Українці діляться книжками, які допомагають триматися

Українці діляться книжками, які допомагають триматися

Українські читачі, діячі й діячки культури поділилися книжками, які свого часу допомогли їм або врятувалися від чогось. Переліком видань вони поділилися у коментарях до фейсбук-допису письменниці Богдани Матіяш.

 

Перелік книжок із коментарями людей, що про них написали:

 

  1. Анатолій Дністровий — оповідання Іцхака Башевіса-Зінгера. «Рятував мене у “темні миті”.»
  2. Отар Довженко — «Чорний замок Ольшанський»/«Дике полювання короля Стаха» Уладзіміра Караткевіча. «Ризикую бути сприйнятим за плагіатора після комента Сяргей Прылуцкі, але «Чорний замок Ольшанський»/ «Дике полювання короля Стаха» Караткевіча. В українському перекладі. Трапилася під час дуже важких подій у житті 25 років тому і в поєднанні з буттям на самоті на природі змусила мобілізуватися на зміни в житті власноруч, у які я до того не вірив.»
  3. Ія Ківа — «Beloved» Тоні Моріссона.
  4. Лариса Бабій— «The Ambassador of the Dead» Аскольда Мельничука. «Є! Ханна Арендт, Аристотель. The Ambassador of the Dead by Askold Melnyczuk. Рідко зустрічаю книжку з якою в мене НЕ виникає якісь прозріння / відкриття / глибока розмова. Є ще книжки-друзі, які незважаючи на те, що це слова надруковані на папері, мене підтримують, щось підказують, просто живуть поруч. Зараз це “Вірші з бійниці” Максима Кривцова. І нещодавно “Мисливці за щастям” мене підштовхнуло до рішучої дії. Висновок: книжки — як люди і коли зустрічаєш їх вчасно і надаєш відповідної уваги то і отримуєш від них те, що тобі потрібно).»
  5. Катерина Гончарова — Казки. «Мене рятують казки, що читаю дітям перед сном. Немає кращої терапії від будь-яких негараздів.»
  6. Таня Вахненко — «Людина у пошуках сенсу» Віктора Франкла. «Віктор Франкл, Людина у пошуках сенсу. Український переклад. Витягнула з втрати і додала фокус на життя. За кілька місяців до війни і на початку війни “Вибір” (Еви Егер).»
  7. Антонія-Зоряна Шелепило — «Вінні-Пух» Алана Мілна, «Тореадори з Васюківки» Всеволода Нестайка, «Маленький принц» Антуана де Сент-Екзюпері. «Дитяча література дуже помічна у важких періодах.»
  8. Іванна Заремба — «Дім, який ти любила, мамо» Надійки Гербіш. «Нещодавно на день народження донька зробила мені несподіваний подарунок. Це книга Надійки Гербіш (навіть з вітанням від авторки, які я читала із сльозами на очах, так це було несподівано і так приємно) «Дім, який ти любила, мамо.» Сказати, що я її читала, мабуть, буде не вірно сказано, я її смакувала: де терпко, де солоно, а десь і зовсім гірко. Мама, яка втратила сина, і я мама, у якої син зник на війні. Однакові переживання, однакові почуття. Пережила все разом з героїнею книги. Пропоную до прочитання.»
  9. Олександр Михельсон — «Ми, потонулі» Карстена Єнсена. «Та блін… Десятків зо три. Остання — “Ми, потонулі” Карстена Єнсена (на жаль, надибав тільки російською, і то випадково, в бібліотеці рехабу).»
  10. Iryna Zhmurko — «Цинамонові крамниці» Бруно Шульца, «Твої улюблені пси та інші звірі» Богдани Матіяш, «Листи Різдвяного Діда» Толкіна. «Книги, які ведуть у чудесні книжкові мандри: Бруно Шульц “Цинамонові крамниці”, Богдана Матіяш “Твої улюблені пси та інші звірі”, Толкін “Листи Різдвяного Діда”.»
  1. Діана Клочко — «Київський Псалтир 1397 р.», «Винарні» Ігоря Померанцева. «Дві книжки, що змінили життя: Київський Псалтир 1397 р. і “Винарні” Ігоря Померанцева. У якомусь сенсі й рятували, хоч у фатальний спосіб.»
  2. Артем Катерина — «Казки Різдва». «Напередодні Різдва пʼять років тому, несподівано отримала у подарунок Вашу книгу “Казки Різдва” і для мене це стало своєрідним сигналом, що я на правильному шляху у пошуках важливої для мене людини. Пишаюсь, що мала радість бути ученицею Вашої мами, Марії Петрівни. А Вашу книгу тепер завжди читаємо взимку, щоб підтримувати віру в Різдвяне диво.»
  3. Віталіна Макарик — «Дім для Дома» Вікторії Амеліної. «”Дім для Дома”. Відкрила мені нову оптику і бачення світу, і письма, надихнула на творчий проєкт, який зокрема допоміг мені вигребти у важкий для мене час. Безмірно вдячна Віці за цю книжку.»
