Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся Українка

Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся Українка

25 лютого в Україні відзначать 150 років від дня народження легендарної поетеси, письменниці та культурної діячки Лесі Українки.

Вона писала поезію та прозу — лірику, епос і драму, працювала в області публіцистики та фольклористики. З її голосу записано 220 народних мелодій. Сучасні українці вважають її однією з найвидатніших своїх співвітчизниць.

З нагоди дня народження Лесі Українки продюсерка редакції літературних програм Українського радіо Олена Гусейнова в ефірі Радіо Культура розповіла, якими були політичні погляди поетеси та за кого б вона голосувала, якби жила в сучасній Україні.

Родина Лесі, писемність і гігієна

Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся Українка

Леся Українка — демократка, навіть швидше соціал-демократка, яку виховали в політично заангажованій родині, і цю родину цікавило кілька питань. Перш за все, це зміна соціального устрою, тому що без цього не було би зміни ключових для них питань національного характеру. Проте на зміну соціального устрою в той час вони мало як могли вплинути, тому обрали шлях, пов’язаний з просвітництвом.

Косачі розуміли, що український народ — це переважно селяни, і треба робити якісну зміну цього населення, електорату. Тож були дві речі, які родину Українки цікавили найбільше: це грамотність і гігієна.

Вся політика після Емського указу, який заборонив україньску мову в Російській імперії, — це займатися словником, видавати українські книжки, шукати на них гроші. Тоді ж виходить дуже багато повчальних брошур, як привчити селян до гігієни.

Якщо говорити про родину Лесі Українки, то треба вживати слова “колоніальний” та “імперський”. Україна є колоніальною частиною імперії, і вся політична робота пов’язана з тим, щоб цю ситуацію колоніальності змінити.

Прихильниця демократії

Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся УкраїнкаСуспільне

Є лист, де Леся Українка пише, що вона приїхала в Європу перший раз на обстеження та лікування, і їй там дихається легше, бо вона поїхала з місцевості недержавних людей до Європи, де їй здавалося, що люди вже почуваються причетними до своєї країни. Хоча демократичною країною на той момент були лише Сполучені Штати Америки, знайти захоплення Лесі Українки США в її творах, крім опосередкованого, майже неможливо — тільки в одній її драмі “В пущі”, написаній про американських пуритан.

У Лисенків, Косачів і Старицьких, які любили знімати квартири в Києві поруч, був жарт, що місце, де вони всі скупчено жили, називалося “наші Сполучені Штати”. Це була така територія демократії, свободи.

За кого б зараз голосувала Леся Українка

Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся Українка

Леся Українка, з одного боку, була соціалісткою, оскільки всі її ідеї були пов’язані із соціалізмом (фемінізм, свобода народів) — найпрогресивнішою на той час ідеологією. Також інтелектуалка скептично ставилася до марксизму.

Відтак їй була би потрібна чесна ліберальна партія з хорошою ліберальною історією в Україні, але вона би її не знайшла.

Леся Українка шукала би для себе кандидата, який би з меншими втратами відповідав її уявленням про добро і зло. Тут уже кожному доведеться робити власні висновки, згадуючи схожого за описом політика.

Але не забуваймо, що в часи свого життя Леся Українка не могла ані балотуватися, ані голосувати. Це була Російська імперія, де голосували лише дворяни, і хоча теоретично Леся Українка походила з родини, яка могла голосувати, сама вона не голосувала, бо була жінкою.

Читайте також:Як зрозуміти Майдан. Найкращі книжки, фільми та поезія на тему Революції гідності

Оригінал статті на Читомо: Прогресивна, активна, феміністична. За кого б голосувала Леся Українка

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

В Одесі можуть з’явитися вулиці Майка Йогансена і Ґео Шкурупія

В Одесі перейменують топоніми, назви яких пов’язані з колоніальним минулим, зокрема створять мікрорайони «Видатних українських діячів» та «Індустріальний». Про це повідомили на офіційно

Жага справедливості у книжці ​​Олексія Зарецького «Алла Горська. Мисткиня у просторі тоталітаризму»

Олексій Зарецький. Алла Горська. Мисткиня у просторі тоталітаризму – Прометей, 2023 – 432 с.
 
Незабаром у видавництві «Прометей» вийде книжка, присвячена життю і творчості Алли Горсько

У Верховній Раді закликають називати Грузію Сакартвело

У Верховній Раді зареєстрували проєкт постанови про використання в Україні історичної назви Грузії «Сакартвело». Ознайомитись з документом можна на сайті Верховної Ради.
 
Ініціатори пр

У Києві відкрилась виставка до 225-річчя «Енеїди» Котляревського

У Національному музеї історії України відкрилась виставка «Енеїда 225», присвячена твору Івана Котляревського. Про це повідомляється на сайті Міністерства культури та інформаційної полі

Книжковий Арсенал-2023 оголошує набір волонтерів

XI Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» оголошує набір волонтерів. Про це йдеться на сайті події.
 
Волонтери фестивалю отримають можливість приєднатися до команди Мистецького арсе

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"