Почалась виставка, на якій експонують оригінал Конституції Пилипа Орлика

Почалась виставка, на якій експонують оригінал Конституції Пилипа Орлика

Впродовж чотирьох місяців у Києві експонуватимуть оригінал Конституції Пилипа Орлика. Про це йдеться на фейсбук-сторінці Національного заповідника «Софія Київська».

З 17 серпня у Національному заповіднику «Софія Київська» діє виставковий проєкт «Раритети української козацької держави – Гетьманщини ΧVII–XVIII до 30-річчя Незалежності України». У його межах виставили вісім експонатів, – символів влади гетьманів Івана Мазепи та Пилипа Орлика: латиномовний примірник «Пактів та Конституцій Війська Запорозького» 1710 року, п’ять універсалів 1687–1702 років, виданих у Батурині Іваном Мазепою, Клейнод Івана Мазепи (Мощехранительниця) – Знак гідності Голови Української Держави, гетьманська булава. Частину раритетів, а саме булаву та Конституцію, привезли зі Швеції. Решта експонатів належить до фонду українських архівних та музейних установ.

Виставка відкрита у Софійському соборі, триватиме до 14 листопада. Час роботи виставки − з 10 до 18 години. Відвідати можна за вхідними квитками на територію заповідника «Софія Київська» (25 гривень) і у Софійський собор, повна вартість − 100 гривень, пільгова − 40.

 

Зазначимо, «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького» написали у 1710 році в Бендерах (Молдова), − документ став першою у світі Конституцією. Вона встановлювала основи державного устрою, форми правління, розподіл повноважень між трьома гілками влади, окреслювала державні кордони. У документі йшлося про цілісність і непорушність кордонів України та відновлення братерства з Кримською державою.

 

Документ зберігся у декількох редакціях: основний та скорочений тексти латинською мовою, а також два тексти староукраїнською мовою. Зокрема рукописи скороченого варіанту і преамбули основного варіанту латиною зберігаються у Національному архіві Швеції, а оригінальний рукопис договору староукраїнською мовою (із власноручним підписом Орлика та печаткою Війська Запорозького) і його пізніша скорописна діловодна копія зберігаються у Російському державному архіві давніх актів у Москві.

 

Нагадаємо, весною у Львові знайшли рукописну копію Києво-Печерського патерика, датовану 1619 роком.

 

Додамо, у 2019 році з нагоди сторіччя Книжкової палати експонували документи і праці відомих громадських і державних діячів України.

Оригінал статті на Suspilne: Почалась виставка, на якій експонують оригінал Конституції Пилипа Орлика

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Книжка Плохія увійшла до списку найкращих видань 2023 року

Англомовне видання книжки Сергія Плохія «Російсько-українська війна» (The Russo-Ukrainian War) ввійшла до списку 50 найкращих видань 2023 року за версією редакції авторитетного британсь

Майже сто років самотності в романі Павла Белянського «Бабуся вмирати не любила»

Павло Паштет Белянський. Бабуся вмирати не любила. Пер. Т. Кохановської. — Харків. Віват, 2023 — 224 с. 

У видавництві «Віват» вийшла книжка блогера, сценариста, письменника Павла Пашт

УІК оголосив дати Національного тижня читання — як долучитися

З 4 до 10 грудня відбудеться всеукраїнська інформаційно-просвітницька тематична акція «Національний тиждень читання».
Мета тижня — консолідувати українське суспільство навколо читання я

Південнокорейський поет отримав ув’язнення за вихваляння Північної Кореї

Південнокорейський суд присудив 68-річному поету Лі Юн Сопу 14 місяців в’язниці за те, що він вихваляв Північну Корею у поезії.
Лі Юн Соп виступав за об’єднання двох держав у своєму вір

Вікторію Амеліну вшанували у різних країнах світу

У листопаді відбулася низка подій у світі, присвячених пам’яті письменниці Вікторії Амеліної. Про це повідомив Український PEN на фейсбук-сторінці.
Заходи провели у Лондоні, Дубліні, Ве

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"