  4. Olena Stepanenko — «Діалоги з янголом» Гіти Маляс. «Діалоги з янголом Гіти Маляс. Про життя і смерть в гетто в Угорщині. Але більше, ніж про це.»
  5. Olya Renn — «Вибір» Едіт Егер. «Не буду оригінальною: Едіт Еґер “Вибір” в часі великої війни, допомогла просто обрати жити далі і підказала як.»
  6. Любов Долик — «Польові дослідження з укранського сексу» Оксани Забужко. «Оксана Забужко. “Польові дослідження…” Просто зламала мої страхи і вивела мене на світло, дала повірити в себе і знайти себе справжню. Дуже вдячна, дорога пані Оксано !!!»
  7. Тетяна Вергелес — «Природа всіх речей» Елізабет Гілберт.
  8. Наталка Малетич — «Вибір» Едіт Егер, «Сад Гетсиманський» Івана Багряного, «Як любити дітей» Януша Корчака. «Едіт Егер “Вибір”. Читала в стані депресії, торкало і допомагало. Ще дві, що сильно вплинули на мене, то “Сад Гетсиманський” Івана Багряного і “Як любити дітей” Януша Корчака.»
  9. Оксана Придатко — «Вибір» Едіт Егер. «Едіт Еґер “Вибір”. Мене врятувала від невимовного відчуття горя та величезного суму після смерті мами.»
  10. Мар’яна Вербовська-Тузяк — «Вдивляючись у сонце, долаючи страх смерті» Ірвіна Ялома.
  1. Nina Datsenko-Salo — «Сад Гетсиманський» Івана Багряного. «”Сад Гетсиманський” Багряного в часи, коли вже дно.»
  2. Катерина Борисенко — «Розмова п’яти подорожніх про щастя» Григорія Сковороди, «Хмари» Івана Нечуя-Левицького. «”Розмова п’яти подорожніх про щастя” Сковороди часто допомагала, а після початку великої війни, коли кілька місяців нічого читати не могла, перше, що захотілося взяти й перечитати, це “Хмари” Нечуя-Левицького.»
  3. Oksana Forostyna — «Нічого правдивого й усе можливо» Пітера Померанцева, «Patrons of History» Лонгіни Якубовської. «Обидві буквально рятували душу.»
  4. Наталя Гнатюк — «Ісус промовляє до тебе», «Ісус назавжди» Сари Янг.
  5. Tetiana Ka — «Парфюмер» Патріка Зюскінда.  «Парфюмер — взагалі відкрило очі на багато чого.»
  6. Yarsi Kreshana — «Час для Бога» Жака Філіпа. «Допомогло вийти з величезної духовної кризи і заплутаності. Тепер всім дарую цю книжку при нагоді.»
  7. Віталій Ковальчук — «Шлях до фінансової свободи» Бодо Шефера, «Легкий спосіб кинути палити» Аллена Карра, «Наодинці з собою» Марка Аврелія. «Три книжки, які практично і кардинально вплинули.»
  8. Остап Кривдик — «Людина в пошуках сенсу» Віктора Франкла. «Франкл, Людина в пошуках сенсу (московське видання 1990-го, його лекції в МГУ). 2002-й, літо, мій вступ в Могилянку.»
  9. Ольга Ткаченко — «Мужність бути» Пола Тілліха, «Тисячоликий герой» Джозефа Кемпбелла, «Camera Lucida» Ролана Барта. «Час від часу я повертаюся до “Мужності бути” Тілліха, колись давно його видали в Дух і літера, мені у дуже складні моменти ця книга допомагає розкласти на складові свої страхи, тривогу чи погані відчуття. Бруно Шульц якось почав містично перегукуватися з моїми думками і подіями в житті, наче відповідаючи: так я зрозуміла, що думаю не туди, бо відповіді мене не влаштовували. Ще колись давно у мене був дивний досвід із “Camera Lucida” Ролана Барта. Читала і в якийсь момент почала розуміти її краще, наче пазли складалися, і було якесь різке відчуття, наче я стелю свого розуміння пробила, наче книжка інформацією на мене замахнулася — я аж відскочила. Книжка формально про фотографію, але насправді про життя і смерть, з якими та має справу.»
  10. Оксана Вербовецька — «Історія однієї душі» св. Терези від Дитятка Ісуса. «20 років тому практично змінила мій погляд і підхід до життя.»
  1. Галина Мельник — «Чому варто мати надію» Хосе Луїса Мартіна Дескальсо, «Планета людей» Антуана де Сент-Екзюпері.
  2. Світлана Борщ — «Особняк» Вільяма Фолкнера. «У перші два місяці війни читала “Особняк” Фолкнера. Це заспокоювало.»
  3. Оксана Неживенко — «Вибір» Едіт Егер. «З останнього — “Вибір” Еґер.»
  4. Андрій Андрійчук — «Чому він це робить?» Лунди Банкрофта.
  5. Анастасія Бачук — «Жінка у Берліні» Марти Гіллерс. «Дала мені сили пережити початок повномасштабки.»
  6. Ганна Аргірова — «Мати чи бути» Еріка Фромма. «Колись допомогла відправитися у бажану мандрівку до Патагонії.»
  7. Наталія Міняйло — Книжки Макса Кідрука та Сергія Жадана. «Мене якось витягнули з депресії після смерті мами книжки про подорожі Макса Кідрука і книги Сергія Жадана. Вони мене відволікали дуже сильно, щоб я не думала весь час про смерть.»
