Оповідання, повість чи роман?

Оповідання, повість чи роман?

Оповідання, повість чи роман?

Привіт ♥

Місцевий люд полюбляє піднімати дискусії про жанри творів і те, чи правильно автори їх визначають (особливо болюче: фентезі і фантастика, а ще любовні лінії в цих та інших жанрах), але залишимо поки що в спокої любов романтичну та “дорослу”, роботів і ельфів.

Адже є інший проблемний вибір: літературний жанр. 

Коли починала працювати над своїм твором “Вояж перед весіллям” (ну так, без міні самореклами ніяк), то визначала його жанр як “гумористична повість” і думала, що матиме він 100-150К знаків, але нині, на фінальній прямій, з’ясувалося, що обсяг  буде в районі 200К знаків. І таракани в моїй голові розпочали дискусії (забігаючи наперед, вважаю, що цей твір таки більше повість, ніж роман). 

На Букнет, як і на багатьох аналогічних платформах, питання: “оповідання, повість чи роман?” (інші літературні жанри не зачіпаю, бо мова не про них) відсувається на задній план. Подібне обирати у списку жанрів не потрібно (за виключенням останнього, бо слово “роман” таки фігурує в багатьох категоріях), хоча про це автори згадують у рекламних постах своїх творів. А тим часом читач натрапляє на “любовні романи” обсягом п’ять сторінок… Логіку зрозуміти можна: хочеться таки якось наголосити, що там саме про кохання, а не сюжет, цікавий виключно для молоді чи персонажі, які живуть у наш час (то я про молодіжну і сучасну прозу), а варіантів як це зробити малувато, бо це ж великі твори можуть бути фантастичними, любовними, історичними і т. д., а короткі… та нащо їм класифікація, якщо їх писати не модно і не прибутково!

Втім, найпростіша ознака, за якою ідентифікують оповідання, повісті і романи – це їх обсяг, тому коли бачиш подібне, стає трішки некомфортно. Здавалося б, все зрозуміло: оповідання – маленьке, роман – великий, а повість – середніх розмірів. Та мені захотілося конкретизувати до кількості знаків чи сторінок. Пішла гуглити. І знаєте що нагуглила? А нічого я не нагуглила. З джерела у джерело “твір невеликий за обсягом…” “…великий обсяг” і т. д. і т. п. Хоча на одному форумі натрапила на таке: “мініатюра 0-10К, оповідання 10К- 40К, повість 40К -200К, роман 200К и більше”. Не знаю, на скільки це вірно, але подібний розподіл близький і мені. 

Очевидно, що однією кількістю знаків жанр не визначиш. Нижче схема, знайдена на просторах мережі Інтернет. 

Все просто, все зрозуміло. Але лише на перший погляд. Якщо починаєш аналізувати, то виникає купа суперечностей. Питання а-ля “Яку мінімальну кількість героїв можна вважати великою?” або “Десять років – це вже тривалий проміжок часу чи ще ні?” з розряду “легкий”. Але що, коли… наприклад:

• багато героїв, кілька сюжетних ліній, але всі події відбуваються за пару тижнів, або, скажімо, в межах одного року;

• чи 4-6 героїв, 2-3 сюжетні лінії, які вкладаються в 1-3 місяці за сюжетом і 100-150К знаків за розміром;

• а якщо у великому творі, який охоплює років 50-80, багато героїв, але більшість з них з’являється в рамках 1-3 розділів, якось взаємодіє з головним персонажом і зникає назавжди – це вже дійових осіб як на роман, чи як на повість?..

Це я до того, що твори – то не креслення, а фантазія автора – не робот, якого “загнали” в рамки чітких вимог. Навряд знайдеться багато історій, які буквально до останнього знаку відповідають якомусь одному літературному жанру. Тому, мабуть, слід опиритасия на ознаки, які домінують. Іноді твір легко проаналізувати на предмет належності до жанру, а іноді автор зупиняється десь між оповіданням і повістю чи повістю і романом. А ще буває так, що вказує жанр, а читачі й колеги розбиваються на табори “за” і “проти”, намагаються щось довести одне одному і, коротше кажучи, бути жанровій війні… 

 

На початку я говорила про питання, але це більше дискусії на тему між моїми персональнами тараканами) Тому буде цікаво почитати коментарі всіх охочих поділитися власними роздумами. 

 

Якщо будете кидати капцями, прохання обирати з менш твердими підошвами, пост написаний НЕ фахівцем в жанрі літературознавства ;)))

 

Обіймаю,

Ваша Торі

Оригінал статті на Букнет: Оповідання, повість чи роман?

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

В закарпатській кузні «Гамора» відкрили барельєф відомому словацькому письменнику

Барельєф кодифікатору словацької літератури Людовіту Штуру встановили на будівлі відомої кузні в селі Лисичево за кошт уряду Словаччини. Про це повідомляє mukachevo.net.

Закарпатське село Лисичево дл

Прокляття в картинках)

Хоча уже промайнуло понад десять днів, як історія Юрія та його прокляття завершилась, але в мене виникло бажання показати вам моїх героїв.

Тому прошу зустрічати:

Юрій

Панас

Як вам? Чекаю ваших коментарів. Чи такими

Промокоди вихідного дня!

Доброго дня, мої чудові! Є у мене для Вас кілька подаруночків!)

Розіграємо сьогодні два промокоди до пристрасного роману «Донор»!

Два промокоди до веселої любовної історії «До нестями»!

Та один промокод до

В Україні запустили опитування про умови праці й гонорари ілюстраторів

Ілюстраторка Женя Олійник і аналітикиня незалежного аналітичного центру Cedos Тетяна Жерьобкіна запустили онлайн опитування для ілюстраторів, яке присвячене умовам праці у книговидавнич

Ефір щодо нової збірки о 20.00

Сьогодні у моєму інстаграмі невеличкий ефір про нову підліткову збірку моторошних історій від ВЦ «Академія»(не самвидав) під назвою «Очі з чорного дзеркала», в якій є моє оповідання «(Не) відпускаю тебе»
Подивитися

Перейти до блогу

Нові автори

Обиденна Марія

Обиденна Марія – письменниця, авторка науково-популярних праць, перекладачка. Народилась у місті Чернігові. Закінчила Чернігівський національний педагогічний університет ім. Т.Г. Шевченко за фахом історія, англійська мова та література. У Київському Міжнародному Університеті отримала ступінь магістра за спеціальністю англійська філологія. Мешкає у місті Києві. 15 років працює перекладачкою, авторкою науково-популярних та публіцистичних статей. Пише прозові твори і […]

Маргарита Проніна

Авторка двох романів: «Звичайна» 2015р. та «Закони дива» 2020р. Дехто називає мій основний жанр “інтелектуальна жіноча проза”. Веду невелику community для письменників: I.Publish та групу на ФБ «Як написати книгу?» – для мотивації молодих авторів та перших кроків у сфері літератури. Також є співаторкою збірки “Приготуй мені гарячого глінтвейну”. Замовити книги та поспілкуватися запрошую в […]

Zoriána Bezodnia Кількість робіт: 1 Тетяна Зінченко

Я – Тетяна Зінченко, журналістка, фольклористка, за другою освітою – психолог. Маю збірку поезій “Твоя щаслива пора року”, готується до виходу роман у новелах.

Сергій Ущапівський

Посилання на мій авторський сайт: poeziya-dushi.com Посилання на авторську сторінку в Фейсбук: Ushchapivskyi.Serhii Посилання на сторінку в Інстаграм: ushchapivskyi.serhii

Перейти до "Нові автори"