Хто є хто: найбільші комерційні видавництва англомовного світу

Хто є хто: найбільші комерційні видавництва англомовного світу

Комерційними видавцями, або «trade publishers», традиційно називають видавництва, книжки яких ви найімовірніше купуєте у книгарнях. Ці книжки видавці створюють і друкують насамперед задля прибутку.

Для англомовного світу «trade publishing» також означає конкретну категорію у загальноприйнятій класифікації, поруч із академічною категорією «academic publishing» та освітньою категорією «educational publishing».

Найбільшими комерційними видавцями англомовного світу вважають Penguin Random House, Hachette, HarperCollins, Macmillan та Simon & Schuster. Їх називають «великою п’ятіркою комерційних видавців» («Big 5 trade publishers»). Вони є найбільшими гравцями книжкового ринку США (хоча їхні позиції в рейтингу зовсім інші). На британському ринку ситуація дещо інша: кілька місцевих незалежних видавництв мають сильніші позиції: наприклад, лондонський видавець Bloomsbury значно потужніший за представництво американського Simon & Schuster.

Натомість на глобальному рівні «велика п’ятірка» за обсягами продажів виглядає так:

Penguin Random House

Продажі у 2019-му – 3,6 млрд EUR.
Співробітники – понад 10000 осіб.
Імпринти – 365.
Щорічно видає 15 тис. найменувань.

Видавництво Penguin Random House, яким ми його нині знаємо, з’явилося у 2013 році після об’єднання британської групи компаній Penguin Group та Random House, який належить німецькому конгломерату Bertelsmann. Саме тому британський ринок залишився одним із небагатьох у світі, де компанію знають не за чинною назвою (а частіше за абревіатурою PRH), а за історичною: Penguin.

Bertelsmann не одразу став повноправним власником PRH: угоду про придбання останніх 25% власності Random House довели до логічного завершення лише пів року тому, на початку квітня 2020 року. Тепер під егідою PRH працює понад 10 тис. співробітників, а загальна кількість імпринтів зросла до 365.

Серед знакових сучасних авторів – Маргарет Етвуд, Мішель Обама, Джеймі Олівер. Власне, книжки авторів PRH є серед лідерів будь-якого сегмента комерційного ринку, від поезії до графічних романів, від кулінарії до біографій воєнних часів. І не забуваймо про безкінечні серії класичних творів світової літератури: від Хорхе Луїса Борхеса до Юкіо Місіми.

Hachette

Продажі у 2019-му – 2,4 млрд EUR.
Співробітники – 7700.
Імпринти – понад 150.
Щорічно видає – 20 тис. найменувань.

Видавнича група Hachette Livre є найбільшим видавцем франкомовного світу і другим видавцем за обсягами продажів у англомовному світі. Третину продажів компанії забезпечує книжковий ринок Франції, четвертину – ринок США, а ще 20% – британський.

Hachette видає не лише французьких авторів, як-от Флобера чи Бегбедера. Групі належали права на видання праць Чарльза Дарвіна (уже вийшли з-під копірайту), а з середини ХІХ століття у Hachette поетапно виходили всі 17 томів знаменитого «Великого універсального словника» П’єра Ларусса. До слова, Hachette досі видає офіційні Оксфордські англо-французькі словники.

Серед знакових авторів – Джером Д. Селінджер, Умберто Еко, Донна Тартт, Кейт Аткінсон. Найуспішніші комерційно – сага «Сутінки» Стефані Майєр, детективи Жоржа Сіменона та Джеймса Паттерсона, романи Ніколаса Спаркса та Марії Семпл.

HarperCollins

Продажі 2019 – 1,75 млрд USD.
Імпринти – понад 120.
Щорічно видає – 10 тис. найменувань.

Видавнича група HarperCollins також з’явилася внаслідок великої міжнародної угоди про злиття: у 1990 році до американського видавництва Harper & Row доєдналася британська видавнича компанія William Colins & Sons. Британська компанія, створена ще на початку ХІХ століття, починала із друку Біблії, атласів, мап і словників, а згодом придбала права на друк чи не найвідоміших у світі авторів: Льюїса Керрола, Герберта Веллса, Агати Крісті, Джона Роналда Руела Толкіна. Додайте сюди Марка Твена, Чарльза Дікенса, Гарпер Лі, сестер Бронте, і зрозумієте справжній розмах.

HarperCollins може похвалитися і вражаючим списком сучасних бестселерів, наприклад, права на друк усіх частин «Фантастичних звірів» Джоан Роулінг, пов’язаних із екранізаціями. Багато в чому це пов’язано з історією видавництва. Власником HarperCollins є транснаціональна компанія News Corporation. До 2013 року їй належали десятки телевізійних та кінематографічних активів (продані корпорації 21st Century Fox).

Macmillan

Продажі 2014 – 1,7 млрд EUR.
Імпринти – кілька десятків.

Із британською видавничою групою Macmillan усе доволі складно. Останні дані щодо продажів Macmillan як незалежного видавництва датовані 2014 роком. У 2015 році видавництво придбала німецька група компаній Springer Nature, яка фокусується на виданні дослідницьких та освітніх книг і періодичних видань. Macmillan зацікавив німецьких інвесторів, насамперед потужним академічним підрозділом Macmillan Education, який видає підручники й навчальні посібники у 40+ країнах.

