Спільноблог про історію: Королева після смерті

Спільноблог про історію: Королева після смерті

Спільноблог про історію: Королева після смерті

Приєднуюся до чудового проекту Мар’яни Долі та Олени Скуловатової «Спільноблог: Історія – вчителька життя».  

Португалія – прекрасна, але невеличка країна. Її історія не так відома широкій публіці, як історія Франції або Англії. Але вона не менш цікава. І найцікавіша, найромантичніша історія, якою й досі пишаються португальці, – це кохання короля Педру І і галісійської дворянки Інес де Кастро.

Педру був спадкоємцем корони, сином короля Афонсу  IV (Альфонсо, як вважають за краще писати деякі). У 1339 році, коли йому було приблизно двадцять, Педру одружився з родичкою короля Кастилії Констансою, донькою герцога де Вільєна. Можливо, він був би хорошим і вірним чоловіком, але вельможна дона Констанса прибула до Португалії зі своїми придворними дамами, серед яких особливою красою виділялася галісійська дворянка Інес де Кастро. І Педру закохався в Інес, бо серцю, як відомо, не накажеш.

Інес залишилася у Португалії, прислуговуючи своїй пані. Вона могла б одружитися з будь-яким португальським дворянином, але не захотіла. Перебирала нареченими, відтягувала можливе весілля, бо їй теж подобався принц дон Педро. І, врешті-решт, вони стали коханцями.

Принц був дбайливим чоловіком – принцеса Констанса народжувала дітей кожні кілька років. Але вона дізналася про кохання чоловіка до Інес і шаленіла від ревнощів. Ще б пак! Її зрадили і чоловік, і подруга! Дон Педру сховав Інес від двору – поселив її на чарівній віллі, оточеній квітучими садами. І у наступні роки бігав туди-сюди, як воно часто трапляється… У результаті того бігання дона Констанса народила трьох дітей. А Інес де Кастро – чотирьох. Ось таке жіноче змагання! Хто більше?  

При народженні останньої дитини принцеса Констанса померла. А дон Педру почав задумуватися, чи не одружитися йому з Інес, яку він, справді, дуже кохав. Але король-батько, як дізнався, то заборонив той шлюб. Це ж справжній сором для принца – одружуватися з жінкою, яка вже має купу незаконних дітей! До того ж, краще підшукати для Педру іноземну принцесу і таким чином заключити союз з якоюсь європейською країною. Та ще й в сусідньому Кастильському королівстві почалися проблеми. А брати Інес там займали високе становище. Ото ще не вистачало кастильського впливу при португальскім дворі!

Тож деякі португальські дворяни нашептали королю Афонсу, що краще вбити ту Інес, щоб не заважала. Педру поплаче трохи, а потім втішиться і знову почне слухатись батечка…  Дика та нерозумна порада! Але королю Афонсу вона здалася слушною. І одного разу, вночі, він, у супроводі трьох озброєних дворян, прибув на віллу, де жила Інес з дітьми. Педру саме поїхав на війну в Кастилію і не міг захистити кохану.

Її витягли з ліжка і кинули перед королем. Афонсу сказав, що вона – клята звабниця, через яку стався розлад у королівській родині. Інес плакала, виривалася, кликала малих дітей… Адже ті діти були онуками Афонсу! І нещасна жінка сподівалася, що жорстоке серце короля розтопиться у присутності дітей. Але за наказом короля її вбили троє чоловіків, які звалися Коельо, Госалвес і Лопес Пачеко. Це сталося у 1355 році. Інес де Кастро було трохи більше тридцяти.

Ось так.

Або так. Остання картина – Карла Брюллова, вчителя Шевченка.

 

Коли принц Педру дізнався, то заручився допомогою братів Інес і пішов війною на батька, бажаючи помститися за смерть коханої. Вони воювали два роки. А потім король Афонсу помер. Педру став королем Португалії. Він правив так, що отримав два прізвиська – Жорстокий і Справедливий.

 Син покійної Констанси, хворобливий хлопчик, став спадкоємцем. Королю радили одружитися, щоб народити інших спадкоємців. На всяк випадок, якщо помре принц Фернанду… Але Педру, який став сумним і похмурим, відмовлявся одружуватися. Він сказав, що у нього є ще два сини – ті, яких народила Інес де Кастро. Якщо щось трапиться з Фернанду, наступним королем стане старший з них.

«Це неможливо! – заперечили йому. – Незаконні діти не можуть бути королями!»  На що король Педру І відповів, що діти Інес насправді законні. Бо він, після смерті дружини Констанси, таємно одружився з Інес де Кастро!

Чи відбувся той шлюб, чи ні – точно не відомо. Нема ніяких документів, які підтвердили б слова Педру Португальського. Скоріше за все, то була вигадка. Вигадка чоловіка, який все ще кохав покійницю і не міг пробачити її смерті. Тих трьох вбивць він звелів привести до нього і катувати до смерті. Один, Лопес Пачеко, зумів втекти до Кастилії. А інші двоє були схоплені і поставлені перед королем. Кажуть, Педру власноруч вирвав серце одному з них. Жорстокий. І Справедливий.

А потім Педру вирішив довести усім, що Інес була його законною дружиною. Він звелів вийняти її тіло з могили, вбрати в пишні шати і королівську мантію, всадовити на трон і урочисто коронувати. Це сталося у 1357 році, через два роки після смерті Інес.

Це була моторошна церемонія! Придворні дами та кавалери підходили до напівзітлілої покійниці, на чолі якої сяяла корона Португалії, вклонялися і цілували їй руку. А король Педру стояв поруч з троном і пильно дивився на їх реакцію.

Так. Або так:

 

А потім він звелів поховати Інес, як королеву. Влаштував подвійну гробницю – для неї і для себе. І звелів, щоб його, коли прийде смерть, поховали ногами до її голови. Так, щоб, коли настане година Страшного Суду і мерці воскреснуть з мертвих, Педру і Інес підвелися і відразу ж побачили одне одного.      

                  

 

 

 

Інший блог з серії “Історія – вчителька життя” від Мар’яни Долі можна почитати тут: “Реальні “владні” герої”       

Оригінал статті на Букнет: Спільноблог про історію: Королева після смерті

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Букерівська премія обрала назву для своєї статуетки

Букерівська премія оголосила результати відкритого голосування, під час якого обирали ім’я для її статуетки. Про це йдеться на сайті The Booker Prize.
 
До короткого списку імен увійшли

ТНМК записали трек на вірш Кіплінга у перекладі Стуса, щоб зібрати на дрон

Гурт ТНМК презентував новий кліп та композицію «Коли», створену на слова поезії “If” Редьярда Кіплінга у перекладі Василя Стуса.
 
За словами одного з лідерів гурту Олександра (Фоззі) С

Конкурс Best Book Design from all over the World оголосив переможців

Конкурс книжкового дизайну Best Book Design from all over the World оголосив переможців 2023 року. Про це повідомляється на сайті фонду Stiftung Buchkunst, його організатора.
 
Головний

У боях під Бахмутом загинув культуролог і перекладач Євген Гулевич

У боях під Бахмутом 31 грудня 2022 року загинув редактор, перекладач та магістр культурології Євген Гулевич, якого донині вважали зниклим безвісти. Про це на своїй фейсбук-сторінці пові

Розпочато прийом творів на здобуття літературно-мистецької премії імені Миколи Томенка

Щорічна літературно-мистецька премія імені Миколи Томенка (далі – Премія) засновується Лип’янською сільською радою з метою пошанування талановитого поета, популяризації його творчості.

Премія є творч

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"