Сучасні українські письменниці, яких неодмінно варто прочитати

Сучасні українські письменниці, яких неодмінно варто прочитати

Кожне покоління супроводжується письменницями й письменниками, які транслюють їхні переживання та рефлексію: нову хвилю фемінізму чи пошук української ідентичності. Зараз у літературному світі щороку з’являються нові голоси, що порушують актуальні проблеми, й серед них дедалі більше жіночих. Ми зібрали п’ять сучасних українських письменниць, тексти яких варто читати вже сьогодні.

Катерина Калитко

Сучасні українські письменниці, яких неодмінно варто прочитати

Катерину Калитко знають насамперед як поетку – після збірки “Катівня. Виноградник. Дім” з інтимним звучанням та рефлексією складних тем. Згодом вона випускатиме поетичні збірки щороку: “Бунар” – у 2018, “Ніхто нас тут не знає, і ми – нікого” – у 2019, “Орден мовчальниць” має вийти у 2021.

Проте всі заговорили про письменницю, коли вийшла збірка її прозових текстів “Земля Загублених, або Маленькі страшні казки”, яка отримала премію “Книга року ВВС”. У ній авторка говорила про жіночу ідентичність, війну й дорослішання – у страшних дорослих казках.

Окрім власних текстів, Катерина також багато перекладає з балканських мов, знаходячи перегукування їхніх культурних та історичних контекстів із українськими. Останні декілька років письменниця працює над своїм романом про єврейську Вінницю під час Першої світової війни, на який чекають читачі.

Таня Малярчук

Сучасні українські письменниці, яких неодмінно варто прочитатиwww.facebook.com/starlev

Хоча народилася в Івано-Франківську, Таня Малярчук із 2011 року живе у Відні. У своїй прозі авторка вивчає меланхолію, депресивний стан і самотність, а її героїні створюють світи, що відокремлюють їх від інших персонажів. Її книжки “Згори вниз. Книга страхів” та “Як я стала святою” стали культовими, а за роман “Забуття” про українського історика та політика В’ячеслава Липинського письменниця отримала “Книгу року ВВС”.

У 2018 році вийшла перша дитяча книжка Тані – “MOX NOX”, що ввійшла до щорічного каталогу книжкових рекомендацій в галузі міжнародної дитячої та юнацької літератури “Білі круки” (White Ravens).

Таня Малярчук також регулярно пише есеї для Deutsche Welle та Die Zeit Online. А у 2018 році вийшло її перше німецькомовне оповідання “Жаби в морі” (Frösche im Meer) про дружбу українського емігранта та старої австрійки. Текст отримав престижну австрійську премію імені Інґеборґ Бахман.

Гаська Шиян

Написавши дебютний роман “Hunt, doctor, hunt”після тривалої шпиталізації з менінгітом, Гаська Шиян не публікувала нічого, крім віршів, у власному Фейсбуці.

За нею міцно закріпилася слава письменниці, яка досліджує жіночу психологію та сексуальність.

Згодом вийшов її другий роман “За спиною” про жінку, хлопець якої пішов на війну. В ньому авторка прослідковує різноманітні настрої суспільства у Львові, дозволяє героїні шукати власну ідентичність та порушує питання патріотизму в Україні після Майдану. За роман авторка отримала Літературну премію Європейського Союзу, ставши першою українською лауреаткою.

Оксана Луцишина

Сучасні українські письменниці, яких неодмінно варто прочитати

Більшість своїх книжок Оксана Луцишина опублікувала українською, живучи в США та викладаючи в Техаському університеті українську мову та східноєвропейські літератури. Вона є авторкою поетичних збірок “Усвідомлена ніч”, “Орфей Великий”, “Я слухаю пісню Америки” та “Вірші Феліцити”. У дебютній прозовій книжці “Не червоніючи” Оксана рефлексує над феміністськими теоріями та досліджує жіночу тілесність. Згодом вона повертатиметься до цих тем і у своїх романах “Сонце так рідко заходить”, “Любовне життя” та “Іван і Феба”.

