Поезія як життя і навпаки: «Сірано де Бержерак» театру ім. І….

Поезія як життя і навпаки: «Сірано де Бержерак» театру ім. І….

Театральний сезон у Національному драматичному театрі імені І. Франка завершився постановкою класичного твору Едмона Ростана «Сірано де Бержерак»  (режисер-постановник Юрій Одинокий, художник-постановник  Олександр Дру­ганов) у перекладі Максима Рильського.

Про це повідомляє umoloda.kiev.ua.

«Сірано» — вистава про виставу. Текст, у якому магія сцени переплетена з реальністю життя, яке в різний спосіб уривається на кін (чи навпаки, окремі мізансцени переміщаються в глядацький простір реалу).

У хрестоматійній п’єсі йдеться про мистецтво слова, гру розуму, словесну еквілібристику й високу поезію. Твір усипаний каламбурами-дотепами; тут представлено розум, який сміється із себе і з абсурдної дійсности, де персонажі не здатні опанувати згубних пристрастей, акцентуйованої тілесности, зрештою, того ж розуму, який заводить життя у глухий кут.

Коли все це спробувати звести до спільного знаменника, то виходить, що «Сірано» — вистава про те, що кожний є автором свого життєвого сценарію. Хіба що режисер посилив лінію героїчної боротьби за власну долю.

А це у нинішнього глядача мимохіть асоціюється з воєнною реальністю української дійсности. Тож нова версія «Сірано» — трагедійно-катарсична: обман буде розкрито; усвідомлення, де правда, а де омана — болюче; війна — найжахливіше, що може бути на світі; жінка — не лише та, яка оплакує, а й джерело героїзму та неймовірної внутрішньої сили.

Майстерний заклинач слів Сірано (народний артист України Олексій Богданович) гине, проте його життя за принципом контрасту у виставі протистоїть життю Крістіана (народний артист України Євген Нищук). У фіналі Крістіан за режисерським задумом «перетворюється» на крижану статую, яка розлітається на друзки, щойно правда виходить на поверхню.

Глядач захоплено стежить за внутрішньою еволюцією персонажа, який змінюється, витворюючи в собі моральний камертон. Недоріка Крістіан перетворюється на того, хто промовляє.

Виявляється, промовляти вчинками, серцем — не менший дар, аніж уміння говорити красиво.

Сірано, безперечно, наділений даром відтворювати стихію почуттів у вишуканих словах, розставлених, за Малларме, у найкращому порядку. Ось і маємо формулу поезії.

«Сірано» — вистава про силу художнього слова, про магію поезії. Проте й поезія не здатна спинити війни — ця думка в стилі Адорно відлунює після вистави. У першій дії маємо справжній каскад дотепів, самоіронії, жартів і «ефектних» (улюблене слівце недоріки Крістіана) прийомів.

Крістіан раз у раз повторює це своє «ефектно», шокуючи публіку, як Еллочка з «Дванадцяти стільців». Проте кохання і війна (Ерос і Танатос) змінюють Крістіана, і в другій дії він стає іншим.

Крістіан гине, проте після смерті добре ім’я полеглого воїна розлітається, як друзки від крижаної скульптури.

Сірано — чарівник слів у країні обману, де хтось каже неправду, бо так прийнято; хтось просто не знає, як це — сказати правду; хтось не може дати ради власним афектам. «Сірано» — вистава з висхідним градієнтом морального камертону. І пуантом на цьому шляху є війна.

«Хор» жінок, які втратили чоловіків на війні, — один із найвищих моментів напруги. Від флеру словесної еквілібристики й дотепів першої дії не лишається й сліду у фіналі, який проєктовано на російсько-українську війну.

«Сірано» — вистава про те, що розум може ввести в оману інший розум, який починає закохуватися в «чужі» слова. Слово — особлива енергія. Проте щастя таки не побудувати з тим, хто не вміє бути цільним чоловіком (Франко).

Ідея гармонійної людини — з чистими помислами й прекрасними словами — у виставі центральна. Сірано, ренесансний гуманіст, утверджує віру в слово, бо за кожним — буяння життя. Він розуміє даність і робить, що мусить. Ідеаліст.

Не можеш ти зрости, як дуб чи осокір, —
Не вийся вколо них, у власну силу вір,
І хоч зостанешся при вирості малому,
Будь зобов’язаний собі лише самому…

Дмитро ДРОЗДОВСЬКИЙ

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Поезія як життя і навпаки: «Сірано де Бержерак» театру ім. І….

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Добрі поради від Всесвіту.

Добрий вечір, мої любі!

 Слава Україні дорогі читачі й колеги

Вітаю усіх, Сьогодні я виклала ще один розділ книги

Покликання або Добрі Поради від Всесвіту 

 і на який ви чекали. Трішки смакоти у блозі для тих

86% діячів культури очікують збільшення популярності української культури у світі

72% українських культурних діячів передбачають збільшення патріотичного ухилу в культурі всередині країни внаслідок повномасштабної російсько-української війни. Про це свідчать результа

«Гра на вибування»: презентація книги відомого письменника у Чернівцях зібрала повну…

У Чернівцях 12 травня відбулася презентація книги «Гра на вибування» відомого публіциста, перекладача, письменника та критика Олександра Бойченка.

Захід зібрав повну залу Літературного целанівського

Моє Ца прогресивні домогосподарки

Пишуть багато про цільову аудиторію. Мені хочеться бачити такою прогресивних домогосподарок. Не тих, що посудомийки, а ті що люблять свого чоловіка усією душею. Знають, як йому важко приходиться на роботі й у захисті батьківщини.

Остання знижка на передплату Грішна

Любі мої, історія Вара і Єви в книжці “Грішна” доходить до свого завершення. Через днів п’ять буде фінал, тому продаж на деякий час (редегування) зупиниться. 

Не пропустить можливість купити зараз по заниженній

Перейти до блогу

Нові автори

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Ірина Каспрук

Я – Ірина Каспрук. Поетеса, авторка поетичної збірки “Вплітаючи квіти у своє волосся”. Друзі часто називають мене Сонячна, тому більше моєї поезії ви знайдете у соцмережах за #sonyachna. Детальніше ознайомитись з моєю творчістю можна ось тут : https://www.facebook.com/irkaspruk/

Камелія Кількість робіт: 8 Перейти до "Нові автори"