Про піст

Про піст

Про піст

Нині дуже популярною є культура споживання їжі. З нею пов’язана ціла інфраструктура. По телевізії ми спостерігаємо споживання їжі в оточенні антуражу та певної риторики в якості майже неодмінного елементу сюжету. Те ж саме стосується і літератури. Певно, ледь чи не кожний автор присвячує фрагменти своїх дописів споживанню головними героями тих чи інших наїдків. Вони мають також і символізм, і навіть культовий вимір осмислення в релігійній практиці.
Святитель Ігнатій (Брянчанинов) в одному зі своїх творів пише про те, що ми були би дуже здивовані надзвичайно значним впливом чинника травлення, вживання наїдків на сприйняття-самоусвідомлення, самопочуття. 

Відтак, знову релігія, її підходи, особливо під час постів, входять у певний дисонанс із сучасними науковими підходами світських фахівців щодо принципів здорового харчування, зокрема. Останні твердять, що під час посту в людини виникає нестача мікроелементів, які впливають на повноцінне функціонування організму, навіть розумових здібностей, а відтак і критеріїв самоусвідомлення. Саме з цим явищем дефіциту незамінних мікроелементів пов’язують виникнення так званого «покаянного відчуття», певного дискомфорту самосвідомості від переживання власного побутування. 
З позицій релігійного мислення, підходів до цієї проблематики піст є одним з допоміжних засобів духовної практики, метою якої є застосування глибинних критичних оціночних параметрів щодо мотиваційних пріоритетів самосвідомості. Саме піст у сполученні з покаянним молитовним настроєм сприяє тому, що фундаментальні життєствердні установки так званої «ветхої людини» починають викликати сумніви з позицій явища «задоволення», як основного мотиваційного комплексу становлення критеріїв самосвідомості. 
Своєрідний нейрофізіологічний розлад, що обумовлений незадоволенням потреби організму у відповідних мікроелементах, яке виникає під час застосування засобу посту у сполученні з молитвою, спричиняє ефект «переживання дискомфорту» щодо власних рефлексивних критеріїв. Цей процес сприяє тому, що людина неначе втрачає ґрунтовність власних принципових орієнтирів… 
Для чого це потрібно?
Православні аскети твердять, що природа людини знаходиться у стані глибинного пошкодження. Розладнаними є абсолютно усі складові плоті, душі: і свідомість, і почуття, і переживання, і акцентуативні значимості, які становлять своєрідний чинник «осмислення» власного існування з тих чи інших позицій. 
Відтак, піст у сполученні з молитвою поглиблює, загострює глибинний кризовий процес сприйняття власного існування. Людина шукає вихід із такого незадовільного стану власного, і не знаходить його. Адже проблема полягає в ґрунтовній невідповідності власного буттєвого потенціалу релігійному взірцю. Одначе, участь у культовому праксисі неначе проводить свідомість основними смислозначущими подіями-споминами Священної історії та Євангелія, які дають привід альтернативного критеріального обґрунтування власного мотиваційного потенціалу. Згадаймо Неділю про блудного сина, або ж Неділю про митаря і фарисея, або Спомин Адамового вигнання… 
Дискурсивна риторика проповідей і повчань цих періодів, які попереджають початок Великого посту спрямовані на те, щоби підготувати свідомість людини до переживання потреби власної «Інакшості», яка би відповідала християнським взірцям буття і світогляду. 
Відтак, саме піст у сполученні з молитвою стають тими засобами, які сприяють ревізії ґрунтовних критеріїв особистісного становлення. Звісно ж, в аскетичній літературі зазначають, що це лише людські потуги. А чи зволить Благодать, Сам Бог відгукнутися на них, як саме це відбудеться і коли, для чого і чому, — на ці питання людина отримує відповідь лише в глибоко особистому переживанні містики духовного життя, яке потім стає витоком, в тім числі, її суспільної діяльності.
Великий піст — це зовсім не дієта і не фарисейська постанова дотримання ритуалів-обрядів. Цей період, якщо людина знаходить у собі внутрішні сили відповідні, сприяє кращому, глибшому, ґрунтовнішому сприйняттю своїх глибин і висот, можливостей і вад, осягненню інтуїцій і прозрінь, розкриттю дарування розуміння себе й інших людей з огляду на найвищі взірці духовних устремлінь, які репрезентовані в релігії, християнстві.
Відповідно, досвід переживання, зокрема, Великого посту, позначається і на діяльності людини, де би вона не була і чим би не займалася у своєму житті. 

Бажаю і літераторам, і всім добрим людям успішного проходження періоду Великого посту.       
 

Оригінал статті на Букнет: Про піст

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Оголосили лавреатів Міжнародної премії імені Олеся Гончара 2023 року

У конкурсі на здобуття Міжнародної німецько-української премії імені Олеся Гончара 2023 року оголосили переможців. Про це повідомили на сайті Національної спілки письменників України.
П

Львівські письменники відзначили Всесвітній день поезії

Складати вірші може більшість, а поезію – одиниці, римувати сяк-так доступно кожному, а творити перли – не багатьом, як зрештою і в інших видах мистецтва, зокрема художній фотографії: фотоапарат один, а

Катерина Міхаліцина. Dogs of war

Продовжуємо проєкт «Воєнний стан» – онлайн-антологію есеїв українських інтелектуалів та інтелектуалок про війну від Meridian Czernowitz. Сто авторів – у ста текстах – розкажуть про влас

Дві третини українців вважають неприйнятним отримувати новини з російських ЗМІ

Майже 70% українців вважають неприйнятним отримувати інформацію про події в Україні з російських ЗМІ. Про це свідчать результати другої хвилі опитування «Окуповані території та Росія: б

Мінкульт Люксембургу виділив кошти на ₴ 1,3 мільйона для підтримки українських…

Для підтримки українських діячів мистецтва Міністерство культури Люксембургу виділило кошти в сумі 1,3 мільйона гривень через УКФ. 

Про це повідомляє міністр культури та інформаційної політики в Теле

Перейти до блогу

Нові автори

Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Софія Заяць

Мій роман піднімає декілька тем: 1 Тема сексуальних домагань , через чоловіків і призму винуватий сам. 2 Ціна людського життя. 3 Тема технологій за якими люди не бачать людей. В мому фентезі є 4 основних легенди які формують його кістяк. 1 Мору (малі деталі є в Арці Істина ангела , один з найулюбленіших персонажів бо […]

Тоня Твіст

м. Київ Письменниця, перекладачка, авторка освітніх програм в «Lucky Academy». Пише для дітей та дорослих. Також пише детективи. Випускниця літературних шкіл, курсів та академії детектива. Публікується під псевдонімом в різних літературних журналах та збірниках. Лавреатка та фіналістка багатьох літературних конкурсів, серед яких: міжнародний літературний конкурсу до Дня Студента, (Канів, 2019); міжнародний літературний конкурс «Коли наблизитися…» […]

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Перейти до "Нові автори"