Пам’яті Михайла Слабошпицького

Пам’яті Михайла Слабошпицького

30 травня 2021 року, на 75 році життя, після важкої хвороби відійшов у засвіти відомий український письменник, громадсько-політичний діяч, лауреат Національної премії ім. Т.Г. Шевченка, виконавчий директор Ліги українських меценатів, директор видавництва «Ярославів Вал», чуйна людина і невтомний борець за незалежність України Михайло Федотович Слабошпицький.
 
У цю підступну смерть, коли пишно квітує київська весна, важко повірити, адже нас залишила людина надзвичайної працьовитості та енергії, душа й серце якої цілковито належали українському народові.
 
Михайло Слабошпицький був і залишається для всіх нас високим моральним авторитетом, навчителем і просвітителем, котрий залишив по собі не лише багатющий літературний спадок, до незглибимих джерел якого приторкатимуться наступні покоління, а й учнів і вдячних послідовників.
 
Він був людиною поза поколіннями, бо наполегливо і самовіддано працював не лише для дорослих, а й для молоді – був співголовою Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика, конкурсу, який утверджує державний статус української мови і підносить її престиж серед молоді.
 
Михайло Слабошпицький народився 28 липня 1946 року в селі Мар’янівка (Черкаська область). 1971 року закінчив факультет журналістики Київського державного університету. Працював кореспондентом, редактором відділу критики газети «Літературна Україна», головним редактором газети «Вісті з України», журналу «Вавилон-XX». З 1995 року був виконавчим директором Ліги українських меценатів, а також директором видавництва «Ярославів Вал»,  співголовою координаційної ради Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика. Від 2006 до 2014 року був секретарем Національної спілки письменників України. Впродовж багатьох років Михайло Слабошпицький вів радіопрограми на Українському радіо, був організатором численних літературних заходів.
 
Він є автором книг «Поет із пекла (Тодось Осьмачка)», «Никифор Дровняк із Криниці», «Веньямін літературної сім”ї (Олекса Влизько)», «З голосу нашої Кліо», «Українські меценати», «Українець, який відмовився бути бідним» (про Петра Яцика), «Пейзаж для Помаранчевої революції», «25 поетів української діаспори», книжок-мемуарів «Протирання дзеркала», «Тіні в дзеркалі» та «З пам’яті дзеркала. Те, чого ви не прочитаєте в історії літератури», а також багатьох дитячих оповідань. Його роман «Марія Башкирцева» виходив у перекладах французькою і російською мовами.
Михайло Слабошпицький є автором понад двох десятків книжок для дітей та юнацтва, прози, публіцистики й літературної критики. Також він є лауреатом багатьох літературних премій, серед яких є і Шевченківська премія.

 
Сьогодні всі ми зазнали важкої й непоправної втрати. Не стало визначної творчої особистості, дужі рамена якої підтримували українську культуру в наш непростий і драматичний час.
 
Сповнене тривог за майбутнє України,  правдолюбне життя Михайла Слабошпицького стало взірцем і незрушним підмурком для наступних поколінь.
 
Нехай світла згадка про цю видатну постать залишиться в пам’яті вдячних читачів і в серцях усіх, хто знав і шанував Михайла Федотовича.
 
Володимир Базилевський, Олександр Божко, Сергій Борщевський, Сергій Гальченко, Любов Голота, Микола Гриценко, Валерій Гужва, Іван Дзюба, Віктор Женченко, Микола Жулинський, Володимир Загорій, Теодозія Зарівна, Петро Засенко, Світлана Йовенко, Василь Клічак, Світлана Короненко, Сергій Куліда, Павло Мовчан, Марія Морозенко, Дмитро Павличко, Володимир Поліщук, Борис Пономаренко, Тетяна Пишнюк, Тарас Салига, Михайло Сидоржевський, Микола Сулима, Віктор Терен, Василь Фольварочний, Володимир Цибулько, Олег Чорногуз, Рауль Чілачава, Юрій Щербак.
 
 
 
 
 

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Пам’яті Михайла Слабошпицького

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

В Україні заснували премію імені журналіста і театрального критика Олега Вергеліса

Культурні діячі, журналісти, театрознавці та мистецькі оглядачі заснували Премію імені журналіста і театрального критика Олега Вергеліса, який пішов із життя рік тому.

Про ц

Оцифрували творчий архів Василя Стуса

26 тисяч сканів творчого архіву Василя Стуса оцифрували й описали. Про це повідомив на своєму сайті Стус.Центр.
Опрацювати матеріали вдалося за допомогою ґранту від SDK («Староміський Д

Карандєєв: Бібліотека – це простір, де поєднуються минуле, сучасне і майбутнє

Бібліотека – це простір, де поєднуються минуле, сучасне і майбутнє, заявляє т.в.о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.

Як передає Укрінформ з посиланням на Мініст

У селах України працює лише дві книгарні – УІК

Переважна більшість книгарень в Україні зосереджена в обласних центрах та великих містах. Про це йдеться в переліку, укладеному Українським інститутом книги.
Загалом у перелікові станом

У Львові надрукували понад 600 книжок шрифтом Брайля

Львівський обласний осередок об’єднання «Українська спілка інвалідів – УСІ» завершує культурно-мистецький проєкт «Подолати минуле. Україна в подіях та особистостях», у межах якого шрифт

Перейти до блогу

Нові автори

Микита Рижих

Переможець міжнародного конкурсу “Мистецтво проти наркотиків”, конкурсів “Витоки”, “Шодуарівська Альтанка”, бронзовий призер фестивалю “Каштановий будинок”, лауреат літературного конкурсу ім. Тютюнника, VIII конкурсу VivArt, друге місце VІІІ конкурсу української поезії та пісні ім. Марини Брацило. Номінант на Pushcart Prize, фіналіст конкурсу “Кримський інжир”.

Роксолана Жаркова

Роксолана Жаркова – українська письменниця, есеїстка, літературознавиця, кандидатка філологічних наук. Феміністка, дослідниця жіночого письма. Випускниця філологічного факультету Львівського національного університету ім. Івана Франка. Учасниця, фіналістка і переможниця багатьох всеукраїнських та міжнародних літературно-мистецьких конкурсів. Лауреатка кількох літературних премій. Авторка поетичних збірок «СлухаТИ – море: просто собі вір[ші]» (2015), «Руками-словами» (2017), «Всі мої птахи» (2019), книги новел і […]

Ольга Калуга Кількість робіт: 4 Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Перейти до "Нові автори"