#щопочитати. Дюна. Ф. Герберт

#щопочитати. Дюна. Ф. Герберт

#щопочитати. Дюна. Ф. Герберт

«Дюна», «Месія Дюни», «Діти Дюни». Френк Герберт

 

Мабуть, розпочати слід з того, що це серія книг у науково-фантастичному жанрі, яка має назву «Хроніки Дюни». Шість книг написав сам автор, а наступні цикли-продовження писав його син Браян Герберт у співавторстві з Кевіном Дж. Андерсоном. Про створення цієї саги, її шлях до читацьких сердець та проблематику сприйняття можна прочитати в передмові до «Дюни», що написана сином автора. Спершу я вважала, що дарма її читала, що вона містить забагато спойлерів, але згодом зрозуміла, що передмова допомогла зрозуміти ці три книги, хоча самого Френка, звісно, з її допомогою не збагнути. Окрім того, що то була складна людина)

 

Про кожну з цих книг потрібно писати окремо. Хто читав, зрозуміє, у чім тут річ. Ця фантастична сага має багато шанувальників – кажуть, що вона для любителів фантастики, як «Володар перснів» для любителів фентезі. На жаль, зарахувати себе до шанувальників «Хронік Дюни» я не можу, але безперечно, ця сага незвичайна, глибока й варта своєї уваги.

 

«Дюна» оповідає про фантастичний всесвіт Галактичної імперії, якій підкорюється сила-силенна кількість планет. Цей усесвіт є спадком людства, його майбутнім. Деякі елементи релігії та організацій мають посилання на минулі поняття й вірування, які уважний читач здатний помітити. Численні зноски й термінологічний словник наприкінці книги дозволять краще зрозуміти устрій усесвіту та не заплутатися в численних деталях, якщо це сталося. Загалом автор проробив дійсно фантастичну роботу над своїм авторським світом і створив дещо настільки масштабне, що воно здатне на самостійне існування у літературній вічності.

 

Особливою планетою в цьому всесвіті є Арракіс, який також називають Дюною. Там, у глибинах пустель, видобувається унікальна речовина меланж (або прянощі), яка не важлива для функціонування Космічної Гільдії, що має монополію на пересування між планетами, та Бене Ґесерит – давньої організації, що займається ментальними і фізичними тренуваннями дівчаток (звісно, вся та діяльність значно глибша, ніж просте визначення). І ось Імператор віддає Арракіс у розпорядження родини Атрідів. Призначення не уникнути, а Лето Атрід, батько головного героя «Дюни» Пола, чудово розуміє, що проти нього готують змову за участю самого Імператора. Утім, знання не завжди рятує – ця думка мимоволі закріплюється у свідомості, поки читаєш книги далі. Бо навіть передбачення майбутнього, яке відкрив для себе Пол Атрід, не вберегло його від джигаду.

 

У «Дюні» Пол виступає центровим персонажем. І йому ж читач найбільше симпатизує. У «Месії» постать Пола стає суперечливою й незрозумілою, а його мотиви – надто туманними. Саме тому друга книга може розчарувати – це спіткало багатьох прихильників саги. Але я раджу прочитати «Діти Дюни», до всього, осилити до кінця книгу – саме наприкінці стають зрозуміліші персонажі, їхні мотиви, проблеми й шляхи, які вони обрали для вирішення цих проблем. Саме наприкінці третьої книги виникає почуття масштабу, якого я не відчула у другій книзі через завелику кількість рефлексій персонажів та їхню зацикленість на собі.

 

«Дюна» – це взірець балансу динаміки й повільного ритму. Перше видання було в 1956 році – довго видавці боялися братися на такий обсяг фантастики, ще й із купою складних назв. Редактори хапалися за голови й казали, що ніхто того не читатиме. Тоді так не писали – так кінематографічно, як Френк Герберт. Ця книга – суцільне захоплення майстерністю письменника, його світом, його складними й глибокими персонажами, інтригами родин, традиціями й віруваннями людей, самими Арракісом – суворим краєм, що вчить виживанню. «Дюна» тримає до останньої сторінки, перетягує всю увагу, не дозволяє відірватися. Вона назавжди в моєму списку улюблених книг.

 

«Месія Дюни» і «Діти Дюни» – це дещо зовсім відмінне від першої книги. І тут трохи рятує передмова, яка була в «Дюні», адже ти готовий, що це буде дещо відмінне, лише не знаєш, як сильно. А дуже, дуже сильно. У них зовсім інша ритміка, тональність, мінімум динаміки й багато-багато рефлексій персонажів, які у своїй філософії й містифікації ведуть сюжет. Мені того всього виявилося забагато. Я радію, що дочитала «Діти Дюни» й спромоглася зрозуміти Пола, навіть прониклася співчуттям до нього. Радію, що сенс усіх дій інших персонажів став для мене чіткішим і логічнішим. Проте на цьому волію зупинитися. Здається, я вхопила свою шалену дозу меланжу й отримала передбачення майбутнього у наступних книгах саги)

 

Інші відгуки можна знайти тут: Відгуки книгогриза. Також запрошую в інстаграм oksanaaillin та на сторінку Оксана Кириченко “Aillin Ai”.

У соц.мережах публікуються всі новини, анонси, цікавинки щодо книг. Відстежуйте, щоб нічого не пропустити. У блогах на Букнет залишається лише рубрика #щопочитати.

Оригінал статті на Букнет: #щопочитати. Дюна. Ф. Герберт

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Суд за позовом Портнова заборонив минулорічні заходи зі вшанування Липи, Самчука та Кубійновича

За позовом Андрія Портнова Окружний адмінсуд Києва заборонив КМДА відзначати річниці днів народжень Юрія Липи, Уласа Самчука, Володимира Кубійовича та низки інших відомих діячів. Про це

Візуально-пластична історія українського театру в книжках

Якщо вас цікавить сценографія чи театральний костюм, ви, звичайно ж, підете дивитися виставу в театр. Або сходите в галерею чи музей на виставку робіт когось з театральних художників. Т

Стала відомою реакція викладачів і студентів університету Драгоманова з приводу дописів…

ЗВЕРНЕННЯ ГОЛОВИ ПЕРВИННОЇ ПРОФСПІЛКОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ПРАЦІВНИКІВ НПУ ІМЕНІ М. П. ДРАГОМАНОВА

Викладач кафедри культурології та філософської антропології Євгенія Більченко декілька днів тому опублікув

Полювання на нареченого та Зустріч з минулим!

Вітаю, любі читачі! 

Я до вас з чудовими новинами!

По-перше, я та моя люба співавторка Софія Чайка  продовжуємо радувати вас “полюванням на промо-коди”. Ми даруємо вам можливість знайти промик на чудову історію “Наречений

20% знижка на бестселери видавництва Фабула!

“Заборонений: Історія життя і боротьби Василя Стуса” 
У романі надзвичайно насичено змальовано життя поета на його рідній Донеччині, в оточенні друзів, педагогів і літераторів, і в концтаборі — де утримували в’язнів

Перейти до блогу