Святкуємо 150 років Лесі Українки: лекції, конкурси, вистави

Святкуємо 150 років Лесі Українки: лекції, конкурси, вистави

Виставка сценографії, конкурс на кращу декламацію, виставка ілюстрацій, концерти та масові вшанування пам’яті – до 150-річчя з дня народження Лесі Українки готуються і в Україні, і за кордоном. Найбільше заходів заплановано в Житомирській, Волинській областях і Києві. Також є ініціативи в Лондоні, США та Будапешті. За форматом – це й офлайн-події, і віртуальні, і змішані.

 

Редакція «Читомо» зібрала добірку заходів, присвячених творчості та діяльності Лесі Українки. 

Виставки

Виставка сценографії до вистав Лесі Українки

 • Дата: відкриття виставки – 25 лютого
 • Місце: Київ, Музей актриси Марії Заньковецької

Організатори вирішили зазирнути в сценічні простори Лесі й показати її творчість через призму театральних вистав. Режисерсько-сценографічні концепти з минулого по сьогодення збереглися завдяки творчості сценографів у ескізах, малюнках та макетах. Вас зустрінуть роботи Анатоля Петрицького, Матвія Драка, Федора Нірода, Мирона Кипріяна, Михайла Френкеля, Данила Лідера, Олени Богатирьової.

 

Твори Лесі трансформувалися у сценічні варіанти різних стилів, форм та жанрів. Виставку доповнюватимуть світлини різних років, з яких на нас сьогоднішніх дивляться неперевершені Мавки, Русалки, Кассандри…

«10 облич Лесі»

 • Дата: відкриття виставки – 24 лютого
 • Місце: Житомир, «Дім української культури»

У Житомирі відкриється персональна експозиція ілюстрацій Олександра Грехова, присвячена Лесі Українці. Продовжуючи свої експерименти з грою з образами українських письменників, Грехов використовував свої ж «класичні» ілюстрації Лесі Українки, і пофантазував, як би вона могла виглядати на полотнах відомих художників минулого: Ван Гога, Мондріана, Кандинського, Боттічеллі, Делоне, Малевича та інших.

«Історія в костюмі»

 • Дата: 10-28 лютого
 • Місце: Київ, Національний музей Тараса Шевченка

На виставці представлені оригінальні театральні костюми, створені для вистав за творами Лесі Українки з 1939 до 2002 року. Вони ретроспективно відображають історію театру, що має ім’я відомої української поетеси та драматурга. Більшість костюмів на виставці представляють 4 версії втілення на сцені філософсько-поетичної драми “Камінний господар”. ЇЇ герої вперше вийшли на сцену Київського державного російського драматичного театру у січні 1939 року. Вистава стала свідченням творчої зрілості театру та визначила його майбутнє ім’я: з квітня 1941 року Київська російська драма називається Театром імені Лесі Українки.

Мистецький проєкт «Леся Українка: 150 імен»

 • Дата: 25 лютого – 8 березня
 • Місце: Київ, Український Дім

Відкриття ювілейного року поетеси та драматургині відбудеться в Українському Домі та включатиме: експозицію, перформанс, змістовні дискусії та стане справжнім культурно-медійним епіцентром. На експозиції відвідувачі зможуть уперше побачити повне нецензуроване видання творів Лесі Українки у 14 томах. Також на Мистецькому проєкті заплановані: Косач Talks — Інтелектуально-дискусійна програма; трансляція Re:post-опери «LE» від Влада Троїцького та музичної формації NOVA OPERA; образи Лариси Косач-Квітки: галерея портретів, скульптур.

Концерти, дискусії

Онлайн-дискусія «Що сьогодні промовляє до нас Леся Українка?»

 • Дата: 25 лютого
 • Місце: онлайн

PEN Ukraine і видання Тиждень організовують онлайн-дискусію про творчість Лесі Українки. Учасники дискусії: літературознавиця Тамара Гундорова, філософ та письменник Володимир Єрмоленко, письменниця та перекладачка Оксана Луцишина, філософ та письменник Тарас Лютий, співачка Галина Тельнюк. Вони спробують поговорити про голоси та імена Лариси Косач-Квітки, вчитатися в послання та зрозуміти інтелектуальні виклики великої поетки, та головне – подискутувати про те, що ж робить її такою суголосною нашій сучасності.

Концерт у філармонії

 • Дата: 25 лютого
 • Місце: Житомир, Житомирська обласна філармонія ім. С. Ріхтера

У Житомирській обласній філармонії ім. С. Ріхтера проведуть концерт до 150-річчя від дня народження Лесі Українки. У ньому візьмуть участь колективи та солісти закладу.

Концерт «Не стій, вербо»

 • Дата: 25 лютого
 • Місце: Черкаси, Черкаська обласна філармонія

25 лютого, в день народження Лесі Українки, відбудеться театралізований концерт «Не стій, вербо» за участю лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Черкаського академічного заслуженого українського народного хору.

Іноземні ініціативи

Лондон: конкурс на кращу декламацію віршів

 • Дата: 18-25 лютого
 • Місце: онлайн

Лондонський гурток Організації Українських Жінок (ОУЖ) організовує конкурс на кращу декламацію поетичних та прозових творів Лесі Українки. Він відбудеться в рамках онлайн-святкування «Тижня творчості Лесі Українки».

Будапешт: флешмоб – відеозаписи читань творів Лесі Українки

 • Дата: до 25 лютого
 • Місце: онлайн

 

З нагоди Дня народження Лесі Українки Перша українська бібліотека ім. Маркіяна Шашкевича в Угорщині запроваджує літературні читання поезій письменниці українською та угорською мовами. Організатори запрошують усіх охочих взяти участь у літчитаннях і в такий спосіб популяризувати творчість Лесі Українки, зокрема, й серед угорців.

 

Свято «З Днем народження, Лесю!»

 • Дата: 26 лютого
 • Місце: онлайн

Союз Українок Америки з округу Нью-Йорк запрошує на свято «З Днем народження, Лесю!». Для участі потрібна реєстрація, яку організатори приймають до 19:30 25 лютого.

Концертно-театральна програма «Велична жінка Леся Українка»

 • Дата: 28 лютого
 • Місце: онлайн

Український Культурний Осередок міста Лос-Анджелес запрошує всіх охочих 28 лютого на концертно-театральну програму «Велична жінка Леся Українка». У концертно-театральній постановці візьмуть участь артисти з Лос-Анджелеса, Сакраменто та Києва.

Читання поезії «Леся Українка: розширення горизонтів»

 • Дата: 20 лютого
 • Місце: онлайн

Товариство зв’язків з українцями за межами України, Національний музей літератури України та Світова Федерація Українських Жіночих Організацій запрошують приєднатися до онлайн-читань поезії Лесі Українки. У рамках заходу заплановані виступи в номінаціях: читання поезії, виконання музичного твору на слова Лесі Українки, постановка уривків з театральних вистав та створення ілюстрацій до творів Лесі Українки.

Ініціативи закладів та інституцій

Новоград-Волинський літературно-меморіальний музей Лесі Українки

Заклад організовує низку подій, присвячених письменниці. Зокрема, ініціював онлайн-флешмоб #GlobalLesyaUkrainka2021. Щоб приєднатися до нього, потрібно зробити фото, селфі або записати відео (читання твору письменниці українською чи іноземною) на фоні пам’ятника, барельєфу, муралу, меморіальної дошки Лесі Українки, на площі, вулиці, біля установ і підприємств, названих на її честь, що знаходяться у місцевості учасників. Також 25 лютого організовує захід «На гостину до Лесі» та екскурсію музеєм.

