Щодо Понять “Прогрес” І “Регрес”

Щодо Понять “Прогрес” І “Регрес”

Щодо Понять “Прогрес” І “Регрес”

Дозволю собі коротко ознайомити Вас із проблематикою, яка постала з позицій дослідження літературних джерел древності. 

Люди звикли вважати, що результат їхнього пошуку, певної діяльності не залежить від принципів і мотивацій свідомості. Одначе, це хибна позиція. Зокрема, прагнення самопрезентації, на якому зосереджена нинішня культура, звісно ж, в якості мотиваційного критерія є безглуздою. Адже важливим є не суто факт тієї чи іншої “самонаявності для когось”, а смисл тієї явленості. Якщо самопрезентація несе собою деструктивні ознаки, вона сама у собі постає дегенеративним принципом розкладання інформаційного простору суспільства. 
Зрештою, важливою є не наявність “інформації” (тобто, “пояснення” будь-чого, або кого), а критеріальні принципи її продукування, які є наслідком прогресу, або регресу свідомості. 
Але, на превеликий жаль, нинішня інформаційна матриця існує без врахування означеного чинника. Відтак, суспільство саме себе нищить, послуговуючись новітніми тенденціями підходів до формування пріритетів суспільної поінформованості. 

Тож дозволю запропонувати Вашій увазі обрані цитати, які протирічать нинішнім панівним мотиваціям (а відтак, результатам діяльності, умовиводам, підходам до вирішення різноманітної проблематики), а також свідчать про альтернативні світоглядні установки та високі принципи «екології свідомості» (можливо, вони принесені іншою традицією цивілізаційого формату та вектором трансформації суспільства). 

Відтак, слід поставити і питання: нині ми спостерігаємо, переважно, прогрес чи регрес? Які існують у сьогоденні пріоритетні критерії сприйняття цих понять (зауважу лишень, що Бертран Рассел у праці «Історія західної філософії» стверджував, що жерці Єгипту, релігія перешкоджали “суспільному прогресу”; одначе питання визначення поняття “прогрес” лишається відкритим дотепер)…

Отож, цитати:

Авва Памва запитав авву Антонія.  “Що мені робити?”  Старець сказав йому: «Не вір своїй праведності, не шкодуй про минуле (зречення від світу) і будь стриманий мовою і черевом».

Авва Антоній сказав: «Стародавні отці йшли в пустелю, там виліковувалися самі і ставали здібними лікарями своєї душі, потім, повернувшись звідти, лікували інших.  А ми, ледь виходимо зі світу, перш за подолання самих себе, бажаємо лікувати інших. Тому хвороба знову ятрить нас, і буває останнє гірше першого (Мф. 12, 45);  і чуємо слово Господа: лікарю, зцілися спершу сам (Лк. 4, 23)» (мова йде про зцілення-прогрес критеріїв самоусвідомлення).

Брат запитав авву Ісаю, що означають слова євангельської молитви: «Нехай святиться ім’я Твоє»?  – І він сказав йому у відповідь: «Це властиво досконалим;  бо в нас, хто перемагається пристрастями, неможливо святиться імені Божому».

Авва Касіян розповідав про якогось авву Йоана, Киновіарха, старця високого життя, що, коли він упокоювався і з радістю і бажанням відходив до Бога, оточили його братія і просили залишити їм замість спадщини якесь слово коротке, але спасенне, по керівництву якого могли  б вони досягти досконалості у Христі.  І він, воздохнув, сказав їм: «Ніколи я не творив власної волі і не вчив нікого тому, чого б перш сам не виконав».

Брат прийшов в скит до авви Мойсея й просив у нього настанови.  Старець каже йому: «Піди сиди в своїй келії, і келія твоя навчить тебе всьому».

Отці Синайські розповідали про авву Ореста, що в одну неділю він прийшов до церкви в одіянні, надітому навиворіт.  Так стояв він між іншими, і деякі з присутніх прийшли і сказали йому: «Для чого, отче, ти увійшов так до церкви в одязі навиворіт?  Паломники будуть сміятися над нами». Старець сказав їм у відповідь: «Ви низвратили (вивернули – негативний смисл) Синай, і ніхто не робить вам зауваження, а я одягнувся навиворіт, і це неприємно вам.  Виправте самі, що низвратили, і я поправлю, що перевернув».

