“Сад Франка”: у львівському музеї відновлять екопростір садиби

“Сад Франка”: у львівському музеї відновлять екопростір садиби

У львівському музеї “Дім Франка” хочуть відтворити автентичний екопростір обійстя. На території Франкового дому з’являться дерева, кущі та квіти, які, за спогадами очевидців, прикрашали садибу. Про це Суспільному розповів директор “Дому Франка” Богдан Тихолоз.

Сад відновлять за спогадами дітей та приятелів поета, які гостювали у садибі. Для родини це місце було територією відпочинку, спілкування та джерелом для творчості.

“Іван Франко та його родина дуже любили природу і вони недаремно обрали для місцерозташування своєї вілли зелену околицю Львова. Вони хотіли відчувати себе не у тісному середмісті, а мати певний простір, мати землю довкола себе та перебувати в екосередовищі. Разом з дітьми вони почали садити деревця, кущики, коли будинок ще навіть не був завершений”, — каже Богдан Тихолоз.

Довкола вілли родина посадила фруктові дерева, а між стежками були кущі та ягоди. Перед вікнами донька Івана Франка — Ганна облаштувала квітник, де росли мальви, півонії, жоржини та настурції.

“Знаємо, що Франко, хлопець зі села знав, що таке город і просто любив це і плекав, любив ліс, ходив по гриби, їздив на рибу, хотів мати плодові дерева, невеличкий городець, кущі з ягодами. У його саду росла груша, яка і досі збереглася, вишні, яблуні, горіх, кущі малини, аґрусу, порічок і чимало різноманітних квітів”, — каже Богдан Тихолоз.

З часом сад занепав. За 120 років з часу облаштування обійстя частина дерев примерзла, деякі з них загинули від хвороб, різноманітних природних та історичних явищ.

“Під час Другої світової війни у Франків город, поруч із будинком, влучила авіаційна бомба. Від вибуху були пошкоджені не лише стіни будинку, шиби, дах, але й багато з тих дерев. А вже в радянські часи Франко як садівник не цікавив радянську владу, він цікавив їх як популяризатор соціалістичних ідей. Нас цікавить і Франко-рибалка, і Франко-грибник, і Франко-садівник”, — розповідає музейник.

Проєкт має на меті не просто озеленити територію, а відтворити атмосферу, яка була властива садибі Франків. Цю ідею у “Домі Франка” реалізують за підтримки Австрійського бюро кооперації. Проєкт стартує вже наступного тижня. Долучитись до нього можуть усі охочі.

“Усі, хто захочуть долучитися до ініціативи, зможуть посадити і власне дерево в саду Франка. Хочемо, щоб тут був маленький рай, едемський сад Франка. Якщо нам вдасться здійснити задумане, то ми не тільки повернемось у Франкові часи, а й створимо атмосферу затишку, яка має бути в музеї”, — додає Богдан Тихолоз.

Сад Франка буде цілорічно доступний для відвідувачів. Невдовзі у музеї запровадять тематичну екскурсію просто неба. Вона буде присвячена захопленню письменника садівництвом.

Читайте також: У Львові хочуть врятувати грушку, яку посадив Іван Франко

Оригінал статті на Читомо: “Сад Франка”: у львівському музеї відновлять екопростір садиби

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Добрі поради від Всесвіту.

Добрий вечір, мої любі!

 Слава Україні дорогі читачі й колеги

Вітаю усіх, Сьогодні я виклала ще один розділ книги

Покликання або Добрі Поради від Всесвіту 

 і на який ви чекали. Трішки смакоти у блозі для тих

86% діячів культури очікують збільшення популярності української культури у світі

72% українських культурних діячів передбачають збільшення патріотичного ухилу в культурі всередині країни внаслідок повномасштабної російсько-української війни. Про це свідчать результа

«Гра на вибування»: презентація книги відомого письменника у Чернівцях зібрала повну…

У Чернівцях 12 травня відбулася презентація книги «Гра на вибування» відомого публіциста, перекладача, письменника та критика Олександра Бойченка.

Захід зібрав повну залу Літературного целанівського

Моє Ца прогресивні домогосподарки

Пишуть багато про цільову аудиторію. Мені хочеться бачити такою прогресивних домогосподарок. Не тих, що посудомийки, а ті що люблять свого чоловіка усією душею. Знають, як йому важко приходиться на роботі й у захисті батьківщини.

Остання знижка на передплату Грішна

Любі мої, історія Вара і Єви в книжці “Грішна” доходить до свого завершення. Через днів п’ять буде фінал, тому продаж на деякий час (редегування) зупиниться. 

Не пропустить можливість купити зараз по заниженній

Перейти до блогу

Нові автори

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Ірина Каспрук

Я – Ірина Каспрук. Поетеса, авторка поетичної збірки “Вплітаючи квіти у своє волосся”. Друзі часто називають мене Сонячна, тому більше моєї поезії ви знайдете у соцмережах за #sonyachna. Детальніше ознайомитись з моєю творчістю можна ось тут : https://www.facebook.com/irkaspruk/

Камелія Кількість робіт: 8 Перейти до "Нові автори"