Художник з Тернопільщини подає позов на видавництво «Генеза» через використання його творів у підручнику

Художник з Тернопільщини подає позов на видавництво «Генеза» через використання його творів у підручнику

Художник з Тернопільщини Олег Шупляк виявив у підручнику свої твори, про використання яких не домовлявся з видавництвом. Про це він повідомив на своїй фейсбук-сторінці.

Художник Олег Шупляк виявив два своїх твори у підручнику «Українська мова. 6 клас» Олександра і Віктора Заболотних, що вийшов у 2020 році у видавництві «Генеза».

 

«Ніякого дозволу не давав і навіть не був повідомлений, натрапив випадково. Як порадите вчинити − в черговий раз «панять і прастіть»? Але ж, ніби рухаємось до цивілізації? Якщо в когось є сумніви щодо авторства Олега Шупляка − ці роботи неодноразово опубліковані з авторським підписом в правому нижньому кутку. Тут цей куток завбачливо обрізаний за принципом нема підпису − «нема автора і нема проблем», − заявив Олег Шупляк.

 

У наступному дописі художник повідомив, що раніше неодноразово домовлявся з видавництвами про використання його малюнків у книжках, зокрема в підручниках.

 

«З приватними авторами іноді достатньо було б і усної домовленості, але, як правило, видавець сам просить надати письмовий дозвіл, щоб уникнути непорозумінь в майбутньому. Не знаю чи є десь закон, який дозволяє використовувати твори взагалі без відома і дозволу автора при його житті. Одним словом, подаємо позов, про перебіг будемо інформувати», − запевнив художник.

 

На сторінці видавництва «Генеза» заявили, що жодним чином не порушували авторське право, посилаючись на статтю 21 Закону України «Про авторське право і суміжні права». У ній зазначено вичерпний перелік одинадцяти випадків, у яких допускається запозичення, використання твору із зазначенням імені автора без його згоди. Видавництво назвало два таких випадки:

 

1) використання цитат (коротких уривків) з опублікованих творів в обсязі, виправданому поставленою метою, в тому числі цитування статей з газет і журналів у формі оглядів преси, якщо воно зумовлено критичним, полемічним, науковим або інформаційним характером твору, до якого цитати включаються; вільне використання цитат у формі коротких уривків з виступів і творів, включених до фонограми (відеограми) або програми мовлення;

 

2) використання літературних і художніх творів в обсязі, виправданому поставленою метою, як ілюстрацій у виданнях, передачах мовлення, звукозаписах чи відеозаписах навчального характеру.

 

«Ми прагнемо, аби сучасні учні знайомилися із творчістю видатних художників України і прикладаємо максимум зусиль, аби прізвища цих людей ставали відомими усім! Ми завжди робимо посилання у своїх виданнях на авторів творів. Яким чином, якщо не через тиражування на обкладинці можна прищепити учням любов до рідного слова та українських живописців! Ми вважали, що автори як літературних, так і художніх творів зацікавлені а тому, щоб наші діти знали і любили українське сучасне мистецтво», − пояснило видавництво.

 

Зазначимо, підручник рекомендований Міністерством освіти і науки України. Малюнки Олега Шупляка розміщені на обкладинці підручника. На останній сторінці книжки зазначено їх автора і назви.
Олег Шупляк (1967) — український художник-живописець з Тернопільської області. Член Національної спілки художників України (2000). Заслужений художник України (2017). Працює у різних жанрах живопису. Популярність здобула його серія «Двовзори» (авторська назва картин-ілюзій з подвійним змістом).

 

«Генеза» — видавництво, засноване у 1992 році. У ньому видають навчально-методичну літературу: підручники та посібники для школярів.

 

Нагадаємо, що Міністерство освіти і науки України заявляло про занепокоєність громадськості щодо помилок та недоречного контенту у шкільних підручниках, і через це вирішили переглянути підхід до їхнього відбору.

 

Так, у соцмережах неодноразово публікувалися дописи із фотографіями шкільних підручників, де були помилки чи недоречна інформація. Раніше у підручник «Всесвітня історія» для 10-го класу, замість історичної фотографії, потрапив мем з актором Кіану Рівзом. Нещодавно у підручнику з української мови виявили посилання на порносайт.

Оригінал статті на Suspilne: Художник з Тернопільщини подає позов на видавництво «Генеза» через використання його творів у підручнику

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

На найбільшому букіністичному ринку Львова продають російські книжки

На площі в районі вулиці Підвальної біля пам’ятника першодрукарю Івану Федорову продають на «блошиному ринку» книжки з російською пропагандою, які «оспівують російські спецслужби та імп

Видавчиня зі Сакартвело стала новою президенткою Міжнародної асоціації видавців

Керівниця відділу міжнародних зв’язків в картвельському видавництві «Intelekti» Ґванца Джобава стала новою президенткою Міжнародної асоціації видавців (IPA). Про це повідомляється на оф

95% учителів вважають, що успішність учнів погіршилася

Згідно з результатами опитування компанії Rakuten Viber та студії онлайн-освіти EdEra, 95% учителів відзначили, що навчальні результати учнів погіршилися з лютого 2022 року.
Основні пр

10 важливих думок Салмана Рушді на Lviv Book Forum

У межах ХXXІ Lviv Book Forum відбулася публічна розмова із Салманом Рушді та обговорення його нової книжки «Ніж» за участі українського письменника Олександра Михеда. Ми записали 10 най

Сайти, реклама й освіта — на які мовні порушення скаржаться українці?

Протягом 9 місяців 2024 року секретаріат уповноваженого із захисту державної мови отримав 1633 звернення щодо порушення Закону України «Про функціонування української мови як державної»

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"