Ще сказав (Пімен): «Якщо переможе монах дві речі, то може бути вільний від світу». Брат запитав: «Які?» «Плотоугоддя і марнославство» (власна примітка: у нашій світоглядній традиції негативний релігійний мотиваційний комплекс “марнославство” тісно пов’язаний з позитивним світським поняттям “імідж”, галузі діяльності іміджмейкерів, реклами брендів тощо), – відповів старець.

Належить уважно читати Божественне Писання і не лінуйся часто приступати до нього, зриш силу слів або не розумієш, бо часте повчання в ньому відкриє незрозуміле на початку.  Часто, чого не розуміємо нині, зрозуміємо завтра, благодаттю Бога, Який невидимо розкриває розум наш разуміти Писання.

Насичення очей вносить безліч нечистот в душу, які потім довго і з великим трудом мають бути викинуті з неї.

Бійся розтлити храм Божий похотями і похотливими помислами і образити Духа Божого, що живе в тобі, і святих ангелів, що зберігають нас день і ніч і невидимо відганяють злих демонів.

Добра людина всіх людей бачить добрими, а злий і лукавий не тільки криво, але і прямо ходячих підозрює, докоряє, засуджує і проклинає.

Не той блаженний, хто почав добре житіє, але хто в нім пробуває до кінця.

“Палестинський патерик”

 

Дозволю також собі нагадати Вам, що триває Конкурс, оголошений від імені групи “Інститут прикладної теології” з назвою “Слово: Terra Incognita”. 

Будемо раді Вашій участі. 

Оригінал статті на Букнет: Щодо Понять “Прогрес” І “Регрес”

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Неочікувана мотивація! Підтримка!

Ідея такого формату блогу у мене з’явилася вже досить давно, але ніяк не вистачало часу, щоб почати писати.

 

Також на порталі Букнет, я зустрічав вже досить багато таких блогів і мені завжди хотілося створити

В Італії видали книжку про етнографію України

Наукове дослідження про етнографію і антропологію України видали італійською мовою. Про це повідомило Посольство України в Італії на своїй фейсбук-сторінці.
Книжку «Українська етнографі

Переможцeм другого конкурсу Book Pitch став Станіслав Асєєв

Книжка Станіслава Асєєва «Світлий шлях: історія одного концтабору» перемогла у проєкті Book Pitch. Про це повідомила кореспондентка Читомо.
Книжка журналіста і публіциста Станіслава Асє

Важливо!!! Для тих, хто читає Володаря!

Дорогі читачки, щиро дякую за вашу підтримку та емоції! Найближчим часом продовження виходитиме через день, тому, що я їду у відпустку, але навіть там продовжу займатися книгою.

Знижка на “Без зайвих слів”!

Вітаю, мої хороші! Забігла коротенько повідомити, що сьогодні на роман «Без зайвих слів» діє знижка. Може бути, комусь стане в нагоді) Щиро запрошую зазирнути до цієї історії про справжнє кохання та міцну дружбу,

Перейти до блогу

Нові автори

Обиденна Марія

Обиденна Марія – письменниця, авторка науково-популярних праць, перекладачка. Народилась у місті Чернігові. Закінчила Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченко за фахом історія, англійська мова та література. У Київському Міжнародному Університеті отримала ступінь магістра за спеціальністю англійська філологія. Мешкає у місті Києві. 15 років працює перекладачкою, авторкою науково-популярних та публіцистичних статей. Пише прозові твори і […]

Маргарита Проніна

Авторка двох романів: «Звичайна» 2015р. та «Закони дива» 2020р. Дехто називає мій основний жанр “інтелектуальна жіноча проза”. Веду невелику community для письменників: I.Publish та групу на ФБ «Як написати книгу?» – для мотивації молодих авторів та перших кроків у сфері літератури. Також є співаторкою збірки “Приготуй мені гарячого глінтвейну”. Замовити книги та поспілкуватися запрошую в […]

Zoriána Bezodnia Кількість робіт: 1 Тетяна Зінченко

Я – Тетяна Зінченко, журналістка, фольклористка, за другою освітою – психолог. Маю збірку поезій “Твоя щаслива пора року”, готується до виходу роман у новелах.

Сергій Ущапівський

Посилання на мій авторський сайт: poeziya-dushi.com Посилання на авторську сторінку в Фейсбук: Ushchapivskyi.Serhii Посилання на сторінку в Інстаграм: ushchapivskyi.serhii

Перейти до "Нові автори"