інструмент для самозадоволення. Поясню, що маю на увазі. Людина — досягає певного творчого рівня і не тільки зупиняється на цьому, але вирішує, що «настав зоряний час» — здобути широку популярність (наскільки вийде) і накосити на цьому бабла на шкоду Щирості. У Стародавньому Китаї такого, якщо можна так сказати, «поета» не взяли б на посаду вище, ніж придворний чесальник п’ят. Місія Поета — бути ниткою розжарювання в навколишньому вакуумі, усвідомлено перетворити частину або всього себе в максимальну кількість неповторних діамантів, які формують Гармонію і Красу, не замислюючись про винагороду, популярність і про те, коли нитка, що є Життя, перегорить. Тільки тоді є шанс створити — Шедевр.

Оригінал статті на booknet.com: Як написати Шедевр

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення