Сельма Лаґерлеф «Сага про маєток»

Сельма Лаґерлеф «Сага про маєток»

Кожна з книг, що потрапляє у руки читача, має свій характер. І які б плани у нас не були, книга все ж має свої. Так сталося цього разу, коли, читаючи роман шведської авторки Сельми Лаґерлеф «Сага про маєток», планувала виділити на нього декілька днів, а проковтнула за один вечір, отримавши приємність провести час у компанії таких героїв.
Бо і справді, як на мене, головною привабою цього роману є саме його герої – ідеалісти у своїх поглядах, романтики, що бачать красу всюди і зрештою й самі є одним із її проявів.  У книгах сучасних авторів уже не знайдеш таких героїв, як і, напевне, усе рідше зустрінеш їх у реальному житті.
Незламність, щире кохання та віра, відданість місцю, де народився, прагнення допомогти іншому… Не буде перебільшенням сказати, що ці риси герої роману – юнак Ґуннар Геде та красуня Інґрід перейняли від самої авторки, що ввійшла в історію саме як письменниця-гуманістка. Зрештою, саме «…на знак визнання піднесеного ідеалізму, яскравої уяви й духовного сприйняття, що характеризують її праці…» Сельму Лаґерлеф у 1909 році було нагороджено Нобелівською премією з літератури, що зробило її першою жінкою-письменницею, відзначеною цією вагомою премією.
Події роману «Саги про маєток»  відбуваються у рідному помісті юнака-студента Ґуннара Геде — «Мункгюттан». Саме фінансовий занепад земель та маєтку змушують хлопця, що більше за все прагне присвятити своє життя грі на скрипці, полишити навчання і шукати шляхів заробити грошей. Як і колись його батько, простий селянин, що зміг збудувати таке помістя своєю працею торговця, Ґуннар вирішує піти у світи, щоб крамарувати. У скорому часі хлопцеві таки вдається розбагатіти, та в пошуках іще більшого доходу він пускається у далеку дорогу зі стадом кіз із надією вигідно його продати. Сувора зимова негода застає хлопця посеред дороги, і стадо гине. Відтоді Ґуннар утрачає здоровий глузд та мандрує із села в село, стаючи посміховиськом для інших.
Та пам’ять про те, яким насправді є цей юнак, таки не зникає безслідно. Молода дівчина Інґрід, що вперше побачила Ґуннара ще студентом-скрипалем, плекає у своєму серці любов до нього і віщий сон про те, що йому загрожує небезпека, змушує її покинути домівку й вирушити на пошуки.
Доля, що стає ще однією повноправною героїнею чи пак співавторкою твору, не раз зводить їх на своєму шляху. Спершу як крамаря та просту селянку, згодом уже у рідному маєтку Ґуннара як господаря та гостю. Однак Інґрід тонула у спогадах про красивого юнака-студента, а Ґуннар – у безпам’ятстві, яке принесло йому божевілля, а тому пара так і не впізнала одне одного.
Що залишається робити, коли розум не здатний допомогти? Коли дороги, указані ним, були неправильними? 
Мабуть, покластися на серце. На свою інтуїцію, на любов, що виведе тебе на правильну дорогу навіть наосліп. Чи часто сьогодні у світі, що прагне все оцінити та раціоналізувати, ми обираємо саме такий компас? Чи можемо отак просто за покликом серця дозволити собі зробити те, що підказує воно, а не розум?
Днями зрозуміла для себе одну просту річ: свобода — це про те, щоб ДОЗВОЛИТИ собі бути вільним. А отже і дозволити собі робити вибір не на користь вигоди чи розрахунків, а на користь почуттів, любові.
Кажуть, що божевільні – люди, що звільнені Богом. Мабуть, саме тому, що розум їх замкнений — серце є відкрите. І, напевне, саме тому так легко й щиро серце Ґуннара змогло відкритися до тендітного й тихого, але впевнено у власній силі та красі голосу скрипки – його вірної подруги, що берегла у собі всі його спогади та, зрештою, повернула до життя. Однак чи готовий тепер юнак прийняти себе таким? Чи зможе й Інґрід полюбити його реального? І тут уже на останніх своїх сторінках роман ставить перед нами ще одне важливе питання: чим є краса і чи здатні ми побачити її у кожному і всьому?
Зрештою, що ж сьогодні пробуджує до життя нас, людей такого технізованого світу, людей, що звикли все рахувати та використовувати? Може, і у нас Господь потроху забирає розум, щоб ми все більше слухали серцем?..

Мар’яна Зеленюк

Джерело: chytay-ua.com
 
 
 
 
 

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Сельма Лаґерлеф «Сага про маєток»

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

В Одесі можуть з’явитися вулиці Майка Йогансена і Ґео Шкурупія

В Одесі перейменують топоніми, назви яких пов’язані з колоніальним минулим, зокрема створять мікрорайони «Видатних українських діячів» та «Індустріальний». Про це повідомили на офіційно

Жага справедливості у книжці ​​Олексія Зарецького «Алла Горська. Мисткиня у просторі тоталітаризму»

Олексій Зарецький. Алла Горська. Мисткиня у просторі тоталітаризму – Прометей, 2023 – 432 с.
 
Незабаром у видавництві «Прометей» вийде книжка, присвячена життю і творчості Алли Горсько

У Верховній Раді закликають називати Грузію Сакартвело

У Верховній Раді зареєстрували проєкт постанови про використання в Україні історичної назви Грузії «Сакартвело». Ознайомитись з документом можна на сайті Верховної Ради.
 
Ініціатори пр

У Києві відкрилась виставка до 225-річчя «Енеїди» Котляревського

У Національному музеї історії України відкрилась виставка «Енеїда 225», присвячена твору Івана Котляревського. Про це повідомляється на сайті Міністерства культури та інформаційної полі

Книжковий Арсенал-2023 оголошує набір волонтерів

XI Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» оголошує набір волонтерів. Про це йдеться на сайті події.
 
Волонтери фестивалю отримають можливість приєднатися до команди Мистецького арсе

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"