Підвищуємо психологічну грамотність

Підвищуємо психологічну грамотність

Підвищуємо психологічну грамотність

Ми всі вчилися потроху чомусь і якось там − мій довільний переклад Пушкіна. Як вам? Ото ж бо й воно, що вільне довільне трактування чогось, тими хто в темі  може сприйматися, м’яко кажучи, не однозначно. Тож підвищуємо психологічну грамотність не якось там, а розбираючись в поняттях.

 

Тож мій подаруночок на свята:

 

Коротка інструкція зі вживання деяких психологічних понять

 

Відчуття

 

Зовнішні − це коли ви бачите, нюхаєте, чуєте, торкаєтесь, стоїте в метро і відчуваєте наближення потяга задовго до його появи завдяки вібраціям, що передаються через бетонну конструкцію метро (зорові, слухові, нюхові, дотикові, вібраційні).

Внутрішні – біль, напруження м’язів… спазми, голод, серцебиття тощо.

 

Передчуття − те, що викликає тривогу, своєрідне прогнозування подій засноване на напівсвідомому аналізі ситуації. Наприклад, відчуваю, що мене за цей блог закидають капцями.

Але слово «відчуття» може застосовуватися як метафора: “Вона відчувала як підкрадається старість”, – насправді ніхто не підкрадався, ну ви зрозуміли, просто відчуття її організму свідчили про те, що вона старіє.

 

Почуття − кохання, ненависть, приязнь, симпатія, вдячність, повага… Головне, що вони всі тривалі.

 

Емоції − вони схожі на почуття, але скороминучі. Гнів, відраза, смуток, роздратування, радість… Людина може кохати все життя і це почуття, а от відчувати відразу все життя не можливо, вона з’являється і зникає, як і гнів.

 

Емоційні стани − їх часто плутають з емоціями, але вони різняться за якістю та тривалістю. Наприклад, настрій. Він досить тривалий і може забарвлювати цілий день, чи кілька днів. Теж саме зі стресом, який взагалі може бути постійним. При чому емоцію радості людина не здатна переживати три дні, а от зрадівши чомусь вона може перебувати в емоційному стані радості досить довго.

 

Афект − він теж емоційний стан, але на стільки потужний, що людина втрачає орієнтири та контроль над собою. Тобто гнів сильна емоція, але якщо вона переростає в афект її інтенсивність стає такою, що людина вже не контролює себе і ладна на будь-які вчинки.

 

Пристрасті − вони схожі на почуття, але захоплюють людину всуціль. Якщо кохання не дає спати, їсти, зводить з розуму, то це вже пристрасть. 

 

Переживання − саме не однозначне поняття. Є два основних трактування.

Переживання − це вид відчуття, частіше негативно забарвлений, трапляється в неприємній ситуації. Наприклад: “Вона переживає через те, що погано пише свої книги”. В цьому значенні слово вживають, коли хочуть підкреслити некомфортний, розбалансований стан персонажа.
Переживання як спосіб пере-жити подію. Тобто щось стається і людина поступово переживає це, обмірковує, обговорює, страждає, ділиться з близькими та приймає. 

Сподіваюся ця коротенька шпаргалочка допоможе розібратися в цих не простих поняттях. 

РS. Не пробуйте просто гуглити психологічні поняття, бо коли береш перші статті в пошуку з цієї теми, там така каша, що точно заплутаєтесь. Користуйтеся перевіреними джерелами, будь-який класичний підручник з психології підійде.

 

Або питайте прямо тут про ті поняття, з якими ще хотілось би розібратися. 

 

Більше ненудної психологічної теорії читати тут: ПСИХОІСТОРІЇ

Оригінал статті на Букнет: Підвищуємо психологічну грамотність

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Лондонський ярмарок назвав фіналістів премії International Excellence Awards-2023

Лондонський книжковий ярмарок оголосив фіналістів премії International Excellence Awards 2023 року. Про це повідомляється на офіційному сайті London Book Fair.
 
Премії International Ex

В Ужгороді показали виставу «Маріупольська драма» до річниці бомбардування росіянами театру…

Виставу «Маріупольська драма» зіграли в Ужгороді артисти Донецького академічного обласного драматичного театру міста Маріуполь. Зробили це до річниці бомбардування їхнього театру російськими військовими

Як розповідати історії: поради з книжки Крістофера Воґлера «Подорож письменника»

Крістофер Воґлер. Подорож письменника – ArtHuss, 2023 – 520 с.
 
Незабаром у видавництві ArtHuss вийде книжка «Подорож письменника», в основу якої лягли теорії міфолога Джозефа Кемпбелл

У США збирають гроші на купівлю будинку Джона Стейнбека

Американські книгорозповсюджувачі, письменники та читачі збирають кошти, щоб придбати літній будинок Джона Стейнбека, лауреата Нобелівської премії з літератури 1962 року, одного з класи

В росії поетів судитимуть за антивоєнні вірші: деталі

Наприкінці вересня минулого року, незабаром після оголошення в рф «часткової мобілізації», на Тріумфальній площі у москві пройшли «антимобілізаційні» «Маяковські читання». 

Кількох учасників поетично

Перейти до блогу

Нові автори

Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Софія Заяць

Мій роман піднімає декілька тем: 1 Тема сексуальних домагань , через чоловіків і призму винуватий сам. 2 Ціна людського життя. 3 Тема технологій за якими люди не бачать людей. В мому фентезі є 4 основних легенди які формують його кістяк. 1 Мору (малі деталі є в Арці Істина ангела , один з найулюбленіших персонажів бо […]

Тоня Твіст

м. Київ Письменниця, перекладачка, авторка освітніх програм в «Lucky Academy». Пише для дітей та дорослих. Також пише детективи. Випускниця літературних шкіл, курсів та академії детектива. Публікується під псевдонімом в різних літературних журналах та збірниках. Лавреатка та фіналістка багатьох літературних конкурсів, серед яких: міжнародний літературний конкурсу до Дня Студента, (Канів, 2019); міжнародний літературний конкурс «Коли наблизитися…» […]

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Перейти до "Нові автори"