У вільний доступ виклали архівні документи Майка Йогансена

У вільний доступ виклали архівні документи Майка Йогансена

Відскановані версії документів з архівно-кримінальної справи письменника Майка Йогансена виклали на сайті електронного архіву Українського визвольного руху. Про це повідомив Центр досліджень визвольного руху.

Колекцію з понад сорока документів про репресованого письменника опублікували на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху за підтримки Українського культурного фонду. До неї увійшли:

 

  • ордер на проведення обшуку та арешт Майка Йогансена;
  • анкета арештованого письменника;
  • протоколи обшуків та квитанція з переліком речей арештованого;
  • протоколи допитів письменника, свідків та протоколи очної ставки;
  • обвинувальний висновок у справі митця;
  • довідка про виконання вироку (розстрілу) Йогансена;
  • лист Юрія Смолича та Олеся Гончара прокуророві УССР з проханням розглянути питання щодо
  • реабілітації Майка Йогансена;
  • протокол допиту свідків, зокрема Юрія Смолича про Йогансена;
  • визначення про скасування вироку і закриття справи Майка Йогансена у зв’язку відсутністю складу злочину тощо.

У серпні 1937 року НКВС звинуватив Майка Йогансена у діяльності в українській націоналістично-терористичній організації, що планувала вбити керівників партії.

 

«На одному з допитів Йогансен «зізнався», що намагався потрапити в українські націоналістичні кола, зокрема познайомитися з літературним критиком Сергієм Єфремовим. Їхня зустріч відбулась на засіданні Всеукраїнської правописної комісії, де поет вручив Єфремову свою книжку, на якій останній зробив напис: «Якщо Йогансен рідниться з Україною, то значить, що українська нація здобула славу». За свідченням поета, переїзд у будинок «Слово» сприяв його зближенню з українськими націоналістами», − зауважили історики.

 

В обвинувальному висновку у справі Майка Йогансена записали: обвинувачений повністю визнав свою провину. 27 жовтня 1937 року письменника розстріляли у Києві. У березні 1958 року справу Йогансена припинили за відсутністю складу злочину.

 

«Встановлено, що Йогансен засуджений необґрунтовано, оскільки матеріали, що були покладені в основу обвинувального вироку під час перевірки не підтвердилися», — записала у висновку Військова прокуратура.

 

Майк Йогансен (псевдонім Михайла Гервасійовича Йогансена) (1895-1937) − український письменник, перекладач, лінгвіст, критик доби «Розстріляного відродження». Один із засновників літературного об’єднання ВАПЛІТЕ, був членом спілки пролетарських письменників «Гарт», членом Спілки радянських письменників України.

 

Електронний архів (avr.org.ua) — сервіс відкритого онлайн доступу до повнотекстових копій архівних матеріалів. Його веде Центр досліджень визвольного руху за підтримки партнерів. Тут у вільному доступі та у високій якості публікуються документи про український визвольний рух, матеріали з архівів КДБ та інші тематичні колекції, присвячені історії ХХ століття.

 

Нагадаємо, раніше у вільний доступ виклали архівні документи про масовий терор щодо «Розстріляного відродження», серед яких ті, що стосуються Миколи Зерова, Василя Чечвянського.

Оригінал статті на Suspilne: У вільний доступ виклали архівні документи Майка Йогансена

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Склали перелік письменників і перекладачів, загиблих через російсько-українську війну

Письменниця, парамедикиня добровольчого медичного батальйону «Госпітальєри» Олена Герасим’юк уклала список письменників та перекладачів, які загинули або померли через війну росії проти

У мережі стверджують, що в росії перевидадуть книжку української письменниці Наталії Щерби

Як повідомила на своїй фейсбук-сторінці письменниця Оля Русіна, російський книжковий блог анонсував перевидання серії «Часодії» української підліткової фентезі-письменниці Наталії Щерби

НАДРУКОВАНЕ ЧИСЛО 11 (355, листопад 2023) «УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРНОЇ ГАЗЕТИ»

Мотто номера: «ГАРАНТІЯ МИРУ: ЗАКОПАТИ СОКИРУ ВІЙНИ РАЗОМ З ВОРОГОМ» (Станіслав Єжи ЛЄЦ)З матеріалами газети можна ознайомитися на сайті litgazeta.com.uaПередплатіть «Українську літературну газету» на 2

У Києві презентували інформаційний курс «ГУЛАГ. Історія боротьби»

У столиці презентували інформаційний курс «ГУЛАГ. Історія боротьби», в рамках якого показали короткометражний документальний фільм про історії ув’язнених людей, які попри все не припиняли боротьбу та пі

Професори провідних ВНЗ світу збирають на систему «Безпечне небо» для України

Один з амбасадорів фандрейзингової платформи UNITED24 Тімоті Снайдер разом з чотирма колегами-професорами з різних університетів проводить збір коштів на систему ідентифікації повітряни

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"