Культурно-мистецький центр «Красне» (Луцьк)

У закладі відбудеться 3 заходи до 150-річчя з дня народження Лесі Українки. Перший (28 лютого): літературно-мистецьке дійство «Я житиму сльозою серед співів». Другим стане виставка акварельних робіт «Як дитиною бувало» за творами письменниці членкині Національної спілки майстрів народного мистецтва Софії Пасюк. А 5 березня тут відбудеться презентація музичного відеофільму «Леся Українка: мій шлях» за творами Лесі Українки у виконанні творчих колективів та окремих виконавців культурно-мистецького центру «Красне».

 

Окрім усього переліченого, сотні заходів, конкурсів і марафонів відбудуться по районних бібліотеках, школах, ліцеях і будинках культури. Це свідчить: вплив Лесі Українки відчувається навіть після 150 років від її дня народження.

 

Оригінал статті на Suspilne: Святкуємо 150 років Лесі Українки: лекції, конкурси, вистави

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Завершення “Вендети”. Що далі?

Привіт всім! Сьогодні хочу поділитися з вами останніми новинами і творчими планами як на Букнеті, так і поза його межами. 

1. Якщо говорити про Букнет, то перша і головна новина це, авжеж, завершення мого першого роману

Новинка “Під крилом темряви” вже завтра

Вітаю, мої любі! Ви, напевно, вже зачекалися обіцяної новинки від мене у жанрі фентезі, тому я з радістю оголошую, що початок книги “Під крилом темряви” з’явиться на порталі вже завтра! 

Всі ці дні я плідно працювала

Записки недосвідченого автора (ч.4)

Привіт усім моїм колегам та любим читачам, які терплять мою неслухняну музу) Отож поки мені не пишуться художні твори, буду писати блоги.

А сьогодні хочу підняти питання про сумнозвісний письменницький блок. Саме це явище

Візуалізація Баєровського – “Я більше не боюсь”

Вітаю вас, любі читачі та колеги!

Хочу врешті показати вам, як виглядає один з головних персонажів моєї книги “Я більше не боюсь” – Юрій Баєровський (Баєр). Ця візуалізація планувалася на суботу цього тижня, але ваші

Всим привіт

Всим привіт. Дуже дякую, що читаєте мою книгу. На жаль через деякі обставини я не можу викладати продовження, ще й муза не хоче до мене приходити. Але я буду вдячна якщо ви дасте  мені знати чи цікава вона вам. Дякую.

&nbs

Перейти до блогу

Нові автори

Обиденна Марія

Обиденна Марія – письменниця, авторка науково-популярних праць, перекладачка. Народилась у місті Чернігові. Закінчила Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченко за фахом історія, англійська мова та література. У Київському Міжнародному Університеті отримала ступінь магістра за спеціальністю англійська філологія. Мешкає у місті Києві. 15 років працює перекладачкою, авторкою науково-популярних та публіцистичних статей. Пише прозові твори і […]

Маргарита Проніна

Авторка двох романів: «Звичайна» 2015р. та «Закони дива» 2020р. Дехто називає мій основний жанр “інтелектуальна жіноча проза”. Веду невелику community для письменників: I.Publish та групу на ФБ «Як написати книгу?» – для мотивації молодих авторів та перших кроків у сфері літератури. Також є співаторкою збірки “Приготуй мені гарячого глінтвейну”. Замовити книги та поспілкуватися запрошую в […]

Zoriána Bezodnia Кількість робіт: 1 Тетяна Зінченко

Я – Тетяна Зінченко, журналістка, фольклористка, за другою освітою – психолог. Маю збірку поезій “Твоя щаслива пора року”, готується до виходу роман у новелах.

Сергій Ущапівський

Посилання на мій авторський сайт: poeziya-dushi.com Посилання на авторську сторінку в Фейсбук: Ushchapivskyi.Serhii Посилання на сторінку в Інстаграм: ushchapivskyi.serhii

Перейти до "Нові автори"