Школа молодого автора: участь у конкурсах

Школа молодого автора: участь у конкурсах

Школа молодого автора: участь у конкурсах

Привіт!

Не секрет, що нині проводиться велика кількість різноманітних конкурсів для авторів різних жанрів. У нас на Букнеті також на сьогоднішній день триває два конкурси: “Кохання не купити” (для авторів любовних романів) та “Супергерой поруч” (для авторів фентезі). Хто ще не знає про них і захоче взяти участь – то перейшовши за посиланням, знайдете й умови конкурсу, і зможете подати заявку.

А зараз я б хотіла запросити всіх наших авторів до розмови, чи варто брати участь у конкурсах, як це робити грамотно, і яких помилок при цьому варто уникати. Для цього я зібрала кілька суджень, які прочитала в коментарях під оголошеннями про конкурси в мережі Фейсбук.

1. Треба брати участь у абсолютно всіх конкурсах, десь та й пощастить.  Така думка зустрічається дуже часто, особливо у авторів-початківців. Бажання заявити про себе дуже сильне, амбіції зашкалюють. І ти подумки вже бачиш себе на вершині п’єдисталу та в’їжджаєш на золотій колісниці на вершину Літературного Олімпу. З такими думками автор біжить писати одночасно десяток творів: і наукову фантастику для одного конкурсу, і дитячу казку для другого, і вірш для третього, і  краєзнавче дослідження для четвертого… Так і хочеться крикнути: зупиніться! Знаєте, є така народна мудрість: за двома зайцями поженешся – жодного не спіймаєш. А якщо зайців водночас десяток – то шансів стає ще менше. Якщо вам потрібно за короткий проміжок часу створити з нуля багато різножанрових творів, то ви в результаті розпорошитеся і жодного з них не напишете якісно.

Хтось мені закине – і це пише авторка, яка сама бере участь відразу в двох конкурсах з трьома книгами? Так, це правда, каюся)) Але до того я йшла тривалий час і виробила в собі навик одночасного написання кількох творів. І все одно, хоч і навчилася таке робити, це до біса важко! Ось останні дні я завершувала роман “Два життя”, і внаслідок чого кілька днів не давала оновлення “Містянки”, і за цей час книга добре посунулася вниз у рейтингу. Так завжди – на чомусь одному концентруєш увагу – інше незмінно буде страждати. Сподіваюся, читачі мене вибачать, надалі в мене залишилося тільки два конкурсних твори. і вони вже оновлюватимуться  вчасно.

А взагалі моє резюме таке – моніторити всі конкурси, які проходять в Україні не тільки можна, а й треба! Це зручно зробити, підписавшись на відповідні групи в соцмережах, наприклад, у своїй  спільноті “Читацький клуб Мар’яни Долі” я регулярно розміщую інформацію про різні конкурси, які тільки знаходжу на просторах інтернету. Отож, в конкурсах брати участь треба, але тільки тоді, якщо їхня тема вам близька ( наприклад, ви пишете в тому жанрі, який пропонується учасникам). Або ж ще краще – у вас вже є готовий твір, який можна подати під цей конкурс. Не варто надсилати твори на регіональні конкурси, якщо там вказано, що участь беруть лише жителі такого-то міста чи області, а ви такими не є. Також, на мою суб’єктивну думку, не варті уваги конкурси, де автори в результаті отримують лише грамоту і можливість видати свій твір у якійсь збірці чи журналі, попередньо за це заплативши. Це всього лиш маркетинговий хід – вітаємо, ви переможець, а тепер платіть нам гроші. щоб ми взяли ваше оповідання до свого журналу. Хіба що ви готові просто таким чином потішити своє самолюбство, а реально ці конкурси взагалі конкурсами не є. 

Хоча навіть перемога у досить престижному конкурсі зовсім не значить, що тепер за вами будуть бігати видавці і навперебій пропонувати контракти. Свого часу я стала переможцем конкурсу “Гранослов” і отримала в подарунок друк своєї книги за кошти видавництва. Також варті уваги конкурси, де є якісь грошові призи. А якщо вам за вашу роботу подарують журнал чи брошуру з творами попередніх учасників, за доставку якої ви ще й заплатите зі своєї кишені… я б у такому конкурсі брати участь пошкодувала часу і сил. 

2. Конкурси – це дуже складно, така купа вимог, нічого не розумію в них. Насправді, всі умови ( принаймні у конкурсах на Букнеті)  досить прості. Якщо ви й так регулярно тут пишете. то це взагалі зручно – водночас пишете твір на конкурс і вивчаєте думку читачів, можете, керуючись їхніми порадами, на ходу вдосконалювати його)) Головне – правильно розрахувати свій час, щоб вписатися у терміни.

Але навіть якщо ви не встигнете дописати твір до завершення конкурсу – то все одно виграєте те, що у вас буде читацька аудиторія ( бо ніде правди діти – конкурсні твори краще читають, ніж просто розміщені на вашій сторінці). Плюс – цінний досвід для майбутніх конкурсів ( бо ви вже знатимете, яких помилок варто уникати).

Крім цього – редагуйте, редагуйте і ще раз редагуйте! Не женіться за кількістю знаків, “забиваючи” на якість тексту. Бо зараз читаю деякі конкурсні романи і бачу масу помилок. У мене самої трапляються і помилки, і одруківки, але перед тим, як відправляти вже завершену книгу на конкурс, я сідаю, уважно перечитую її. озброївшись словниками, і правлю)) Не шкодуйте на це часу! 

