У підручнику з української мови 2024 року надрукували мапу України без Криму — Оновлено

У підручнику з української мови 2024 року надрукували мапу України без Криму — Оновлено

У підручнику з української мови для 7 класу авторства філологині Анастасії Онатій й історика Тараса Ткачука надрукували стокову піктограму у формі мапи України без тимчасово окупованого Криму поряд з текстом Державного гімну України. Про це повідомила авторка телеграм-каналу «Непозбувний книгочитун» Тетяна Гонченко. 

Підручник рекомендований Міністерством освіти й науки України. Його видали у 2024 році в видавництві «Літера ЛТД». Електронну версію підручника можна переглянути на сайті Інституту модернізації змісту освіти.

 

У паперовій версії підручника ця сторінка виглядає так само.

 

Скриншот підручника з телеграм-каналу «Непозбувний книгочитун»

 

Співавторка підручника Анастасія Онатій на своїй фейсбук-сторінці пояснила, що це технічна помилка верстальників, «недогляд» і «прикра неуважність».

 

«Ми щиро визнаємо свій недогляд, піктограма у формі України без Криму потрапила в книгу через прикру неуважність. Недоперевірили, недогледіли — ми можемо назвати це по-різному, але факт лишається фактом: ми несвідомо зробили боляче людям і перепрошуємо за це. Крим наш, український — це беззаперечне твердження, і ми його проговорюємо чітко ще раз і готові робити це знов і знов», — зазначила Анастасія Онатій.

 

Також вона додала пояснення від верстальників, як це сталося технічно.

 

У ньому зазначили, що для оформлення сторінки придбали стокове зображення, у якому мапа України не суцільна й складається з двох контурів. Через це при копіюванні Крим опинився на шар нижче білого кола.

 

«Дизайнер зосередив свою увагу на контурах, щоб не було зайвих. І на жаль, не помітив, що об’єкта немає на верхньому шарі», — пояснили верстальники підручника.

 

Нині в електронній версії підручника піктограму виправили:

Щодо друкованих підручників — Анастасія Онатій запропонувала запустити флешмоб «Домалюй Крим».

 

«Ми на 100% визнаємо цю помилку і пропонуємо виправити її разом з учнями та ученицями», — зазначила співавторка книжки.

 

У межах флешмобу пропонують приділити 10-15 хвилин на уроці української мови, щоб обговорити цю помилку зі школярами й домалювати Крим у піктограмі на сторінці 3.

 

Фото третьої сторінки підручника з української мови з фейсбук-сторінки Анастасії Онатій 

 

«Буде гарний привід поговорити про Крим, його українськість. А також, авжеж, про інформаційні пастки й важливість визнавати власні помилки», — запропонувала Онатій.

 

Також вона підсумувала: «У цьому підручнику є щонайменше 3 згадки про український Крим — це для тих, хто захоче побачити зраду. Хто знає нас і наші історії особисто, той точно не буде шукати зраду».

 

Доповнено: видавництво «Літера ЛТД» визнало свою помилку щодо друку піктограми мапи України без Криму. «Літера ЛТД» відкликає всі підручники зі шкіл й видає виправлений наклад своїм коштом.

 

Видавництво пояснило, що ця помилка сталася через технічну помилку дизайнера і недогляд редакції під час остаточної підготовки видання до друку.

 

Крім того, «Літера ЛТД» звільнила головного дизайнера, а усім причетним до випуску книжки винесла догани зі штрафними санкціями.

 

«Просимо вибачення у всієї громадськості, учнівської та педагогічної спільноти», — додали у видавництві.

 

Також видавництво попросило вибачення перед авторами підручника Анастасією Онатій й Тарасом Ткачуком, «які створили справді неймовірну навчальну книгу».

 

«Усвідомлюємо, яких репутаційних втрат ви зазнали, і виправляємо ситуацію», — зазначили у «Літера ЛТД».

 

Як повідомлялося, у 2018 році в Чехії відкликали дозвіл на шкільні атласи, у яких Крим був позначений як «спірна» територія. У 2020 році в Естонії в шкільному підручнику для 7 класу на мапі Європи Крим позначили частиною рф.

 

В Україні також виходили книжки не з українським Кримом. Так 2019 року з продажу відкликали пізнавальну книжку Олени Котенко «Рослинний світ» (Видавництво «Ранок»)», на одній з ілюстрацій якої зображено Крим у складі Російської Федерації.

 

Також в Україні випустили щоденник із зображенням України без Криму. СБУ припинила на одному з поліграфкомбінатів України друк карт Росії, на яких тимчасово окупований Крим зображений в складі РФ.

 

 

Обличчя Криму: книжки про минуле і теперішнє нашого півострова

 

Чільне зображення: Читомо

Оригінал статті на Suspilne: У підручнику з української мови 2024 року надрукували мапу України без Криму — Оновлено

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Науковець Дональд Рейфілд відмовився від премії на знак протесту проти уряду Сакартвело

Британський науковець Дональд Рейфілд відмовився від премії «Подяка» від Дому письменників Сакартвело, висловивши своє невдоволення політичною ситуацією в країні та діями правлячої парт

Фольклорист, журналіст і літератор Михайло Буджак із Тлумаччини видав перше трикнижжя…

Таких подвижників і жниварів літературної ниви землі Покутської, як Михайло БУДЖАК, я образно і з пошанівком величаю водночас рабами й панами слова. Недавно автор завершив свій чи не найпотужніший видавн

У Раді зареєстрували законопроєкт про повну заборону російської мови у школах

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №13072, який передбачає повну заборону використання російської мови у школах – включно з перервами та позаурочним часом.
У законопроєкті про

Трамп скорочує агенства, що займаються бібліотеками, музеями і низкою вільних медіа

Президент США Дональд Трамп підписав указ про скорочення функцій та персоналу семи федеральних агентств, зокрема Агентства США з глобальних медіа (USAGM), яке керує «Радіо Свобода» та «

Президентка IPA Ґванца Джобава засудила організаторів нацстенду Сакартвело

Під час Лондонського книжкового ярмарку президентка Міжнародної асоціації видавців і картвельська видавчиня Ґванца Джобава розкритикувала Дім письменників Сакартвело та міністерство кул

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"