ТОРКНУТИСЯ ТАЄМНИЦІ: РЕЦЕНЗІЯ НА РОМАН ВОЛОДИМИРА ЄШКІЛЄВА «КАЇН»

ТОРКНУТИСЯ ТАЄМНИЦІ: РЕЦЕНЗІЯ НА РОМАН ВОЛОДИМИРА ЄШКІЛЄВА «КАЇН»

Вона піднесла руки до Неба. Знала, що є продовжувачкою роду.

Була молодою, переповненою хтивою чуттєвістю тіла, світлом нестримної думки та тьмяним баченням глибин підземних. Обраною серед інших земних творінь, наближеною до Богів. Але залишалася людиною…

…і я відчув себе криптографом, який, відшукуючи у старовинних таблицях потрібні схеми, намагається зрозуміти пастки збудованих ритуалів, осягнути глибінь хитросплетінь авантюрників і політиків, відшукати кого в плині історичному більше: перших чи других? А може, їх порівну? Чи й узагалі: авантюрники і політикани — одне й те саме?

Новий роман Володимира Єшкілєва «Каїн» (Х.: Фоліо, 2020), другий із задуманої трилогії «Прокляті гетьмани», являє нам Павла Тетерю-Мошковського, гетьмана Війська Запорозького, голову козацької держави Правобережної України у 1663-1665 роках. За всіх позитивів та негативів головного очільника роману, він не є поодинокою фігурою, на якій зосереджено погляд автора.

Поруч люди, а відтак — вихори бажань, сонми задоволень, калейдоскопи інтриг. Шпигуни і куртизанки, циркові акторки і куртуазні патронеси — усі в пошуках кохання чи бодай безумної втіхи у будь-який доступний уяві спосіб.

Навколо вирує безмір пристрастей, точиться боротьба між Європою та Османською імперією за володіння світом; між духовними практиками — християнством та ісламом. Опліч із великими гравцями на планах історії виринає незрозумілий, загадковий, згаданий у розмовах сучасників як «сарматський» — край із назвою Україна.

І саме цим безмежним степам, порізаним притишеними плавнями та упокоєним прадавніми курганами, випадає честь козирної карти у довічних політичних протистояннях. А ще — народити світові продовжувача роду таємного, гнаного тисячоліттями дорогами темряви, але при тому могутнього, непорушного братства послідовників Каїна.

У безладі державотворення, у постійно-хижому маренні владою творилася століттями і формувалася до сьогодні наша країна. Будь-який вибір несе за собою наслідки — і не завжди радісні, омріяні чи бодай корисні.

Кожен гетьман разом із владною булавою спричиняється до кари за свої вчинки, за дії «за» і «проти» свого народу. У Павла Тетері був свій шанс залишитися в історії України. На скільки він його зумів використати, судити вже нам, що пройшли крізь плин часу.

Роман «Каїн» — крок у пізнанні минулого, довічної парадигми у розкритті нашого місця в історичному контексті. Так, ані у ХVII столітті, ні сьогодні ми не є головними у творенні стратегічних напрямків історії, але завжди залишаємося необхідними для загальної рівноваги.

Коли ж торкаємося речей потойбічних, то тут не знаходимо рівних, бо сутність давніх ритуалів закладена до нашого генетичного коду, а бажання їх пізнати — частина нашого буття. Знаємо, що земля, на якій живемо, повниться багатьма загадками; прийде час — і таїни відкриються. Для нас. І тоді…

А поки що — важливо просто прочитати роман «Каїн» про згірклу долю гетьмана Павла Тетері; роман, творений рукою та розумом Володимира Єшкілєва.

Сергій ГРАБАР

Джерело: umoloda.kyiv.ua.

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: ТОРКНУТИСЯ ТАЄМНИЦІ: РЕЦЕНЗІЯ НА РОМАН ВОЛОДИМИРА ЄШКІЛЄВА «КАЇН»

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Лондонський ярмарок назвав фіналістів премії International Excellence Awards-2023

Лондонський книжковий ярмарок оголосив фіналістів премії International Excellence Awards 2023 року. Про це повідомляється на офіційному сайті London Book Fair.
 
Премії International Ex

В Ужгороді показали виставу «Маріупольська драма» до річниці бомбардування росіянами театру…

Виставу «Маріупольська драма» зіграли в Ужгороді артисти Донецького академічного обласного драматичного театру міста Маріуполь. Зробили це до річниці бомбардування їхнього театру російськими військовими

Як розповідати історії: поради з книжки Крістофера Воґлера «Подорож письменника»

Крістофер Воґлер. Подорож письменника – ArtHuss, 2023 – 520 с.
 
Незабаром у видавництві ArtHuss вийде книжка «Подорож письменника», в основу якої лягли теорії міфолога Джозефа Кемпбелл

У США збирають гроші на купівлю будинку Джона Стейнбека

Американські книгорозповсюджувачі, письменники та читачі збирають кошти, щоб придбати літній будинок Джона Стейнбека, лауреата Нобелівської премії з літератури 1962 року, одного з класи

В росії поетів судитимуть за антивоєнні вірші: деталі

Наприкінці вересня минулого року, незабаром після оголошення в рф «часткової мобілізації», на Тріумфальній площі у москві пройшли «антимобілізаційні» «Маяковські читання». 

Кількох учасників поетично

Перейти до блогу

Нові автори

Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Софія Заяць

Мій роман піднімає декілька тем: 1 Тема сексуальних домагань , через чоловіків і призму винуватий сам. 2 Ціна людського життя. 3 Тема технологій за якими люди не бачать людей. В мому фентезі є 4 основних легенди які формують його кістяк. 1 Мору (малі деталі є в Арці Істина ангела , один з найулюбленіших персонажів бо […]

Тоня Твіст

м. Київ Письменниця, перекладачка, авторка освітніх програм в «Lucky Academy». Пише для дітей та дорослих. Також пише детективи. Випускниця літературних шкіл, курсів та академії детектива. Публікується під псевдонімом в різних літературних журналах та збірниках. Лавреатка та фіналістка багатьох літературних конкурсів, серед яких: міжнародний літературний конкурсу до Дня Студента, (Канів, 2019); міжнародний літературний конкурс «Коли наблизитися…» […]

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Перейти до "Нові автори"