  8. Христина Соломахіна — «Ботакє» Тараса Прохаська. «Ботакє, Прохаська — те красиве добротне видання. Сама назва готова замінити сеанс психотерапії;) Бо так є. Де б я не була, ця книга має бути на моїй полиці.»
  9. Олена Карпенко — «Women Who Love Psychopaths» Сандри Браун. «Книга, яка у прямому сенсі врятувала мені, тоді вагітній, життя. Власне, два життя.»
  10. Ольга Шеремет — «Розмови з Богом» Ніла Дональда Волша. «Твої “Розмови з Богом” в один дуже складний період у житті були мені дуже помічними.»
  1. Христина Козловська — «Ще одна молитва» Яна Твардовського.
  2. Xrystyna Vasylivna — «Хижа» Вільяма Пола Янга.
  3. Анна Багряна — «Тибетська книга мертвих».
  4. Софія Кочмар — «Жінки, що кохають до нестями».
  5. Daryna Popil — «Жінки, що біжать з вовками» Каміли Пінколи Естес, мемуари Метью Перрі, «Вибір» Едіт Егер.
  6. Катерина Щадило — «Біблія», «Сад Гетсиманський» Івана Багряного, «За стіною».
  7. Оля Матвійчук — «Переландра» К. С. Люїса. «Переландра К. Люїса стала для моєї душі неймовірним переворотом».
  8. Олександр Букатюк — «Вибране» Григорія Сковороди, «Ісус живий» о. Емільяна Тардіфа, «Кобзар» Тараса Шевченка. «Вибране Сковороди, а після неї по новому читалася Біблія) далі усіх не пригадаю, мабуть, “Ісус живий” о. Емільяна Тардіфа. А, ще в дитинстві ДУЖЕ хотів книжку, а потім ще і ще, і спочатку це були казки, а потім в 12 років величезний Кобзар з геніальними ілюстраціями.»
  9. Kateryna Moskalenko — «Святе Письмо». «Святе Письмо впливало і впливає найбільше. Змінювало і змінює найбільше. Допомагає, зміцнює і підтримує.»
  10. Tata Rivna — Твори Борхеса, Ремарка, Кафки, скандинавський, грецький, німецький епос, «Калевала», перські та японські казки. «Я думаю, що це були Борхес та Ремарк. Можливо, ще Кафка. І казки, особливо епос, скандинавський, грецький, німецький, частково англійський, фінська Калєвала, казки, особливо перські, японські.»
  1. Олена Шарговська — «Людина в пошуках справжнього сенсу» Віктора Франкла, «Опівнічна бібліотека» Метта Гейґа. «Людина в пошуках справжнього сенсу Франкла. Власне, вона під те і “заточена”, і спрацювала як задумано — поскладала мізки на якийсь час. Опівнічна бібліотека Гейґа — була під рукою в момент важкого вибору, і допомогла його зробити (не факт, що правильний, але вона власне про те: що наші вибори — це дещо самоцінне, їхню правильність ми навряд за життя зможемо оцінити).»
  2. Maryana Lelyk — «Дорога Святого Якова».
  3. Наталка Позняк — «Вогнесміх» Олеся Бердника.
  4. Margarita Yegorchenko — «Сіддхартха» Германа Гессе, «Майстер і Маргарита» Михайла Булгакова. «Гессе “Сіддхартха”. Колись дуже мене підтримав цей твір у важкий момент. “Майстер і Маргарита” Булгакова теж, але трохи з іншого боку.»
  5. Julia Shutenko — «Наслідування Христа» Фоми Кемпійського, «Знедолені» Віктора Гюго, «Нестерпна легкість буття» Мілана Кундери. «Кожна з книжок на різному життєвому етапі вплинули і допомогли.»
  6. Олексій Власов — «Святе Письмо».
  7. Tetiana Ka — «Gone with the Wind» Маргарет Мітчелл. «Gone with the Wind — в свій час дав зрозуміти, що усе можна пережити й вирішити, немає безвиході, є рішення, які нам не подобаються, але можна змінити своє ставлення.»
  8. Наталія Юхно — «Осінь в Пекіні» Бориса Віана. «Борис Віан “Осінь в Пекіні” — повернула адекватність, а з ним і почуття гумору.»
  9. Maryna Caro — «Історія однієї душі» св. Терезки, «Музей покинутих секретів» Оксани Забужко, цикл про Відьмака Анджея Сапковського, «Жінки, що біжать з вовками» Каміли Пінколи Естес. «Історія однієї душі св. Терезки привела до віри. “Музей покинутих секретів” спонукав вивчати історію. Цикл про Відьмака Сапковського дуже розкрив стосунки з чоловіком. “Жінки, що біжать з вовками” — це книжка сили.»
  10. Марина Довженко — «Старі люди» Софії Андрухович. «”Старі люди” Софії Андрухович. Це мій текст сили. Досі не можу зрозуміти, чому.»
  1. Любов Крипник — «Польові дослідження з українського сексу» Оксани Забужко. «Був момент перед захистом дисертації з “Польовими дослідженнями…” Забужко.»