Останній роман “Іван і Феба” про Революцію на граніті отримав Премію міста літератури ЮНЕСКО. В ньому письменниця показує патріархальне суспільство, в якому руйнуються стереотипи жінки-господині та чоловіка-оборонця.

Світлана Тараторіна

Вигравши в конкурсі від видавництва КМ-Букс, Світлана Тараторіна дебютувала у 2018 році з фантастичним романом “Лазарус”. У ньому вона відшукала київські міфи та поєднала їх із історією та страхами міста в детективному сюжеті. Цей текст – один із небагатьох прикладів сучасного українського фентезі, де авторка роздумує над темою інакшості. Тараторіна планувала продовження історії “Лазарусу”, щоби розвинути цей світ легенд до серії.

Пізніше Світлана написала біографічну книжку для дітей про українську художницю Марію Примаченко – “Оця Марія звірів малювала”. Це текст про пригоди художниці серед фантастичних звірів, що допомагають їй мріяти.

Інші добірки книг

8 книжок, які можна “проковтнути” за кілька вечорів

25 тисяч, 12 тисяч чи 930 гривень: скільки письменники отримали за дебютний роман

Як вибирають українські книжки для перекладу за кордоном

Оригінал статті на Читомо: Сучасні українські письменниці, яких неодмінно варто прочитати

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Лондонський ярмарок назвав фіналістів премії International Excellence Awards-2023

Лондонський книжковий ярмарок оголосив фіналістів премії International Excellence Awards 2023 року. Про це повідомляється на офіційному сайті London Book Fair.
 
Премії International Ex

В Ужгороді показали виставу «Маріупольська драма» до річниці бомбардування росіянами театру…

Виставу «Маріупольська драма» зіграли в Ужгороді артисти Донецького академічного обласного драматичного театру міста Маріуполь. Зробили це до річниці бомбардування їхнього театру російськими військовими

Як розповідати історії: поради з книжки Крістофера Воґлера «Подорож письменника»

Крістофер Воґлер. Подорож письменника – ArtHuss, 2023 – 520 с.
 
Незабаром у видавництві ArtHuss вийде книжка «Подорож письменника», в основу якої лягли теорії міфолога Джозефа Кемпбелл

У США збирають гроші на купівлю будинку Джона Стейнбека

Американські книгорозповсюджувачі, письменники та читачі збирають кошти, щоб придбати літній будинок Джона Стейнбека, лауреата Нобелівської премії з літератури 1962 року, одного з класи

В росії поетів судитимуть за антивоєнні вірші: деталі

Наприкінці вересня минулого року, незабаром після оголошення в рф «часткової мобілізації», на Тріумфальній площі у москві пройшли «антимобілізаційні» «Маяковські читання». 

Кількох учасників поетично

Перейти до блогу

Нові автори

Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Софія Заяць

Мій роман піднімає декілька тем: 1 Тема сексуальних домагань , через чоловіків і призму винуватий сам. 2 Ціна людського життя. 3 Тема технологій за якими люди не бачать людей. В мому фентезі є 4 основних легенди які формують його кістяк. 1 Мору (малі деталі є в Арці Істина ангела , один з найулюбленіших персонажів бо […]

Тоня Твіст

м. Київ Письменниця, перекладачка, авторка освітніх програм в «Lucky Academy». Пише для дітей та дорослих. Також пише детективи. Випускниця літературних шкіл, курсів та академії детектива. Публікується під псевдонімом в різних літературних журналах та збірниках. Лавреатка та фіналістка багатьох літературних конкурсів, серед яких: міжнародний літературний конкурсу до Дня Студента, (Канів, 2019); міжнародний літературний конкурс «Коли наблизитися…» […]

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Перейти до "Нові автори"