У Бухаресті культурний захід присвятили 120-річчю українського письменника і педагога Дениса…

У Бухаресті культурний захід присвятили 120-річчю українського письменника і педагога Дениса…

Про життєвий і творчий шлях українського письменника, перекладача, фольклориста та педагога Румунії Дениса Онищука говорили на культурному заході в Бухаресті з нагоди 120-річчя від дня народження діяча.

Про це повідомляється на сторінці Союзу українців Румунії (СУР) в Фейсбуці, передає Укрінформ.

Захід провела Комісія з питань культури Союзу українців Румунії 6-7 лютого.

У суботу, 6 лютого, голова Бухарестської філії СУР Михайло Трайста та внук письменника Еміліян Онищук представили доповіді про життєвий і творчий шлях Дениса Онищука та прочитали його вірші у румунському перекладі видатного українського поета, прозаїка, публіциста, громадського діяча в Румунії Степана Ткачука.

З концертом народних пісень виступив Дан Васілеску. У рамках заходу відбулась також презентація роману «Конокрадська честь» Михайла Гафії Трайсти у перекладі на румунську мову Лариси Михаєли Іспас.

У неділю, 7 лютого, у Бухарестській українській церкві було відслужено поминальну панахиду за Онищуком, після чого відбулась друга частина культурного заходу, присвяченого українському письменнику.

Іван Робчук, Ярослава Колотило, Еміліян Онищук та Михайло Трайста розповіли про роль Дениса Онищука у розвитку української літератури в Румунії. З цієї нагоди було представлено два відеоролики про життя письменника.

У заході взяли участь члени Бухарестської філії СУР, друзі організації, журналісти, cтуденти, представники Спілки письменників Румунії.

Як зазначається, Денис Онищук народився 20 січня 1901 року в селі Дорошівці Чернівецької області. Закінчив початкову школу в селі Кліводин, потім середню школу в Кіцмані. Випускник Бухарестського інституту фізичного виховання та спорту, по закінченні якого з 1927-го року вчителював у різних містах: Фелтічень, Бельць, Роман, Хотин, Cігету-Мармацієй. Після виходу на пенсію оселився в Гура-Гуморулуй Сучавського повіту.

Перші друковані сатирично-гумористичні твори Онищука з’явилися в гумористичній газеті «Щипавка», яка виходила в Чернівцях. У 1920-1930 роки письменник активно співробітничав із чернівецькими часописами «Рідний край», «Будяк», «Самостійна думка», «Час», «Рада», «Українська ластівка», а також з українським журналом «Гей руп», що виходив у Бухаресті.

Переклав на румунську мову вірші Тараса Шевченка та Івана Франка. Завдяки Онищуку український читач дістав змогу познайомитися з творами румунських класиків Джорджа Кошбука, Йона Луки Караджале, Джордже Топирчану, Тудора Аргезі та Міхая Емінеску.

Протягом тривалого часу Онищук присвятив себе збиранню українського фольклору Румунії. Частина зібраного ним на півночі Молдови матеріалу вийшла 1976 року окремою книжкою «Народ скаже – як зав’яже». У 1965 році в Бухаресті вийшла єдина прижиттєва книжка Онищука – збірка «Полин і мед». Посмертно у 2008 році в Чернівцях вийшла його автобіографічна повість «На шляху життя», а в 2013 році в Чернівцях вийшла у світ мемуарна проза «Спомини».

Помер письменник 9 травня 1975 року в м. Гура-Гуморулуй.

Фото: Uniunea Ucrainenilor din România Cоюз Українців Румунії

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: У Бухаресті культурний захід присвятили 120-річчю українського письменника і педагога Дениса…

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Найбільше українці скаржаться на російську мову на сайтах

За 5 місяців 2023 року на адресу уповноваженого із захисту державної мови надійшло 1650 звернень громадян про порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови

Книжковий Арсенал-2023 оголосив програму

Оголосили програму XI Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал». Її розмістили на офіційному сайті фестивалю.
Одинадцятий Книжковий Арсенал (КА) відбудеться 22-25 червня. До програми ф

У музеї Булгакова не відмиватимуть облиту фарбою меморіальну табличку

Наприкінці травня київський музей Міхаїла Булгакова оновив меморіальну табличку з барельєфом російського письменника, яку невідомі облили червоною фарбою. Музей вирішив зберегти дошку «

Андрій Содомора. Дружба

Хай знає тиран собі на біду,

Що друга я зроду не підведу,

Нехай довершить свою пімсту,

Та ціну складе побратимству.

Ці рядки – з поезії Фрідріха Шіллера «Зарука» (die Bürgschaft) у перекладі

Пішов з життя ілюстратор Олександр Міхнушев

На 68-му році життя помер відомий український ілюстратор, графік, карикатурист Олександр Міхнушев. Про це у фейсбуці повідомила палеогеографиня Наталя Герасименко.
«Пам’ятаю його у 80-і

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"