У мережу виклали акт судово-психіатричної експертизи Василя Стуса

У мережу виклали акт судово-психіатричної експертизи Василя Стуса

Опублікували дані про неврологічне обстеження Василя Стуса з подальшим заключенням з архівів СБУ в акті судово-психіатричної експертизи на Василя Стуса, документи якого викладені в електронному архіві Українського визвольного руху.

 

У документі ідеться про те, що 23 травня 1972 року судово-психіатрична експертиза Київської міської клінічної лікарні № 21 ім. академіка Павлова (психоневрологічної) була проведена Стуса Василя Семеновича, 1938 року народження, обвинуваченого за ст. 187-1 КК УРСР. У відділенні судової експертизи лікарні Стус перебував з 6 травня 1972 року. 

 

«Вважає, що роботи [„Місце в бою чи розправі“, „Відкритий лист“, збірка „Зимові дерева“] не повинні розглядатися як злочин, що він міг у чомусь і помилитися, можливо припустився деякої різкості стилю, але писав, переслідуючи “мету добра, а не зла”. Його практика — “чисто етична”. У зв’язку з цим винним себе ні в чому не вважає», — ідеться в документі.

 

«По суті звинувачення розповів, що йому інкримінується стаття політичного характеру “місце в бою чи розправі”, яка “нібито опублікована за кордоном” та “відкритий лист” до Президії Спілки письменників України, який “стосувався питань полегшення становища молодих письменників, вносив свої пропозиції щодо цього питання”. Крім того, за кордоном видано збірку його віршів “Зимові дерева”, “напевно і його звинувачують, якщо з приводу його змісту є якісь претензії”», — зазначають в акті.

 

Стус під час навчання в університеті вважався одним із найздібніших студентів, який багато працював, любив музику, на 4-5 курсі почав писати вірші. Порушень дисципліни у нього не було, хоча характер у нього прямолінійний і різкий, наголошують в акті.

 

 

В експертизі зазначають, що Стус порушував норми поведінки працівників наукового закладу Інституту літератури, не захотів стати на комсомольський облік, відмовлявся від громадських доручень, а в 1965 році самовільно намагався організувати літературний вечір на одному із заводів Києва. 

 

У документі зазначають, що дружина Стуса Валентина Попелюх запевняла, що він переживав, що його не друкують, а збірник віршів надрукували за кордоном, а не на Батьківщині.

 

У процесі слідства Стус  винним себе не визнавав. «На допитах поводився гордовито, ображаючи свідків та інших учасників процесу, іноді відмовлявся від показань, часом висловлював необґрунтовані підозри, що й стало приводом для призначення справжньої експертизи», — ідеться в документі.

 

Щодо експертизи психічного стану, то в документі зазначають, що в бесідах Стус наполегливо відстоював свою точку зору з того чи іншого питання, роблячи посилання на літературу, суспільні та соціальні події та факти та визнавав, що підвищено дратівливий, чутливий. «Вважає, що це наслідки “ненормальних умов існування”», — ідеться в акті.

 

Висновок експертизи: «Пам’ять об’єктивно не ослаблена. Темп сенсомоторних реакцій не уповільнений, рівномірний. Рівень узагальнення та відволікання не знижений, відповідає освіті та життєвому досвіду. Процеси ці не спотворені, мислення логічне, послідовне, цілеспрямоване». Властиві Стусу дратівливість, зайва прямолінійність та різкість, схильність до підозрілості, інтровертивність  є проявами психопатичних рис його характеру, а не будь-якого психічного захворювання. Слід вважати його осудним».

 

Переглянути документ повністю можна на сайті електронного архіву Українського визвольного руху.

 

Нагадаємо, у 2020 році у безкоштовному доступі з’явилися матеріали архівно-слідчої справи Василя Стуса.

 

Оригінал статті на Suspilne: У мережу виклали акт судово-психіатричної експертизи Василя Стуса

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Продовження попаданки!

Усім привіт! 

Оновлення книги Академія дружин драконів вже на сайті! 

 

                        Запрошую до прочитання 

поціновувачів фентезі,

Досьє на персонажа

Ім’я: Белла

Фамілія: Франкс

Рід: Франкс

Країна: Україна (перебування в цей момент)

Вік: 16

Ріст: 165 см

Характер: хитра; весела; вигадлива.

Родичі: Ян Косориконіг – зведений брат ; Ольга Косориконіг – опікун.

Сильні

Не варто проходити повз)

Ваша підтримка дуже важлива для мене)Підтримайте мене та цю книгу)І деякий подарунок для вас)

Няня по зальоту

Оце я потрапила! Так, саме такі думки завітали до мене в голову, коли я дізналася, що мені доведеться підміняти

Я теж хочу собі принца!

Привіт всім) Останнім часом мене тягне на історії про королівства)) Як тільки я дочитала до останньої випущеної глави книжку Юліанни “Та єдина, яку він шукав”, то одразу почала шерстити букнет на ще щось подібної тематики

Нова обкладинка та трішки перчику)

Слава Україні! 

Шановні читачі, хочу повідомити, що історія

“День студента”

отримала нову обкладинку! Ось так вона виглядає зараз)  

Також хочу поділитися враженнями про книгу, яку нещодавно почала

Перейти до блогу

Нові автори

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Ірина Каспрук

Я – Ірина Каспрук. Поетеса, авторка поетичної збірки “Вплітаючи квіти у своє волосся”. Друзі часто називають мене Сонячна, тому більше моєї поезії ви знайдете у соцмережах за #sonyachna. Детальніше ознайомитись з моєю творчістю можна ось тут : https://www.facebook.com/irkaspruk/

Камелія Кількість робіт: 8 Перейти до "Нові автори"