Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся Українка

Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся Українка

25 лютого в Україні відзначать 150 років від дня народження легендарної поетеси, письменниці та культурної діячки Лесі Українки.

Вона писала поезію та прозу — лірику, епос і драму, працювала в області публіцистики та фольклористики. З її голосу записано 220 народних мелодій. Сучасні українці вважають її однією з найвидатніших своїх співвітчизниць.

З нагоди дня народження Лесі Українки продюсерка редакції літературних програм Українського радіо Олена Гусейнова в ефірі Радіо Культура розповіла, якими були політичні погляди поетеси та за кого б вона голосувала, якби жила в сучасній Україні.

Родина Лесі, писемність і гігієна

Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся Українка

Леся Українка — демократка, навіть швидше соціал-демократка, яку виховали в політично заангажованій родині, і цю родину цікавило кілька питань. Перш за все, це зміна соціального устрою, тому що без цього не було би зміни ключових для них питань національного характеру. Проте на зміну соціального устрою в той час вони мало як могли вплинути, тому обрали шлях, пов’язаний з просвітництвом.

Косачі розуміли, що український народ — це переважно селяни, і треба робити якісну зміну цього населення, електорату. Тож були дві речі, які родину Українки цікавили найбільше: це грамотність і гігієна.

Вся політика після Емського указу, який заборонив україньску мову в Російській імперії, — це займатися словником, видавати українські книжки, шукати на них гроші. Тоді ж виходить дуже багато повчальних брошур, як привчити селян до гігієни.

Якщо говорити про родину Лесі Українки, то треба вживати слова “колоніальний” та “імперський”. Україна є колоніальною частиною імперії, і вся політична робота пов’язана з тим, щоб цю ситуацію колоніальності змінити.

Прихильниця демократії

Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся УкраїнкаСуспільне

Є лист, де Леся Українка пише, що вона приїхала в Європу перший раз на обстеження та лікування, і їй там дихається легше, бо вона поїхала з місцевості недержавних людей до Європи, де їй здавалося, що люди вже почуваються причетними до своєї країни. Хоча демократичною країною на той момент були лише Сполучені Штати Америки, знайти захоплення Лесі Українки США в її творах, крім опосередкованого, майже неможливо — тільки в одній її драмі “В пущі”, написаній про американських пуритан.

У Лисенків, Косачів і Старицьких, які любили знімати квартири в Києві поруч, був жарт, що місце, де вони всі скупчено жили, називалося “наші Сполучені Штати”. Це була така територія демократії, свободи.

За кого б зараз голосувала Леся Українка

Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся Українка

Леся Українка, з одного боку, була соціалісткою, оскільки всі її ідеї були пов’язані із соціалізмом (фемінізм, свобода народів) — найпрогресивнішою на той час ідеологією. Також інтелектуалка скептично ставилася до марксизму.

Відтак їй була би потрібна чесна ліберальна партія з хорошою ліберальною історією в Україні, але вона би її не знайшла.

Леся Українка шукала би для себе кандидата, який би з меншими втратами відповідав її уявленням про добро і зло. Тут уже кожному доведеться робити власні висновки, згадуючи схожого за описом політика.

Але не забуваймо, що в часи свого життя Леся Українка не могла ані балотуватися, ані голосувати. Це була Російська імперія, де голосували лише дворяни, і хоча теоретично Леся Українка походила з родини, яка могла голосувати, сама вона не голосувала, бо була жінкою.

Читайте також:Як зрозуміти Майдан. Найкращі книжки, фільми та поезія на тему Революції гідності

Оригінал статті на Читомо: Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся Українка

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Привітик від атора!

Привіт, мої любі!

Даю про себе знати, оскільки давненько від мене не було нічого чутно. Хочу сказати, що мені приємно інколи заглядати на сторінку і бачити нові зірочки, відгуки і, навіть, нагороди! Це все просто гріє мені

Дві книжки за ціною однієї! Знижка!!!

Привіт, мої друзі!

Завтра на вас чекає приємна знижка на дилогію

“ЗА КРОК ДО ЩАСТЯ”

Історія, яка надовго залишиться в ваших серцях!

Не пропустіть нагоди придбати шалено-емоційний роман за нижчою ціною!

Бажаю

Пані та панове! Нейронет!

Вітаю вас, любі мої! На Букнеті новий конкурс, а мене муха вкусила і не відпускала, доки не поставила фінальну крапку. Дякую їй, що не загризла. :))) Тепер справа за вами. Буду у захваті, якщо прочитаєте і додасте коментарі на

Так все ж таки серце чи розум?

Сьогодні о 20°° у “Вдрузк або Я не хотіла”

  — Навіщо ти сюди прибігла?! Ну?! Скажи мені?!

 — Я вже сказала!

  — Ні, не треба мені заливати про Опру! Прошу, не бреши! Навіщо ти сюди прибігла?!

  Я

Знижка 20%!!!

Друзі, сьогодні діє дуже вигідна знижка 20% на мій роман “Мій коханий злочинець”

Діма став свідком злочину, а закон замість того, щоб допомогти, відвернувся від нього.
Тепер йому потрібно ховатися не тільки від

Перейти до блогу

Нові автори

Обиденна Марія

Обиденна Марія – письменниця, авторка науково-популярних праць, перекладачка. Народилась у місті Чернігові. Закінчила Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченко за фахом історія, англійська мова та література. У Київському Міжнародному Університеті отримала ступінь магістра за спеціальністю англійська філологія. Мешкає у місті Києві. 15 років працює перекладачкою, авторкою науково-популярних та публіцистичних статей. Пише прозові твори і […]

Маргарита Проніна

Авторка двох романів: «Звичайна» 2015р. та «Закони дива» 2020р. Дехто називає мій основний жанр “інтелектуальна жіноча проза”. Веду невелику community для письменників: I.Publish та групу на ФБ «Як написати книгу?» – для мотивації молодих авторів та перших кроків у сфері літератури. Також є співаторкою збірки “Приготуй мені гарячого глінтвейну”. Замовити книги та поспілкуватися запрошую в […]

Zoriána Bezodnia Кількість робіт: 1 Тетяна Зінченко

Я – Тетяна Зінченко, журналістка, фольклористка, за другою освітою – психолог. Маю збірку поезій “Твоя щаслива пора року”, готується до виходу роман у новелах.

Сергій Ущапівський

Посилання на мій авторський сайт: poeziya-dushi.com Посилання на авторську сторінку в Фейсбук: Ushchapivskyi.Serhii Посилання на сторінку в Інстаграм: ushchapivskyi.serhii

Перейти до "Нові автори"