Що ж стосується комерційного ринку, то історія Macmillan цілком у британському дусі – починаючи з середини ХІХ століття, видавництво ставало домівкою творів Льюїса Керрола, Редьярда Кіплінга, Вільяма Батлера Єйтса та інших. Із сучасних бестселерів – серія дитячих книг про Груффало Джулії Дональдсон, янг-едалт від Томі Адейємі, десятки скандальних мемуарів і біографій, зокрема книжки Елтона Джона й Едварда Сноудена.

Simon & Schuster

Продажі у 2019-му – 814 млн USD.
Імпринти – понад 35.
Щорічно видає – 2000 найменувань.

Simon & Schuster – єдине видавництво «Великої п’ятірки» із суто американською історією. Заснований у Нью-Йорку в 1926 році видавець Simon & Schuster може похвалитися чималим списком всесвітньо відомих авторів: Ернест Гемінгуей, Френсіс Скотт Фіцджеральд, Доріс Лессінг.

Сьогодні в Simon & Schuster видаються друком книги політиків Дональда Трампа, Джимі Картера й Гіларі Клінтон (навіть скандальна книжка племінниці Дональда Трампа вийшла в цьому видавництві), поезія Рупі Каур, усі новинки Стівена Кінга та Дженніфер Вайнер.

А кілька тижнів тому підтвердилися чутки про зацікавленість німецького конгломерату Bertelsmann (власника Penguin Random House) у придбанні Simon & Schuster, що може стати кінцем епохи суто американського видавництва.

Кілька слів про решту зграї

Першу п’ятірку комерційних видавництв визначити неважко. Значно складніше зрозуміти, хто там далі за списком. Якщо одному власнику належить 100% одного видавця і 25% іншого, то хто кому сват і брат, де чиє місце. Те саме із територіальними підрозділами: одні й ті самі назви компаній, що мали би бути підрозділами великого міжнародного видавництва, де-факто можуть належати різним власникам.

Ще складніше справи із перетином інтересів: ті, кого колись вважали «Великою п’ятіркою освітніх видавців», уже давно не бажають вдовольнятися друком монографій, підручників та наукових журналів. Наприклад, історично до когорти освітніх видавців належить Scholastic, але це видавництво спеціалізується і на дитячій літературі, до того ж із початку ХХ століття (Scholastic належать права на серію про Гаррі Поттера у США).

Пам’ятаймо і про неангломовний світ: той-таки HarperCollins має потужні іспаномовні підрозділи і у Європі, і в Південній Америці. А ще ж постійно з’являються нові ринки, формати й навіть категорії. Тому із задоволенням спостерігаймо за успіхами великих видавництв і слідкуймо за меншими сміливцями, які кидають виклик традиціям.

Оригінал статті на ЛітАкцент: Хто є хто: найбільші комерційні видавництва англомовного світу

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

О котрій годині ви сідаєте за читання?

В довоєнні часи мені вдавалося почитати тільки дорогою на- з роботи. В шкільні та студентські роки читати вдавалося і вдома, і на навчанні, хоч щодня і щогодини (мабуть, частково, це через дефіцит друзів). Зараз, хоча

Види фентезі. Короткий огляд. Класичне Літрпг

Доброго ранку, дорогі читачі. Сьогодні у нас піджанр з якого власне і почався сам жанр (так, вийшов каламбур і все ж таки вважаю, що цей вид варто виділити окремо).

Класичне ЛітРпг

Головні умови:

1. герой точно знає, що

Знижка -25% + новини

Слава Україні!

Сьогодні діє знижка -25% на даний роман!

У тексті є:мажор, студенти гумор, незаймана героїня

Анотація до книги “Моє очкасте нещастя”

Все почалося з того, що мені час від часу доводиться бути феєю

Пропоную прочитати дану інформацію.

Сьогодні діє знижка на книгу – “Я буду зверху. Ти не проти?”

  Я буду зверху. Ти не проти?

Я вагітна від мого викладача. Від чоловіка, який викинув мене зі свого життя. Розтоптав.
Я навчилася жити без нього. Навчилася

Марія Морозенко. З Україною в серці

Бринить у кожнім серці Україна,Як промінь сонця в росяних стежках. Вдивляється у світ очима сина,Колоситься духмяно у стіжках.Гаями шелестить і вітровієм, Цвітінням саду, щебетом гаїв.Тремтить сльозою ч

Перейти до блогу

Нові автори

Софія Заяць

Мій роман піднімає декілька тем: 1 Тема сексуальних домагань , через чоловіків і призму винуватий сам. 2 Ціна людського життя. 3 Тема технологій за якими люди не бачать людей. В мому фентезі є 4 основних легенди які формують його кістяк. 1 Мору (малі деталі є в Арці Істина ангела , один з найулюбленіших персонажів бо […]

Тоня Твіст

м. Київ Письменниця, перекладачка, авторка освітніх програм в «Lucky Academy». Пише для дітей та дорослих. Також пише детективи. Випускниця літературних шкіл, курсів та академії детектива. Публікується під псевдонімом в різних літературних журналах та збірниках. Лавреатка та фіналістка багатьох літературних конкурсів, серед яких: міжнародний літературний конкурсу до Дня Студента, (Канів, 2019); міжнародний літературний конкурс «Коли наблизитися…» […]

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Перейти до "Нові автори"