  2. Анничка Федунь — «Вибір» Едіт Егер, романи Агати Крісті, написані під псевдонімом, такі як «Хліб велетнів», «Тягар любові», «Дочка є дочка». «”Вибір” Едіт Егер, романи Агати Крісті, які вона писала під псевдонімом. І всі детективи Агати Крісті. Читала після втрати Фаустинки і перечитувала після втрати Якова. Обидва рази допомагали відключити всі думки в голові. І цей час був для мене рятівним у ті дні… Вона майстерно вміла описувати стосунки між людьми.»
  3. Yaryna Matvijiv — «Степовий вовк» Германа Гессе, «Музей покинутих секретів» Оксани Забужко, «Велика ілюзія» Мікі Валтарі.
  4. Liudmyla Taran — «Степовий вовк» Германа Гессе. «Від осінніх депресій майже щороку перечитую “Степового вовка” Гессе.»
  5. Vira Baldyniuk — «Татарська пустеля» Діно Буццаті. «”Татарська пустеля” Буццаті, цю книжку колись дав мені покійний друг і викладач. Мені тоді якось було особливо важливо усвідомити марність життя-як-очікування, як затяжної чернетки.»
  6. Марина Єщенко — «Сині етюди» Миколи Хвильового. «”Сині етюди” Миколи Хвильового. Я на другому курсі захворіла, не розуміла, що зі мною, і, як у будь-якій кризовій ситуації, поїхала додому. Пам’ятаю, я їхала з упевненістю, що я їду вмирати. У мене полопалися капіляри очей, тож я мала не просто жахливий, а моторошно жахливий вигляд. Виявилося, що в мене краснуха (аха!) і мене ізолювали в залі. А там були шафи з книгами. Мама заборонила мені читати, бо ж очі і так постраждали, але я знайшла першу-ліпшу книжку (“Сині етюди”) і взялася за читання. Не знаю, чи то так моя прощальна зі світом налаштованість уплинула, та книжка неймовірно зайшла. Опісля я її перечитувала понад 50 разів, і щоразу знаходила нові сенси. Вона мені про життя.»
  7. Людмила Устенко — «Казки П’ятинки» Дзвінки Матіяш, «Родаки» Дмитра Кешелі. «Терапевтична, добра “Казки П’ятинки” Дзвінки Матіяш. Шкода, що немає перевидання. Усі вікові категорії знаходять для себе в ній зцілення. Також триматися допомогла “Родаки” Дмитра Кешелі.»
  8. Назар Іллюк — «Філософія самотності». «Дуже допомогла книга: “Філософія самотності”.»
  9. Таня Павліченко — «69 спецій для серця» Андрія Гудими. «З останнього — це “69 спецій для серця” Андрія Гудими. Книжка, яка в дуже потрібний момент стала підтримкою і розрадою, якої не отримувала вже давно.»
  10. Альона Майб — «Розмови з Богом» Ніла Дональда Волша. «Як дивовижно доречно зустрілося це питання саме від Вас, бо для мене “Розмови з Богом” і свого часу і дотепер є саме такою особливою книжкою».
  1. Ірина Мельник-Демченко — «Польові дослідження з українського сексу» Оксани Забужко. «Коли прочитала — зрозуміла, що наша література не лише про сльози, безсилля і вічно стражденних селян. І що вона може бути такою живою, актуальною. А потім пішли інші гарні відкриття.»
  2. Iryna Shlepnina — «Вибір» Едіт Егер.
  3. Yulita Ran — «Шлях митця» Джулії Кемерон, «Жінки, що біжать з вовками» Каміли Пінколи Естес.
  4. Iryna Pawłowska — Твори Віктора Франкла, Дзвінки Матіяш, Юрія Покальчука, Кузьми Скрябіна, Олеся Гончара, Павла Загребельного. «Віктор Франкл, Дзвінка Матіяш, Юрій Покальчук, Кузьма (підняв настрій). Олесь Гончар, Павло Загребельний.»
  5. Ольга Ткаченко — «Щоденник Мавки» Дари Корній. «Колись “Щоденник Мавки” Дара Корній я читала в складній сімейній ситуації. Постійні конфлікти. Книга дала мені надію на порятунок мого власного Я… Поступово тривалий час я шукала рішення і врешті змінила ситуацію.»
  6. Iryna Friedrich — Збірки афоризмів видатних мислителів. «Все життя “лікуюся” книжками. Найкращі порадники й антидепресанти. Часто рятували всілякі збірки афоризмів видатних мислителів.»
  7. Софія Дячківська — «Сараєво для початківців» Озрена Кебо. «”Сараєво для початківців” дала ґрунт під ноги на початку повномасштабного.»
  8. Stanislav Turina — «Моє життя» Марка Шагала, «Сіддхартха» Германа Гессе. «”Моє життя” Марка Шагала десь створило певні принципи життя колись. І “Сіддхартха” Германа Гессе, “Сіддхартха” відкрило певне бачення життя, яке зі мною досі.»
  9. Олександр Северин — «Спогади командарма» Михайла Омеляновича-Павленка. «Про те, що перемагає найвпертіший, що “перетерпівий до кінця спасен буде” і що нема такої ситуації, з якої не можна б вийти з честю.»

