Про піст

Про піст

Про піст

Нині дуже популярною є культура споживання їжі. З нею пов’язана ціла інфраструктура. По телевізії ми спостерігаємо споживання їжі в оточенні антуражу та певної риторики в якості майже неодмінного елементу сюжету. Те ж саме стосується і літератури. Певно, ледь чи не кожний автор присвячує фрагменти своїх дописів споживанню головними героями тих чи інших наїдків. Вони мають також і символізм, і навіть культовий вимір осмислення в релігійній практиці.
Святитель Ігнатій (Брянчанинов) в одному зі своїх творів пише про те, що ми були би дуже здивовані надзвичайно значним впливом чинника травлення, вживання наїдків на сприйняття-самоусвідомлення, самопочуття. 

Відтак, знову релігія, її підходи, особливо під час постів, входять у певний дисонанс із сучасними науковими підходами світських фахівців щодо принципів здорового харчування, зокрема. Останні твердять, що під час посту в людини виникає нестача мікроелементів, які впливають на повноцінне функціонування організму, навіть розумових здібностей, а відтак і критеріїв самоусвідомлення. Саме з цим явищем дефіциту незамінних мікроелементів пов’язують виникнення так званого «покаянного відчуття», певного дискомфорту самосвідомості від переживання власного побутування. 
З позицій релігійного мислення, підходів до цієї проблематики піст є одним з допоміжних засобів духовної практики, метою якої є застосування глибинних критичних оціночних параметрів щодо мотиваційних пріоритетів самосвідомості. Саме піст у сполученні з покаянним молитовним настроєм сприяє тому, що фундаментальні життєствердні установки так званої «ветхої людини» починають викликати сумніви з позицій явища «задоволення», як основного мотиваційного комплексу становлення критеріїв самосвідомості. 
Своєрідний нейрофізіологічний розлад, що обумовлений незадоволенням потреби організму у відповідних мікроелементах, яке виникає під час застосування засобу посту у сполученні з молитвою, спричиняє ефект «переживання дискомфорту» щодо власних рефлексивних критеріїв. Цей процес сприяє тому, що людина неначе втрачає ґрунтовність власних принципових орієнтирів… 
Для чого це потрібно?
Православні аскети твердять, що природа людини знаходиться у стані глибинного пошкодження. Розладнаними є абсолютно усі складові плоті, душі: і свідомість, і почуття, і переживання, і акцентуативні значимості, які становлять своєрідний чинник «осмислення» власного існування з тих чи інших позицій. 
Відтак, піст у сполученні з молитвою поглиблює, загострює глибинний кризовий процес сприйняття власного існування. Людина шукає вихід із такого незадовільного стану власного, і не знаходить його. Адже проблема полягає в ґрунтовній невідповідності власного буттєвого потенціалу релігійному взірцю. Одначе, участь у культовому праксисі неначе проводить свідомість основними смислозначущими подіями-споминами Священної історії та Євангелія, які дають привід альтернативного критеріального обґрунтування власного мотиваційного потенціалу. Згадаймо Неділю про блудного сина, або ж Неділю про митаря і фарисея, або Спомин Адамового вигнання… 
Дискурсивна риторика проповідей і повчань цих періодів, які попереджають початок Великого посту спрямовані на те, щоби підготувати свідомість людини до переживання потреби власної «Інакшості», яка би відповідала християнським взірцям буття і світогляду. 
Відтак, саме піст у сполученні з молитвою стають тими засобами, які сприяють ревізії ґрунтовних критеріїв особистісного становлення. Звісно ж, в аскетичній літературі зазначають, що це лише людські потуги. А чи зволить Благодать, Сам Бог відгукнутися на них, як саме це відбудеться і коли, для чого і чому, — на ці питання людина отримує відповідь лише в глибоко особистому переживанні містики духовного життя, яке потім стає витоком, в тім числі, її суспільної діяльності.
Великий піст — це зовсім не дієта і не фарисейська постанова дотримання ритуалів-обрядів. Цей період, якщо людина знаходить у собі внутрішні сили відповідні, сприяє кращому, глибшому, ґрунтовнішому сприйняттю своїх глибин і висот, можливостей і вад, осягненню інтуїцій і прозрінь, розкриттю дарування розуміння себе й інших людей з огляду на найвищі взірці духовних устремлінь, які репрезентовані в релігії, християнстві.
Відповідно, досвід переживання, зокрема, Великого посту, позначається і на діяльності людини, де би вона не була і чим би не займалася у своєму житті. 

Бажаю і літераторам, і всім добрим людям успішного проходження періоду Великого посту.       
 

Оригінал статті на Букнет: Про піст

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Неочікувана мотивація! Підтримка!

Ідея такого формату блогу у мене з’явилася вже досить давно, але ніяк не вистачало часу, щоб почати писати.

 

Також на порталі Букнет, я зустрічав вже досить багато таких блогів і мені завжди хотілося створити

В Італії видали книжку про етнографію України

Наукове дослідження про етнографію і антропологію України видали італійською мовою. Про це повідомило Посольство України в Італії на своїй фейсбук-сторінці.
Книжку «Українська етнографі

Переможцeм другого конкурсу Book Pitch став Станіслав Асєєв

Книжка Станіслава Асєєва «Світлий шлях: історія одного концтабору» перемогла у проєкті Book Pitch. Про це повідомила кореспондентка Читомо.
Книжка журналіста і публіциста Станіслава Асє

Важливо!!! Для тих, хто читає Володаря!

Дорогі читачки, щиро дякую за вашу підтримку та емоції! Найближчим часом продовження виходитиме через день, тому, що я їду у відпустку, але навіть там продовжу займатися книгою.

Знижка на “Без зайвих слів”!

Вітаю, мої хороші! Забігла коротенько повідомити, що сьогодні на роман «Без зайвих слів» діє знижка. Може бути, комусь стане в нагоді) Щиро запрошую зазирнути до цієї історії про справжнє кохання та міцну дружбу,

Перейти до блогу

Нові автори

Обиденна Марія

Обиденна Марія – письменниця, авторка науково-популярних праць, перекладачка. Народилась у місті Чернігові. Закінчила Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченко за фахом історія, англійська мова та література. У Київському Міжнародному Університеті отримала ступінь магістра за спеціальністю англійська філологія. Мешкає у місті Києві. 15 років працює перекладачкою, авторкою науково-популярних та публіцистичних статей. Пише прозові твори і […]

Маргарита Проніна

Авторка двох романів: «Звичайна» 2015р. та «Закони дива» 2020р. Дехто називає мій основний жанр “інтелектуальна жіноча проза”. Веду невелику community для письменників: I.Publish та групу на ФБ «Як написати книгу?» – для мотивації молодих авторів та перших кроків у сфері літератури. Також є співаторкою збірки “Приготуй мені гарячого глінтвейну”. Замовити книги та поспілкуватися запрошую в […]

Zoriána Bezodnia Кількість робіт: 1 Тетяна Зінченко

Я – Тетяна Зінченко, журналістка, фольклористка, за другою освітою – психолог. Маю збірку поезій “Твоя щаслива пора року”, готується до виходу роман у новелах.

Сергій Ущапівський

Посилання на мій авторський сайт: poeziya-dushi.com Посилання на авторську сторінку в Фейсбук: Ushchapivskyi.Serhii Посилання на сторінку в Інстаграм: ushchapivskyi.serhii

Перейти до "Нові автори"