У вільний доступ виклали 41 документ зі справи Валер’яна Підмогильного

У вільний доступ виклали 41 документ зі справи Валер’яна Підмогильного

 У вільному доступі з’явилися матеріали з архівно-кримінальної справи письменника Валер’яна Підмогильного. Документи розмістили Центр Досліджень Визвольного Руху спільно з Архівом СБУ до 120-річчя автора.

 

До збірки увійшли:

 

  • протокол особистого обшуку письменника;
  • анкета обвинуваченого Валер’яна Підмогильного;
  • протоколи допиту про перебування у Німеччині та Чехії;
  • постанови про конфіскацію та знищення листування письменника;
  • ордери на обшук у квартирі Валер’яна Підмогильного та його арешт;
  • обвинувальний висновок, особливості діяльності, речові докази по справі учасників «Української комуністичної партії (боротьбистів)»;
  • протокол проведення «очної» ставки між Підмогильним та письменником Епіком;
  • документ про реабілітацію Валер’яна Підмогильного та 16-ти учасників «Української комуністичної партії (боротьбистів)» та інше.

 

Також до колекції ввійшли документи з Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва та особисті документи письменника з архівів, які зберігаються у родині нащадків його дружини.

Документи збірки містять згадки про тогочасний літературний процес та його діячів. Зокрема, в одному з протоколів допиту Валер’ян Підмогильний називає літературну організацію «МАРС» «пасивною та рихлою». В іншому протоколі містяться слова письменника про отриману від невідомого йому адресата з Німеччини бандероль з німецькомовним перекладом двох розділів роману «Місто».

У протоколі допиту 11 грудня 1934 року Валер’ян Підмогильний спростовує закиди НКВД про терористичну діяльність, завершуючи допит словами «Винним себе не визнаю». Однак рівно за місяць письменник «зізнається», що нібито вважає терор ефективним методом боротьби.

«Попри те, що ми, фактично, публікуємо матеріали про репресії культури, навіть через них видно, яким яскравим був мистецький процес того періоду», — говорить директорка Центру Анна Олійник.

 

Зауважимо, документи публікуються в рамках проєкту «Репресоване мистецтво. Національна культура очима КҐБ», який реалізує Центр досліджень визвольного руху з партнерами за підтримки Європейського Союзу за програмою House of Europe. Усі матеріали можна переглянути і завантажити на сайті «Електронний архів Українського визвольного руху».

 

Як відомо, Підмогильний Валер’ян Петрович (02.02.1901—03.11.1937) — прозаїк, перекладач. Був організатором і членом літературного угруповання «Ланка». Брав участь у літературній дискусії 1925 – 1928 років. 8 грудня 1934 заарештовано за приналежність до «групи письменників-націоналістів з терористичними настроями у ставленні до вождів партії». Розстріляний у 1937 році в урочищі Сандармох (нині – Республіка Карелія, РФ). Реабілітований 14 грудня 1956 за відсутністю складу злочину.

 

Нагадаємо, раніше у безкоштовному доступі з’явилися матеріали архівно-слідчої справи Василя Стуса.

 

Також Центр досліджень визвольного руху опублікував онлайн 35 документів з архівно-кримінальної справи засновника Української Гельсінської Групи Миколи Руденка.

 

Фото, текст: Центр досліджень визвольного руху 

Оригінал статті на Suspilne: У вільний доступ виклали 41 документ зі справи Валер’яна Підмогильного

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

До рейтингу найбагатших жінок США від Forbes увійшли дві письменниці 

Американський діловий журнал Forbes оголосив рейтинг 100 найбагатших жінок Америки, які досягли успіху самостійно.
 
Шостий рік поспіль його очолює дистриб’юторка будівельних матеріалів

У Будинку письменників відбувся урочистий захід, приурочений до Міжнародного дня захисту…

1 червня в Будинку письменників, у Києві, відбувся надважливий і символічний культурно-мистецький захід, присвячений Міжнародному дню захисту дітей.

Попри жахливу ніч обстрілів Києва, коли обезуміла

У Києві не можуть знести пам’ятник Пушкіну через його охоронний статус 

Київська міська рада підтримала петицію про демонтаж памʼятника російському поету Алєксандру Пушкіну в одному з районів столиці, але наразі не може його знести через охоронний статус. П

Переклади весни: чумні турецькі ночі, любов серед сельви й шведські вовки

П’ять місяців 2023 року з низкою гучних перекладів як художньої, так і нон-фікшн літератури, показали, що український книговидавничий ринок не здається, а продовжує боротись за читача,

У США вийшла збірка поезії про трагедію Бабиного Яру

Видавництво Українського наукового інституту Гарвардського університету випустило двомовну збірку Babyn Yar: Ukrainian Poets Respond («Бабин Яр: Відгук українських поетів»).
 
У книзі з

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"