 

Найчастіше українці згадували:

  • «Вибір» Едіт Егер — 9 разів;
  • «Польові дослідження з українського сексу» Оксани Забужко — 4 згадки;
  • «Степовий вовк» Германа Гессе — 3 разів;
  • «Людина у пошуках сенсу» Віктора Франкла — 3 рази;
  • «Жінки, що біжать з вовками» Каміли Пінколи Естес — 2 згадки.

 

 

Чільне зображення: Читомо

Оригінал статті на Suspilne: Українці діляться книжками, які допомагають триматися

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

У Британії до бібліотеки повернули книжку Джорджа Орвелла через півстоліття

У Великій Британії до бібліотеки в місті Галл повернули роман Джорджа Орвелла, який мали віддати ще 50 років тому. Про це повідомляє BBC.
Примірник «Дороги на Віґан-Пірс» у твердій палі

В Івано-Франківську відбудеться презентація книжок про Роксолану

Кандидатка мистецтвознавства Олександра Шутко, володіючи турецькою мовою, на підставі османських архівних документів написала низку досліджень – «Роксолана: міфи та реалії» (вийшла 2017 року в стамбульсь

У столиці перейменують ще одну бібліотеку

У Києві перейменують бібліотеку ім. О. Герцена, що у Святошинському районі, на бібліотеку імені Сергія Вакулишина. Про це повідомили на сайті Київської міської ради.
Ця книгозбірня вход

Індія, Словаччина, Австрія, США: нові переклади за кордоном

Переклади творів чотирьох українських авторів вийшли чи невдовзі вийдуть друком за кордоном: Сергія Жадана й Анни Сєдих, Валеріана Підмогильного і Віктора Домонтовича.
Збірка вибраних в

Білоруським видавцям дозволили публікувати «Гаррі Поттера»

Білоруське видавництво «Янушкевіч», що працює в Польщі, отримало дозвіл від правовласників серії книжок Джоан Ролінґ про Гаррі Поттера. Про це повідомили на фейсбук-сторінці видавництва

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"