Черкаському музею передали старовинний “Апостол”

Черкаському музею передали старовинний “Апостол”

Старовинну богослужбову книгу “Апостол” передали художньому музею. Їй понад три століття і написана вона старослов’янською мовою. Про це розповіла Суспільному наукова співробітниця музею Ірина Шамрай.

Церкву, в якій зберігався стародрук, знищили дотла за радянської влади. Книгу врятувала родина із Хмельниччини. Тепер вона відкрита і для черкащан.

Книга на суботуСуспільне Черкаси

Стародрук – церковний апостол – досліджує в залі ікон заслужений художник України та реставратор Віктор Крючков:

“Цей екземпляр дуже цінний. Щоб його об’єктивно оцінити, необхідно, щоб його дослідили спеціалісти, котрі знаються на таких речах”, – зазначив він.

Нині, зі слів реставратора, вже відомо, що книга була виготовлена в кінці вісімнадцятого – на початку дев’ятнадцятого століття. Головне джерело інформації – сторінки книги:

“Тоді паперовий лист ділився на четвертушки, і на кожному ставився водяний знак тієї майстерні, де виготовлявся папір і того майстра, який його виготовляв”.

Книга на суботуСуспільне Черкаси

Зі слів наукової співробітниці Ірини Шамрай, до того, як потрапити в музей, книга зберігалася у родині її колеги – працівниці художнього музею:

“Ця книжка зберігалася довгі роки. Вона дісталася Ользі Тимофіївні від її мами – Ольги Терентіївни. Тоді систематично і масово знищувалося духовенство: тоді таке завдання було у влади – до 37-го року стерти із лексикону радянської людини все, що стосувалося релігії”.

Книга на суботуСуспільне Черкаси

Попри всі негаразди і перешкоди, книгу все ж вдалося вберегти від знищення:

Ікони, богослужбові книжки, церковний реквізит деякі родини зуміли зберегти. Ця книжка зберігалася в родині Олександри Андріївни – мами Ольги Терентіївни. Ми даємо їй друге життя.

Нині у музеї досліджують та вивчають книгу, але вона доступна також і для відвідувачів.

Оригінал статті на Читомо: Черкаському музею передали старовинний “Апостол”

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Розпочато прийом творів на здобуття літературно-мистецької премії імені Миколи Томенка

Щорічна літературно-мистецька премія імені Миколи Томенка (далі – Премія) засновується Лип’янською сільською радою з метою пошанування талановитого поета, популяризації його творчості.

Премія є творч

У межах створення Нацкорпусу кримськотатарської мови опрацьовано понад 700 матеріалів

Під час роботи над створенням Національного корпусу кримськотатарської мови, яке ініціювало Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, фахівці вже опрацювали понад 700 матеріалів

Через військову агресію росії в Україні пошкоджені щонайменше 11% шкіл

Станом на січень 2023 року через російську військову агресію в Україні були пошкоджені 1259 шкіл, а 223 — повністю зруйновані. Про це свідчать результати дослідження «Війна та освіта. Я

Росіянам заборонили використовувати зображення Мумі-тролів

Фінська компанія Moomin Characters, яка володіє правами на твори письменниці Туве Янссон, більше не видає ліцензії на використання образів Мумі-тролів у росії. Про це повідомило російсь

Із романів Аґати Крісті вилучать образливі слова

З романів Аґати Крісті про Еркюля Пуаро й міс Марпл від видавництва HarperCollins приберуть «потенційно образливу лексику».
З текстів видалять посилання на етнічну приналежність героїв,

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"