Різдво Ірини Мельник

Різдво Ірини Мельник

Мельник Ірина. Вікна. Книга перша: поезії. – Львів: Джезва, 2016. – 104 с.

Її твори сповнені віталізму. У них, чистих і ніжних, оприявнені життєвість, незнищенність нації. Про це пише zolotapektoral.te.ua.

«Я житиму за себе і за того солдата, / якого роса покрила по крила і по коліна, брудні і розбиті, / травою прошиті» – у цих рядках душа у просторі й часі, з минулого в майбутнє. І належать вони Ірині Мельник (Мостепан) – філологині за фахом. Знаю її давно, із перших кроків у літературу. Разом навчалися в народному колективі Палацу дітей і молоді в Рівному «Поетарх». Давала їй рекомендацію для вступу в Національну спілку письменників України, рецензувала її перше велике літературне дитя – «Віками зшиті слова» (2012 р.), себто книгу поезій.
Поезії – у такому жанрі працює Ірина Мельник. І, треба сказати, досить вправно. Їй вдається знайти нові образи, побачити світ і все, що в ньому, по-новому, так, як ніхто до цього не зробив.

Із нашим прощанням змішалися яблука й груші,
Дощі з горобини обмили осінні тіла.
Спиваю наш запах безсмертя в дзеркальній калюжі,
Тебе, як завжди, у Париж до весни провела.

Авторка експериментує: від класичного вірша – до верлібру. І це ще більше розкриває талант. Вона вільно себе почуває і в римованих, і в неримованих віршах:

За вікном бузьки ковтають жаб,
падає Пізанська вежа,
ростуть під яблунями діти і трава,
вкриваються снігом на полі солдати…
щось у мені росте стрімко,
брунькується з прадавності струнко.

Неординарні засоби художнього увиразнення, олюднений, одухотворений світ неживої природи – усе це знайдемо у «Вікнах» Ірини Мельник:

Наші руки по лікті обтяжені осінню й степом,
Наші стегна риплять, а птахи заливаються співом,
Як людина німіє – від неї вже пахне поетом,
Як немає дітей, то з нас родяться квіти і диво.

Як бачимо, окрім усього вище переліченого, тут наявна також філософська вертикаль. Раціональними засобами створити гранично узагальнену картину світу і місця людини в ньому – те, над чим працює філософія впродовж століть, знаходимо у «Вікнах»:

Кожен, хто народжений на цій землі –
благородній, добросердній, священній, –
це ж бездонний колодязь скарбів рідної мови:
відкривай і пий, відкривай і пий,
відчиняй, відмикай, розтуляй, розкривай,
черпай, вдихай, наповнюйся, всотуй…

Або ж таке:
Немов вокзали ми,
мости невидимі,
ми храми,
камені…
війною зранені…
а може, вікна ми?
мм…такі джинсовані…
Ми – не німі,
ми – завіршовані.

Наскрізною у творах є віталістична енергія. Як античні філософи наділяли живі організми особливою, нематеріальною життєздатністю, так само Ірина це робить.
Збірка «Вікна» (Книга перша) присвячена мамі Марії, татові Сергію, сестричці Марині та її сім’ї: Михайлові, Ірині, Андрієві – «з вдячністю за те, що «щоранку сонце пробуджуєш над моєю Землею, мене також підіймаєш над тяжким світом, щоб жити…»

Павук по моєму волоссю спускається в літо,
І сонце багряне ховається в чорний спориш,
Всі пальці у поля до сліз забинтовані житом.
Як квіти помруть, то розквітне для мене Париж, –
у цих рядках – життя у повному його прояві, віталізм.

Дорогий читачу, відчуй це і зрозумій, зазирнувши до «Вікон» Ірини Мельник. У них світло, затишно. І, безперечно, тепло. Бо тут «співає в пурпуровім просонні Івасик-Телесик», «Колобок годує сонце-хлібом діток», «Коза-Дереза дріботить дзвонами слідом за вертепом, скликаючи на народження Ранку». А де вертеп і Ранок, там Різдво.

Юлія БОНДЮЧНА

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Різдво Ірини Мельник

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Мазепинська Євангелія в Музеї книги і друкарства України

Бажання українців не просто вижити у час жорстоких випробувань – війни проти рашизму, але і жити повнокровним життям, засвідчують ті культурні події, які відбуваються у воюючій Україні сьогодні. Серед н

Письменник, колишній в’язень «Ізоляції» Асєєв здобув премію за мужність імені Діани…

Український письменник і журналіст, колишній в’язень терористів «ДНР» Станіслав Асєєв здобув премію за мужність імені Діани Ортіс.

Про це повідомив 24 травня керівник видавництва Українського науко

У росії штрафуватимуть за мапи без Криму

Держдума рф ухвалила закон про штрафи до 1 мільйона рублів або арешт до 15 діб за поширення мап, що «заперечують територіальну цілісність Росії». Про це повідомляє «Крим. Реалії», посил

У Києві розпочався фестиваль імені Романа Ратушного

У Києві розпочався фестиваль «Протасів Яр», присвячений пам’яті полеглого активіста й добровольця Романа Ратушного.
 
Подію відкрила українська письменниця Світлана Поваляєва, яка подяк

Росіяни зруйнували будинок культури, де відбувався Нью-Йоркський літературний фестиваль

Вранці 26 травня російські окупанти скинули бомбу ФАБ-250 на Нью-Йорк Донецької області. Про це повідомив голова Донецької ОВА Павло Кириленко.
 
За його словами, внаслідок бомбардуванн

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"