Палац Прушинських у Пустомитах

Палац Прушинських у Пустомитах

Бібліотека Прушинських нараховувала близько 5000 томів, серед яких більшість становила наукова література та белетристика.

В інтернеті вдалось віднайти кілька світлин, на яких зображено палац у Пустомитах на Волині. Фото були зроблені в 1930-ті роки. В процесі пошуків удалося дізнатись, що йдеться про село Пустомити, яке сьогодні знаходиться у складі Гощанського району Рівненської області. Здавна цей населений пункт належав князівському роду Любомирських. Про це пише: volynnews.com.

У XVII ст. Пустомити з усіма маєтностями переходять у власність шляхетського роду Бухарув (Букарів). Про їхніх представників є дуже мало відомостей та згадок. У другій половині XVIII ст. Пустомити купує родина Прушинських гербу Радван, зокрема, Вавринець Урсин Прушинський (1694-1803). Варто сказати, що саме цьому власнику належали сусідні села, які він придбав у Любомирських, усього йому належало кілька тисяч гектарів земель.

Далі Пустомити перейшли у спадок до Антонія Прушинського. З його біографії відомо, що був двічі одружений: спочатку з Катериною Любаровською, а вдруге — з Розалією Олізарівною. Тисячі родинних гектарів Волині він заповів своєму сину Янові, а той своєю чергою — сину Пьотру (1803-1890).

Палац в Пустомитах, 1930-ті роки

Пьотр Прушинський працював куратором луцьких шкіл із 1831 року і проживав не лише в родинному маєтку в Пустомитах, а й у Луцьку. Він заповів маєток своєму синові Чеславу (1855-1938), який був жонатий на Марії Радзімській. На сторінці проєкту «Wolyn.Metryky» вдалось розшукати метричний запис про шлюб від 1889 року, в якому йдеться про вищезгадане подружжя.

Запис про шлюб в Пустомитах між Чеславом та Марією Радзімською у 1889 році (сайт: Wolyn.Metryky)

Останнім власником палацу був Анджей Прушинський (1890-1941). Варто сказати, що палац у Пустомитах упродовж шести поколінь належав одній родині, таке явище рідко можна було зустріти.

Саме родина Прушинських у Пустомитах звела у XVIII ст. затишний палац, який став родинною резиденцією. Серйозна реставрація будівлі відбулась у ХІХ ст. Тоді будівлю поставили на нову підмурівку.

Від початку палац був побудований у стилі резиденцій XVII ст. У ХІХ ст. з лівої сторони будинку звели оранжерею та прибудову на три кімнати. Починаючи із ХІХ ст. і до початку Другої світової війни, власники палацу в оранжереї вирощували лимони та апельсини, для місцевих це була справжнісінька екзотика.

Кімнати палацу прикрашали портрети відомих художників, на яких були зображені польські королі та представники родини Прушинських. Також були окремі кімнати з картинами на мисливську тематику.

Окрасою кімнат були меблі в стилі Людовіка XV. Справжнім скарбом інтер’єру був невеличкий столик зі старим годинником, який був інкрустований дорогим камінням. На столику був напис «Рік 1702». У салоні для танців стояло фортепіано.

Бібліотека Прушинських нараховувала близько 5000 томів, серед яких більшість становила наукова література та белетристика. У бібліотеці на стінах було багато зброї та щитів із гербами. Прушинські були колекціонерами. Вони мали велику колекцію цінних годинників, табакерок, фаянсу, старої зброї та гобеленів. Більшість колекції було розграбовано в 1914 році.

Навколо палацу не було спеціально розбитого парку, а лише старі дерева. Поряд був сад на 15 гектарів та липова алея. На території маєтку були господарські будівлі, стайня, приміщення для возів та карет. Поряд була каплиця Св. Яна, зведена у 1802 році. Палац та маєток були знищені в роки Другої світової війни.

Палац та каплиця в Пустомитах, фото до 1939 року

Джерело фото: книга Р. Афтаназі «Резиденції на давніх кресах Речі Посполитої», Т.5., Волинське воєводство, 1994 р.

Чільне фото — Меблі у стилі Людовіка XV. (cdn.galleries.smcloud.net)

Тетяна Яцечко-Блаженко

Прокоментуєте?

Оригінал статті на НСПУ: Палац Прушинських у Пустомитах

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Відомий перелік раритених книжок, які митники передали бібліотекам і музеям у 2022 році

Упродовж 2022 року митниці Держмитслужби склали 17 протоколів щодо намагань вивезти книжки та періодичні видання, а також передали 31 цінну книжку до бібліотек і музеїв. Про  це повідом

Оголосили лавреатів Міжнародної премії імені Олеся Гончара 2023 року

У конкурсі на здобуття Міжнародної німецько-української премії імені Олеся Гончара 2023 року оголосили переможців. Про це повідомили на сайті Національної спілки письменників України.
П

Львівські письменники відзначили Всесвітній день поезії

Складати вірші може більшість, а поезію – одиниці, римувати сяк-так доступно кожному, а творити перли – не багатьом, як зрештою і в інших видах мистецтва, зокрема художній фотографії: фотоапарат один, а

Катерина Міхаліцина. Dogs of war

Продовжуємо проєкт «Воєнний стан» – онлайн-антологію есеїв українських інтелектуалів та інтелектуалок про війну від Meridian Czernowitz. Сто авторів – у ста текстах – розкажуть про влас

Дві третини українців вважають неприйнятним отримувати новини з російських ЗМІ

Майже 70% українців вважають неприйнятним отримувати інформацію про події в Україні з російських ЗМІ. Про це свідчать результати другої хвилі опитування «Окуповані території та Росія: б

Перейти до блогу

Нові автори

Андріана Муха Кількість робіт: 1 Олександр Забродський

Мої ресурси: Instagram Telegram Patreon Twitter Youtube Facebook

Софія Заяць

Мій роман піднімає декілька тем: 1 Тема сексуальних домагань , через чоловіків і призму винуватий сам. 2 Ціна людського життя. 3 Тема технологій за якими люди не бачать людей. В мому фентезі є 4 основних легенди які формують його кістяк. 1 Мору (малі деталі є в Арці Істина ангела , один з найулюбленіших персонажів бо […]

Тоня Твіст

м. Київ Письменниця, перекладачка, авторка освітніх програм в «Lucky Academy». Пише для дітей та дорослих. Також пише детективи. Випускниця літературних шкіл, курсів та академії детектива. Публікується під псевдонімом в різних літературних журналах та збірниках. Лавреатка та фіналістка багатьох літературних конкурсів, серед яких: міжнародний літературний конкурсу до Дня Студента, (Канів, 2019); міжнародний літературний конкурс «Коли наблизитися…» […]

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Перейти до "Нові автори"