Русизми, росизми чи росіянізми

Русизми, росизми чи росіянізми

Русизми, росизми чи росіянізми

Доброго ранку.

Багато коментаторів вказали мені на наявність русизмів у мойому тексті, який бере участь у марафоні. В принципі, я з ними погоджуюсь, бо живу у дуже зросійщеному місті і не маю можливості кожного дня чути стільки живої української, скільки б мені хотілося.

 

А зараз я хочу наголосити  на одному моменті, що мене бентежить.

Технічно слово “русизм” до цих слів приміняти не зовсім правильно, бо корень “рус” нічого спільного з Росією не має, як би їй того не мріялося.)) Тобто , коли я бачу слово “русизм” – читаю його як відсидку до нашої Русі.

На скільки я зрозуміла, прочитавши багато ресурсів у мережі, досі йдуться сперечпння стосовно цього слова серед лінгвістів, однак всі сходяться на тому, що таки корінь “рус” не тотожний до Росії.

Власне я використовую тут корінь “рос”. Однак це теж не зовсім правильно. Правильніше буде росіянізм, москвомізм чи які там ще аналоги видає гуглопошук.))

 

І ще одне. Коли вам здається, що бачите росизм – зайдіть на сайт sum.in.ua і вбийте це слово у пошук. Це онлайн версія одинадцятитомника, так, того самого тлумачного словника української мови. Я, власне, так і роблю. Знаєте скільки процентів слів, які я у творах інших вбачала росизмами, ними не виявилися? Не менше вісьмидесяти. Я сама дуже здивувалась. Все дуже просто. Насправді більшість слів, які ми вважаємо росизмами, насправді є українізмами в російській мові. Прикольно правда? Тож годі знецінювати нашу мову і вірити в нав’язану нам сусідами меншовартість. Наша мова неймовірна і класна!

 

І так, я знаю, що більшість прикладів у одинадцятитомнику – за 1950-ті роки. Мене це аж ніяк не тішить. Однак маємо, що маємо. Довелося з цими фактами змиритися. Бо словник то таки аргумент у будь-якому спорі. І так, звісно можна ще перевіряти за всілякими Грінченками, однак варто при цьому не забувати про такі нюанси, як властивість мови змінюватись та розвиватися з кожним роком. 

О, так, мовознвство то ще те “кубло”.))

Особливо для тих, хто не має філологічної освіти. Як я. Знаєте, скільки разів я присідала на вуха філологам і катувала їх хвилями безкінечних й нудних запитань? XDD

Все, на цьому хвилинка мовознавства від диванного філолога закінчена. XD

 

Маю надію, цей блог не видалять.))

Повторюю, я повністю згодна з моїми коментаторами і виправлятиму всі росизми, коли допишу книжку до кінця.

 

І на останок – невеличкий кліебейт моєї книжки (а раптом хтось іще захоче пошукати там росизми). Так, картинка клікабельна.))

Оригінал статті на Букнет: Русизми, росизми чи росіянізми

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Добрі поради від Всесвіту.

Добрий вечір, мої любі!

 Слава Україні дорогі читачі й колеги

Вітаю усіх, Сьогодні я виклала ще один розділ книги

Покликання або Добрі Поради від Всесвіту 

 і на який ви чекали. Трішки смакоти у блозі для тих

86% діячів культури очікують збільшення популярності української культури у світі

72% українських культурних діячів передбачають збільшення патріотичного ухилу в культурі всередині країни внаслідок повномасштабної російсько-української війни. Про це свідчать результа

«Гра на вибування»: презентація книги відомого письменника у Чернівцях зібрала повну…

У Чернівцях 12 травня відбулася презентація книги «Гра на вибування» відомого публіциста, перекладача, письменника та критика Олександра Бойченка.

Захід зібрав повну залу Літературного целанівського

Моє Ца прогресивні домогосподарки

Пишуть багато про цільову аудиторію. Мені хочеться бачити такою прогресивних домогосподарок. Не тих, що посудомийки, а ті що люблять свого чоловіка усією душею. Знають, як йому важко приходиться на роботі й у захисті батьківщини.

Остання знижка на передплату Грішна

Любі мої, історія Вара і Єви в книжці “Грішна” доходить до свого завершення. Через днів п’ять буде фінал, тому продаж на деякий час (редегування) зупиниться. 

Не пропустить можливість купити зараз по заниженній

Перейти до блогу

Нові автори

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Ірина Каспрук

Я – Ірина Каспрук. Поетеса, авторка поетичної збірки “Вплітаючи квіти у своє волосся”. Друзі часто називають мене Сонячна, тому більше моєї поезії ви знайдете у соцмережах за #sonyachna. Детальніше ознайомитись з моєю творчістю можна ось тут : https://www.facebook.com/irkaspruk/

Камелія Кількість робіт: 8 Перейти до "Нові автори"