Оповідання, повість чи роман?

Оповідання, повість чи роман?

Оповідання, повість чи роман?

Привіт ♥

Місцевий люд полюбляє піднімати дискусії про жанри творів і те, чи правильно автори їх визначають (особливо болюче: фентезі і фантастика, а ще любовні лінії в цих та інших жанрах), але залишимо поки що в спокої любов романтичну та “дорослу”, роботів і ельфів.

Адже є інший проблемний вибір: літературний жанр. 

Коли починала працювати над своїм твором “Вояж перед весіллям” (ну так, без міні самореклами ніяк), то визначала його жанр як “гумористична повість” і думала, що матиме він 100-150К знаків, але нині, на фінальній прямій, з’ясувалося, що обсяг  буде в районі 200К знаків. І таракани в моїй голові розпочали дискусії (забігаючи наперед, вважаю, що цей твір таки більше повість, ніж роман). 

На Букнет, як і на багатьох аналогічних платформах, питання: “оповідання, повість чи роман?” (інші літературні жанри не зачіпаю, бо мова не про них) відсувається на задній план. Подібне обирати у списку жанрів не потрібно (за виключенням останнього, бо слово “роман” таки фігурує в багатьох категоріях), хоча про це автори згадують у рекламних постах своїх творів. А тим часом читач натрапляє на “любовні романи” обсягом п’ять сторінок… Логіку зрозуміти можна: хочеться таки якось наголосити, що там саме про кохання, а не сюжет, цікавий виключно для молоді чи персонажі, які живуть у наш час (то я про молодіжну і сучасну прозу), а варіантів як це зробити малувато, бо це ж великі твори можуть бути фантастичними, любовними, історичними і т. д., а короткі… та нащо їм класифікація, якщо їх писати не модно і не прибутково!

Втім, найпростіша ознака, за якою ідентифікують оповідання, повісті і романи – це їх обсяг, тому коли бачиш подібне, стає трішки некомфортно. Здавалося б, все зрозуміло: оповідання – маленьке, роман – великий, а повість – середніх розмірів. Та мені захотілося конкретизувати до кількості знаків чи сторінок. Пішла гуглити. І знаєте що нагуглила? А нічого я не нагуглила. З джерела у джерело “твір невеликий за обсягом…” “…великий обсяг” і т. д. і т. п. Хоча на одному форумі натрапила на таке: “мініатюра 0-10К, оповідання 10К- 40К, повість 40К -200К, роман 200К и більше”. Не знаю, на скільки це вірно, але подібний розподіл близький і мені. 

Очевидно, що однією кількістю знаків жанр не визначиш. Нижче схема, знайдена на просторах мережі Інтернет. 

Все просто, все зрозуміло. Але лише на перший погляд. Якщо починаєш аналізувати, то виникає купа суперечностей. Питання а-ля “Яку мінімальну кількість героїв можна вважати великою?” або “Десять років – це вже тривалий проміжок часу чи ще ні?” з розряду “легкий”. Але що, коли… наприклад:

• багато героїв, кілька сюжетних ліній, але всі події відбуваються за пару тижнів, або, скажімо, в межах одного року;

• чи 4-6 героїв, 2-3 сюжетні лінії, які вкладаються в 1-3 місяці за сюжетом і 100-150К знаків за розміром;

• а якщо у великому творі, який охоплює років 50-80, багато героїв, але більшість з них з’являється в рамках 1-3 розділів, якось взаємодіє з головним персонажом і зникає назавжди – це вже дійових осіб як на роман, чи як на повість?..

