Пішов з життя фолькльорист і мистецтвознавець Микола Мушинка

Пішов із життя один із найвідоміших дослідників українського фольклору Микола Мушинка. Про це повідомили на фейсбук-сторінці медіа «Локальна історія».
Праці науковця присвячені дослідженню народної творчості Пряшівщини та Волині, а його життя стало важливою частиною культурного та дисидентського руху.
Микола Мушинка народився 20 лютого 1936 року у селі Курів на Пряшівщині. Вищу освіту здобув у Карловому університеті в Празі, після чого працював у кабінеті україністики Кошицького університету. Під час аспірантури у Празькому та Київському університетах зблизився з видатними представниками руху шістдесятників (Іван Дзюба, Іван Світличний, Михайлина Коцюбинська). Він допомагав поширювати самвидав, перевозив літературу через кордон до Пряшева, звідти її переправляли до Югославії, а далі на Захід.
У 1968 році Миколі Мушинці заборонили займатися науковою діяльністю через його протест проти окупації Чехословаччини військами Варшавського пакту. Лише у 1990 році він був реабілітований і повернувся до наукової роботи в Пряшівському університеті.
За свою роботу науковець отримав численні почесні звання, серед яких почесний доктор кількох українських університетів, іноземний член НАН України, академік міжнародної Академії богословських наук, професор Українського вільного університету в Мюнхені.
Микола Мушинка — автор понад 50 самостійних публікацій і понад 1000 наукових та науково-популярних статей. Був засновником і очільником Асоціації україністів Словаччини, а також Наукового товариства імені Тараса Шевченка. Основною сферою діяльності було дослідження лемківського фольклору в Югославії, Румунії, Польщі, Україні, Західній Чехії та Моравії.
Мистецтвознавиця Ганна Карась написала: «Я щиро вдячна йому за допомогу на шляху до мого наукового становлення як доктора мистецтвознавства – він не лише дав позитивну рецензію на мою монографію, але запросив до свого гостинного дому, дав унікальні матеріали, відвіз до українського музею у Свиднику, познайомив за багатьома непересічними особистостями. Мала честь побувати на його 80-річному ювілеї, писати про нього. Складна доля цього непересічного українця не вбила в ньому доброти й готовності допомогти всім, хто працює для науки й української справи».
Як повідомлялося, раніше пішов з життя письменник і дослідник Антарктики Володимир Бочкарьов. У 2023 році з життя пішов перекладач Олександр Мокровольський.
Чільне фото: Данило Павлов
Оригінал статті на Suspilne: Пішов з життя фолькльорист і мистецтвознавець Микола Мушинка
Блог
Науковець Дональд Рейфілд відмовився від премії на знак протесту проти уряду СакартвелоБританський науковець Дональд Рейфілд відмовився від премії «Подяка» від Дому письменників Сакартвело, висловивши своє невдоволення політичною ситуацією в країні та діями правлячої парт
Фольклорист, журналіст і літератор Михайло Буджак із Тлумаччини видав перше трикнижжя…Таких подвижників і жниварів літературної ниви землі Покутської, як Михайло БУДЖАК, я образно і з пошанівком величаю водночас рабами й панами слова. Недавно автор завершив свій чи не найпотужніший видавн
У Раді зареєстрували законопроєкт про повну заборону російської мови у школахУ Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №13072, який передбачає повну заборону використання російської мови у школах – включно з перервами та позаурочним часом.
У законопроєкті про
Президент США Дональд Трамп підписав указ про скорочення функцій та персоналу семи федеральних агентств, зокрема Агентства США з глобальних медіа (USAGM), яке керує «Радіо Свобода» та «
Президентка IPA Ґванца Джобава засудила організаторів нацстенду СакартвелоПід час Лондонського книжкового ярмарку президентка Міжнародної асоціації видавців і картвельська видавчиня Ґванца Джобава розкритикувала Дім письменників Сакартвело та міністерство кул
Перейти до блогу
Додати коментар
Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.