У книзі про Тадея Рильського опублікували маловідомі історичні факти про Миколаївщину

У книзі про Тадея Рильського опублікували маловідомі історичні факти про Миколаївщину

2 січня виповнилося 180 років з дня народження Тадея Рильського – українського громадського й культурного діяча, етнографа, економіста, батька українського поета Максима Рильського.

Голова благодійного фонду Максима Рильського “Троянди й виноград” Максим Рильський розповів журналістам Суспільного, що в Постанові Верховної Ради України “Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2021 році” ця дата є в переліку найважливіших подій, які відзначають на загальнодержавному рівні з метою збереження національної пам’яті.

За словами правнука, Максима Рильського, деякі з наукових праць Тадей Рильський присвятив подіям, що відбувалися на Півдні України. Ці матеріали опублікували в книзі “Тадей Рильський. В житті ніколи неправді не служив”.

У книзі про Тадея Рильського опублікували маловідомі історичні факти про МиколаївщинуСуспільне Миколаїв

Доктор політичних наук, завідувач кафедри політичних наук факультету політичних наук ЧНУ імені Петра Могили Микола Іванов розповів, що в цій книзі вперше опублікували практично-економічні погляди Тадея Рильського. Зокрема щодо ведення господарства на Півдні України в контексті змін, що відбувалися в господарчому житті.

Наприклад, Тадей Рильський пише: “…Громадські пасовиська по одкритих місцях зникають, у стернях через інтенсивнішу культуру. Все більше зникає самородна рослинність, штучний травосів є конечною потребою; починається штучне розведення лісів. Те, що було виключно даром природи, стає продуктом людської праці й набуває такого ж характеру, як і всі інші речі, що припускають, на думку селянства, приватну власність…”.

Також у книзі опублікували брошури “Про Херсонські заробітки”, які Тадей Рильський написав у 1897 — 1898 роках.

За словами Миколи Іванова, ці роботи є унікальними. Брошури автор розробив, щоб допомогти сезонним заробітчанам, які їхали в Херсонську губернію, до складу якої входила територія Миколаївської області.

Читайте також: “Що почитати: книги, які пропонує миколаївська бібліотека”

У брошурах є детальна карта Херсонської губернії, інформація про всі заробітчанські маршрути, всі робочі ринки та вартість проїзду до них із Київської губернії, розцінки на “робочі руки” за восьмилітній період тощо.

“Чимало народу (близько ста двадцяти п’яти тисяч) їде щороку на заробітки в Херсонську губернію. Їдуть з Київської й Полтавської губерній, з Подільської й Чернігівської… Багато дечого треба б зробити для того, щоб люди добре знали, де й коли потрібна їхня праця й скільки за неї можна взяти… Задля такої поради, для тих, що йдуть або думають іти на заробітки в Херсонську губернію, і зложено сю книжечку”, — пише Рильський.

За словами доктора політичних наук Миколи Іванова, ці брошури й досі є цінними для миколаївців, бо Тадей Рильський розмістив достовірну інформацію про чимало населених пунктів краю. Наприклад, зазначає, що в Мостовому (нині Доманівський район) розташовувався один із найбільших робочих ринків Півдня України.

Авторка — Тетяна Бакоцька

Оригінал статті на Читомо: У книзі про Тадея Рильського опублікували маловідомі історичні факти про Миколаївщину

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Букерівська премія обрала назву для своєї статуетки

Букерівська премія оголосила результати відкритого голосування, під час якого обирали ім’я для її статуетки. Про це йдеться на сайті The Booker Prize.
 
До короткого списку імен увійшли

ТНМК записали трек на вірш Кіплінга у перекладі Стуса, щоб зібрати на дрон

Гурт ТНМК презентував новий кліп та композицію «Коли», створену на слова поезії “If” Редьярда Кіплінга у перекладі Василя Стуса.
 
За словами одного з лідерів гурту Олександра (Фоззі) С

Конкурс Best Book Design from all over the World оголосив переможців

Конкурс книжкового дизайну Best Book Design from all over the World оголосив переможців 2023 року. Про це повідомляється на сайті фонду Stiftung Buchkunst, його організатора.
 
Головний

У боях під Бахмутом загинув культуролог і перекладач Євген Гулевич

У боях під Бахмутом 31 грудня 2022 року загинув редактор, перекладач та магістр культурології Євген Гулевич, якого донині вважали зниклим безвісти. Про це на своїй фейсбук-сторінці пові

Розпочато прийом творів на здобуття літературно-мистецької премії імені Миколи Томенка

Щорічна літературно-мистецька премія імені Миколи Томенка (далі – Премія) засновується Лип’янською сільською радою з метою пошанування талановитого поета, популяризації його творчості.

Премія є творч

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"