Це я до того, що твори – то не креслення, а фантазія автора – не робот, якого “загнали” в рамки чітких вимог. Навряд знайдеться багато історій, які буквально до останнього знаку відповідають якомусь одному літературному жанру. Тому, мабуть, слід опиритасия на ознаки, які домінують. Іноді твір легко проаналізувати на предмет належності до жанру, а іноді автор зупиняється десь між оповіданням і повістю чи повістю і романом. А ще буває так, що вказує жанр, а читачі й колеги розбиваються на табори “за” і “проти”, намагаються щось довести одне одному і, коротше кажучи, бути жанровій війні… 

 

На початку я говорила про питання, але це більше дискусії на тему між моїми персональнами тараканами) Тому буде цікаво почитати коментарі всіх охочих поділитися власними роздумами. 

 

Якщо будете кидати капцями, прохання обирати з менш твердими підошвами, пост написаний НЕ фахівцем в жанрі літературознавства ;)))

 

Обіймаю,

Ваша Торі

Оригінал статті на Букнет: Оповідання, повість чи роман?

Додати коментар

Перед доданням нового коментаря впевніться будь ласка що він конструктивний і не ображає почуттів та гідності осіб, яким він призначений.

Ім'я*
Email* (не буде опублікований)
*
* - поля обов'язкові для заповнення

Блог

Добрі поради від Всесвіту.

Добрий вечір, мої любі!

 Слава Україні дорогі читачі й колеги

Вітаю усіх, Сьогодні я виклала ще один розділ книги

Покликання або Добрі Поради від Всесвіту 

 і на який ви чекали. Трішки смакоти у блозі для тих

86% діячів культури очікують збільшення популярності української культури у світі

72% українських культурних діячів передбачають збільшення патріотичного ухилу в культурі всередині країни внаслідок повномасштабної російсько-української війни. Про це свідчать результа

«Гра на вибування»: презентація книги відомого письменника у Чернівцях зібрала повну…

У Чернівцях 12 травня відбулася презентація книги «Гра на вибування» відомого публіциста, перекладача, письменника та критика Олександра Бойченка.

Захід зібрав повну залу Літературного целанівського

Моє Ца прогресивні домогосподарки

Пишуть багато про цільову аудиторію. Мені хочеться бачити такою прогресивних домогосподарок. Не тих, що посудомийки, а ті що люблять свого чоловіка усією душею. Знають, як йому важко приходиться на роботі й у захисті батьківщини.

Остання знижка на передплату Грішна

Любі мої, історія Вара і Єви в книжці “Грішна” доходить до свого завершення. Через днів п’ять буде фінал, тому продаж на деякий час (редегування) зупиниться. 

Не пропустить можливість купити зараз по заниженній

Перейти до блогу

Нові автори

Ірина Мостепан (Мельник)

Ірина Сергіївна Мостепан (дівоче прізвище – Мельник) народилася 12 жовтня 1987 року на Рівненщині у селі Олександрія. Член Національної спілки письменників України. Учасниця народного літературного об’єднання «Поетарх» Рівненського палацу дітей та молоді. Акторка Рівненського молодіжного народного театру ім. Атталії Гаврюшенко. Із 2019 року живе у місті Ірпінь. Працює вчителем в Українському гуманітарному ліцеї Київського національного університету […]

Діана Анджейчик Кількість робіт: 6 Денис Нарбут

Народився 13 березня 1985 року в м.Армянськ (АР Крим, Україна). Після смерті батька, переїхав з матір’ю та братом в м.Вознесенськ, Миколаївська обл. Публікуватися почав з 16 років у друкованих газетах, книгахзбірниках, альманахах у м.Вознесенськ та м.Миколаїв та інтернетпорталах України. Протягом тривалого часу писав мало. З середини 2020 року повернувся до активного написання віршів та публікацій. […]

Ірина Каспрук

Я – Ірина Каспрук. Поетеса, авторка поетичної збірки “Вплітаючи квіти у своє волосся”. Друзі часто називають мене Сонячна, тому більше моєї поезії ви знайдете у соцмережах за #sonyachna. Детальніше ознайомитись з моєю творчістю можна ось тут : https://www.facebook.com/irkaspruk/

Камелія Кількість робіт: 8 Перейти до "Нові автори"