3. Я не знаю, як написати синопсис. Це слово багатьох лякає. Ну, не вчили нас у школі й вузі це робити ( хіба хто навчався на творчих спеціальностях). Але, якщо ви збираєтеся стати справжнім письменником, із синопсисом потрібно бути на “ти”. Бо його вимагають в обов’язковому порядку як організатори конкурсів, так і видавці. 

 

Що ж таке синопсис? 

 

По суті, цей короткий виклад історії, про яку ви написали книгу. Причому зверніть увагу, не переказ, а виклад. Переказ – це перерахування основних подій від прологу до слів “кінець”. А виклад – це творчий аналіз твору. У нього включаються не лише подієві моменти, але і суть обстановки і ідеї, суть конфлікту і інтриги, а також суть значущості головного героя (чи декількох). 

 

Об’єм синопсису має бути невеликим. Ніхто не розбиратиметься в хитросплетіннях авторської інтриги, викладеної на десяти аркушах.

 

Об’єм викладу вашої історії не повинен перевищувати двох сторінок, або 4000-5000 знаків з пропусками. А чим він меншим вийде – тим краще. Головне, щоб синопсис відбивав суть історії. Для цього варто дотримуватися нескладних правил:

 

1. Виклад – в теперішньому часі і від третьої особи, навіть якщо ваш роман написаний від першої особи.

 

2. Стиль – публіцистичний, пропозиції – місткі і короткі, гумор, сарказм або іронія – не доречні, вказівки на вашу геніальність – теж.

 

3. У тексті синопсису важливо коротко відповісти на наступні питання :

 

про що історія; 

 

хто головні герої і які їх особливості; 

 

у чому конфлікт; 

 

яка мета героїв і чому вона така;

 

у якому світі відбуваються події.

 

4. Зайві подробиці, так само як і авторські емоції, – виключені. Голі факти, розказані просто і безпристрасно : наприклад,народився незвичайним серед простих людей – встав на шляху у лиходія – переміг зло – одружився – помер у старості в оточенні онуків. І все.

 

5. Обов’язково чітко змалювати кінцівку, а за наявності продовження книги – вказати на нього і позначити коротко, що герой має намір робити далі.

 

6. У синопсисі ( якщо ви надсилаєте його в видавництво) також важливо вказати ваші ПІБ і контакти, назву книги, яка це книга в циклі, позначити жанр і бажано – видавничу серію, на яку ви націлювалися.

 

7. Якщо зустріли слово “синопсис” на сайті видавництва, не поспішайте шукати інформацію в Інтернеті. Уважно вивчіть сайт і спочатку пошукайте вимоги на місці, бо для різних видавництв вони можуть відрізнятися. 

 

Особисто про себе можу сказати. що писати синопсис досить складно, адже потрібно вичленити з твору все важливе і потрібне і разом з тим уникнути багатослівності і нагромадження подробиць. 

 

Мені сподобалося, як про написання синопсису сказала письмениця Дарина Гущина: “Незнайомій людині подробиці не потрібні. Редактор – це ваш потенційний працедавець. І синопсис – це, по суті, резюме, яке ви відправляєте на здобуття посади при працевлаштуванні. Коротка і містка схема вашого життя, дивлячись на яку працедавець скаже – “Підходить”. А коли ви складаєте резюме – то абстрагуєтеся від непотрібних деталей на зразок пікніків на природі і любові до риболовлі, вірно? Так при написанні синопсису максимально абстрагуйтеся від подій історії і емоцій, який вона викликає.

 

І напишіть його так, щоб редактор сказав: “Підходить” – і взявся за читання роману.

 

І пам’ятаєте: змальовуючи суть історії, редактора – як і будь-якого читача – треба зацікавити! Спробуйте знайти у своєму творі те цінне і важливе, чого більше немає ніде. І не забудьте побіжно про цю особливість згадати. Але – тільки побіжно. Читати просторі міркування, написані на “простирадлах” нікому нецікаво…

 

Ось тут ще є гарний блог Світлани Овчіннікової, де можна більше дізнатися про написання синопсису. 

 

А ви берете участь в конкурсах? Які маєте успіхи? Діліться секретами і лайфхаками в коментарях))

 

 

Оригінал статті на Букнет: Школа молодого автора: участь у конкурсах

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Букерівська премія обрала назву для своєї статуетки

Букерівська премія оголосила результати відкритого голосування, під час якого обирали ім’я для її статуетки. Про це йдеться на сайті The Booker Prize.
 
До короткого списку імен увійшли

ТНМК записали трек на вірш Кіплінга у перекладі Стуса, щоб зібрати на дрон

Гурт ТНМК презентував новий кліп та композицію «Коли», створену на слова поезії “If” Редьярда Кіплінга у перекладі Василя Стуса.
 
За словами одного з лідерів гурту Олександра (Фоззі) С

Конкурс Best Book Design from all over the World оголосив переможців

Конкурс книжкового дизайну Best Book Design from all over the World оголосив переможців 2023 року. Про це повідомляється на сайті фонду Stiftung Buchkunst, його організатора.
 
Головний

У боях під Бахмутом загинув культуролог і перекладач Євген Гулевич

У боях під Бахмутом 31 грудня 2022 року загинув редактор, перекладач та магістр культурології Євген Гулевич, якого донині вважали зниклим безвісти. Про це на своїй фейсбук-сторінці пові

Розпочато прийом творів на здобуття літературно-мистецької премії імені Миколи Томенка

Щорічна літературно-мистецька премія імені Миколи Томенка (далі – Премія) засновується Лип’янською сільською радою з метою пошанування талановитого поета, популяризації його творчості.

Премія є творч

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"