У Києві провели правозахисну акцію до Дня порожніх стільців

У Києві провели правозахисну акцію до Дня порожніх стільців

У столиці відбулася акція «Порожні стільці» на підтримку журналістів, письменників, митців та правозахисників, які зникли безвісти, ув’язнені чи перебувають у полоні через російсько-українську війну. Про це повідомили на сайті ПЕН.

Захід відбувся на Софійській площі, його організували Український ПЕН і Центр громадянських свобод.

 

Учасники встановили символічну інсталяцію з порожніх стільців, на яких розмістили імена ув’язнених, полонених і зниклих безвісти діячів. На частині стільців були таблички «Ім’я невідоме».

 

 

У події взяли участь рідні та друзі ув’язнених і зниклих безвісти, зокрема:

  • Марина Александрович, дружина поета Миколи Леоновича, який зник безвісти у квітні 2023 року;
  • Іван Андрусяк, друг поета Бориса Гуменюка, зниклого під Кліщіївкою у грудні 2022 року;
  • Оксана Михалевич, адвокатка журналіста Дмитра Хилюка, викраденого російськими військовими у березні 2022 року;
  • Олександра Баркова, сестра Богдана Зізи, художника із Криму, якого російська окупаційна влада в Криму незаконно засудила до 15 років позбавлення волі у червні 2023 року;
  • Оксана Стоміна, маріупольська поетка та громадська активістка, чий чоловік Дмитро Паскалов, один із захисників металургійного заводу «Азовсталь», перебуває в російському полоні з травня 2022 року;
  • Олена Цигіпа, дружина Сергія Цигіпи, письменника та журналіста з Нової Каховки, якого так званий «верховний суд республіки Крим» засудив до 13 років ув’язнення в колонії суворого режиму.

 

 

Колишні незаконно ув’язнені журналісти Людмила Гусейнова та Наріман Джелял, чиї імена раніше були на стільцях, цього разу взяли участь у події як гості.

 

«У кожного політв’язня чи полоненого свій пейзаж за вікном, іноді навіть його немає, бо в місці ув’язнення немає вікон. Полонених утримують у підвалах, де не можна ані почути зовнішній світ, ані вдихнути свіже повітря. Фокус життя, коли ти перебуваєш за ґратами, дуже звужується. Наглядачі максимально намагаються ізолювати людину від того, щоб до неї доходила бодай якась правдива інформація. Але буває так, що сила нашого прагнення і наше бажання передати хоча б вісточку до людини, пробивається крізь товсті метрові стіни російських таборів та в’язниць. Це надважливо робити», — сказав Наріман Джелял.

 

.

 

Акцію модерували виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен та менеджерка Центру громадянських свобод Наталія Ящук. Під час заходу також зачитали вірш Юлії Мусаковської «Біль — це шкіра моя» у межах кампанії «Тримайся! Тримаюсь», спрямованої на підтримку українців у російській неволі. Захід завершився хвилиною мовчання на знак пам’яті тих, кого війна росії проти України позбавила життя.

 

Як повідомлялося, інформаційну кампанію пам’яті митців, котрих забрала війна, проводили і в 2023 році.

 

У 2021 та 2022 роках Читомо та Український ПЕН реалізували медіапроєкт «Люди з порожніх стільців» (#EmptyChairPeople) – про авторів-політв’язнів України та світу.

 

 

Фото Євгенія Завгороднього надані PEN Ukraine.

Оригінал статті на Suspilne: У Києві провели правозахисну акцію до Дня порожніх стільців

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У Британії до бібліотеки повернули книжку Джорджа Орвелла через півстоліття

У Великій Британії до бібліотеки в місті Галл повернули роман Джорджа Орвелла, який мали віддати ще 50 років тому. Про це повідомляє BBC.
Примірник «Дороги на Віґан-Пірс» у твердій палі

В Івано-Франківську відбудеться презентація книжок про Роксолану

Кандидатка мистецтвознавства Олександра Шутко, володіючи турецькою мовою, на підставі османських архівних документів написала низку досліджень – «Роксолана: міфи та реалії» (вийшла 2017 року в стамбульсь

У столиці перейменують ще одну бібліотеку

У Києві перейменують бібліотеку ім. О. Герцена, що у Святошинському районі, на бібліотеку імені Сергія Вакулишина. Про це повідомили на сайті Київської міської ради.
Ця книгозбірня вход

Індія, Словаччина, Австрія, США: нові переклади за кордоном

Переклади творів чотирьох українських авторів вийшли чи невдовзі вийдуть друком за кордоном: Сергія Жадана й Анни Сєдих, Валеріана Підмогильного і Віктора Домонтовича.
Збірка вибраних в

Білоруським видавцям дозволили публікувати «Гаррі Поттера»

Білоруське видавництво «Янушкевіч», що працює в Польщі, отримало дозвіл від правовласників серії книжок Джоан Ролінґ про Гаррі Поттера. Про це повідомили на фейсбук-сторінці видавництва

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"