“Собори душ своїх бережіть”: 103-тя річниця з дня народження письменника Олеся Гончара

“Собори душ своїх бережіть”: 103-тя річниця з дня народження письменника Олеся Гончара

Олесь Гончар − український письменник, чиє дитинство та юність минули на Полтавщині. Його твори перекладено на 67 мов. Однак, жив митець під постійним наглядом спецслужб та радянської цензури. До 103-ї річниці з народження письменника Суспільне розкаже про факти із його життя.

Олександр Терентійович Гончар народився 3 квітня 1918 року у селі Ломівка на Дніпропетровщині. У трирічному віці, після смерті матері, хлопця забрали дідусь та бабуся у село Сухе Полтавської області.

Йому виписали нове свідоцтво про народження, де зазначалося, що він народився у Сухому. Відтоді і сам Олесь у своїх автобіографіях та анкетах вказував це село місцем свого народження. Тому й досі у деяких довідниках пишуть, що Гончар народився саме на Полтавщині. До речі, Олесем, а не Олександром, він був записаний і в школу, бо у класі вже був один Сашко.

На Полтавщині Олесь Гончар закінчив семирічну школу та працював у районній газеті. Саме з редакції його направили до технікуму журналістики у Харкові. А 1938 Гончар став студентом філологічного факультету Харківського університету. На першому курсі написав оповідання “Черешні цвітуть”, а 1941 року за оповідання “Орля” отримав свою першу премію.

У складі студентського батальйону 1941 Олесь Гончар пішов добровольцем на фронт Другої світової війни, був у полоні. Життя свого батальйону письменник описав у романі “Людина і зброя”. Демобілізувався з армії у грудні 1945.

"Собори душ своїх бережіть": 103-тя річниця з дня народження письменника Олеся Гончараauction.violity.com

Олесь Гончар “Людина і зброя”

За три роки після війни Олесь Гончар написав роман “Прапороносці”. У творі показав шлях, який проходили українські офіцери й солдати 1944–1945 через Румунію, Угорщину, Словаччину та Чехію.

Протягом 1949–1960 Гончар видав низку творів на воєнну тематику: “Земля гуде”, “Партизанська іскра”, “Людина і зброя”. У повісті “Земля гуде” зобразив діяльність молодіжної підпільної організації “Нескорена полтавчанка”, яку очолювала полтавка Ляля Убийвовк.

"Собори душ своїх бережіть": 103-тя річниця з дня народження письменника Олеся Гончараamazingukraine.pro

Олесь Гончар “Прапороносці”

1964 року за роман “Тронка” письменника нагороджують ленінською премією. А 1968 виходить друком “Собор”, над яким Гончар працював чотири роки. За цей твір письменника звинувачували у підриві державного устрою та очорненні тодішньої влади. Роман заборонили видавати майже на 20 років. Від ув’язнення Олеся Гончара врятувало його відоме ім’я та підтримка нечисленних колег.

"Собори душ своїх бережіть": 103-тя річниця з дня народження письменника Олеся Гончараprosvita-ks.co.ua

Дні літератури у Ворошиловградській області, 1971 рік. Зліва направо: Л. Вишеславський, Б. Олійник, С. Олійник, О. Гончар, В. Коротич, Л. Куліш, П. Ребро, І. Драч

1 квітня 1987 року письменник став одним із засновників Українського фонду культури. Це перша неурядова доброчинна організація, яка займається відродженням національної культури усіх народів, які живуть в Україні.

"Собори душ своїх бережіть": 103-тя річниця з дня народження письменника Олеся Гончараgazeta.ua

Олесь Гончар із Матір’ю Терезою

"Собори душ своїх бережіть": 103-тя річниця з дня народження письменника Олеся Гончараgazeta.ua

Олесь Гончар з прем’єр-міністром Індії Індірою Ганді

Помер Олесь Гончар 14 липня 1995 року. У селі Сухе Кобеляцького району працює музей-садиба, присвячений письменнику.

Твори Гончара перекладали 67 мовами, а Біографічний центр у Кембриджі визнав письменника “Всесвітнім інтелектуалом 1992–1993 років”. 2016 Український інститут національної пам’яті вніс Гончара у перелік проєкту “Незламні”. Це 15 видатних людей, які пережили 1932–1933, – ті, кого не зламав Голодомор.

Оригінал статті на Читомо: “Собори душ своїх бережіть”: 103-тя річниця з дня народження письменника Олеся Гончара

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Неочікувана мотивація! Підтримка!

Ідея такого формату блогу у мене з’явилася вже досить давно, але ніяк не вистачало часу, щоб почати писати.

 

Також на порталі Букнет, я зустрічав вже досить багато таких блогів і мені завжди хотілося створити

В Італії видали книжку про етнографію України

Наукове дослідження про етнографію і антропологію України видали італійською мовою. Про це повідомило Посольство України в Італії на своїй фейсбук-сторінці.
Книжку «Українська етнографі

Переможцeм другого конкурсу Book Pitch став Станіслав Асєєв

Книжка Станіслава Асєєва «Світлий шлях: історія одного концтабору» перемогла у проєкті Book Pitch. Про це повідомила кореспондентка Читомо.
Книжка журналіста і публіциста Станіслава Асє

Важливо!!! Для тих, хто читає Володаря!

Дорогі читачки, щиро дякую за вашу підтримку та емоції! Найближчим часом продовження виходитиме через день, тому, що я їду у відпустку, але навіть там продовжу займатися книгою.

Знижка на “Без зайвих слів”!

Вітаю, мої хороші! Забігла коротенько повідомити, що сьогодні на роман «Без зайвих слів» діє знижка. Може бути, комусь стане в нагоді) Щиро запрошую зазирнути до цієї історії про справжнє кохання та міцну дружбу,

Перейти до блогу

Нові автори

Обиденна Марія

Обиденна Марія – письменниця, авторка науково-популярних праць, перекладачка. Народилась у місті Чернігові. Закінчила Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченко за фахом історія, англійська мова та література. У Київському Міжнародному Університеті отримала ступінь магістра за спеціальністю англійська філологія. Мешкає у місті Києві. 15 років працює перекладачкою, авторкою науково-популярних та публіцистичних статей. Пише прозові твори і […]

Маргарита Проніна

Авторка двох романів: «Звичайна» 2015р. та «Закони дива» 2020р. Дехто називає мій основний жанр “інтелектуальна жіноча проза”. Веду невелику community для письменників: I.Publish та групу на ФБ «Як написати книгу?» – для мотивації молодих авторів та перших кроків у сфері літератури. Також є співаторкою збірки “Приготуй мені гарячого глінтвейну”. Замовити книги та поспілкуватися запрошую в […]

Zoriána Bezodnia Кількість робіт: 1 Тетяна Зінченко

Я – Тетяна Зінченко, журналістка, фольклористка, за другою освітою – психолог. Маю збірку поезій “Твоя щаслива пора року”, готується до виходу роман у новелах.

Сергій Ущапівський

Посилання на мій авторський сайт: poeziya-dushi.com Посилання на авторську сторінку в Фейсбук: Ushchapivskyi.Serhii Посилання на сторінку в Інстаграм: ushchapivskyi.serhii

Перейти до "Нові автори"